Bazı şeylerin güzelliği sadeliğinde saklıdır. Bu da onlardan biri. Bütün evi saran, hatta dışarılara taşan mis gibi kokusuyla bana çocukluğumu, anneannemin evinde geçirdiğim güzel günleri anımsatan bu nostaljik kurabiyeyi pişirmek de yemek de hala bana çok keyif veriyor. Hatırladığım kadarıyla bazen içine vanilya veya limon kabuğu, portakal kabuğu rendesi gibi aromalar da eklenirdi. Ama ben en çok sade haliyle severim. Eskiden üzerlerine toz şeker serpiştirilirdi. Ben bunun yerine esmer şeker ve renkli süsleme şekerleri kullanmayı denedim. Anneannemin kurabiyesini kendi çocuklarıma daha renkli bir dokunuşla sunmak için…

 

Malzemeler

 • 1 çay bardağı sıvı yağ (fındık yağı olabilir)
 • 3 ufak veya 2 iri yumurta (ayrı bir kapta hafifçe çırpılacak)
 • 1 çay bardağı yoğurt ve içine
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 2 çay bardağı toz şeker
 • Aldığı kadar un (8 çay bardağı veya yakşaşık 4,5 su bardağı kadar, yani 480 gr civarında un gerekecektir)
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (veya 1 tatlı kaşığı vanilinli şeker) (isteğe bağlı)
 • Limon veya portakal kabuğu rendesi (isteğe bağlı)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Bir karıştırma kabına un hariç tüm malzeme konulur ve çatalla iyice karıştırılır. Burada şeker miktarı oldukça hafif tutulmuştur. Arzu edilirse daha tatlı sevenler için yarım çay bardağı kadar şeker ilave edilebilir.
 2. Azar azar un eklenir. Kulak memesinden azıcık daha sert bir hamur elde edilmelidir. Bu hamur hafif yapışkan ama ele alınıp avuç içinde yuvarlayınca yapışmayacak kıvamda olmalıdır. Gerekiyorsa belirtilen un miktarına birkaç kaşık un ilave edilmesi gerekebilir.
 3. Hamurdan iri ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp yağlanmış (veya yağlı kağıt serilmiş) fırın tepsisine aralarında 3-5 cm pay bırakarak yerleştirilir.
 4. Üzerlerine toz şeker (veya renkli süs şekerleri) serpiştirilir. Bu noktada, önce bir fırça yardımıyla kurabiyelerin üstüne biraz su sürmek şekerin daha kolay yapışmasını sağlayacaktır. (Renkli şekerleme kullanırken suya banmamalıdır. Çukur bir tabağa süs şekerlerini konulur ve  kurabiyeler ters çevirip şekerlere batırılır.)
 5. Orta dereceli (170 C) fırında pişirilir.
 6. Fırından çıkınca soğutmak için ızgara teline yerleştirilir.

Afiyet Olsun…

 

Ölçüler hakkında ufak bir not: Orijinaline tamamen sadık kalarak bu tarifteki “alaturka” ölçü birimlerini standart ölçülere uyarlamadan bıraktım. Zaten “aldığı kadar un” katılacağı için kullandığınız çay bardağının boyutunun farklı olması elde edeceğiniz hamur miktarında ufak oynamaların dışında başka bir şeyi değiştirmeyecektir. Tek endişem, bu kadar basit olmasına rağmen, tamamen Türk kültürüne ait unsurlar içeren böyle bir tarifi yabancı arkadaşlarım için İngilizce’ye çevirmeye kalktığım zaman nasıl izah edebileceğim yönündedir?!