Anneannemin kocaman yusyuvarlak bir hamur açma tahtası vardı. Bir de upuzun, pürüzsüz bir oklavası. İki arada bir derede yoğurup hazır ettiği hamur bezelerini üzeri bezle örtülü bir tepsi içinde oturma odasına getirir ve tahtasını yerleştirir, masanın üzerine temiz bir örtü yayıp ortamı hazırlar, hamurları açmaya başlayınca da bizlere seslenirdi: “Haydi çocuklar! Gelin bakalım.”  Bizler de – çoğunlukla annem, yengem, kuzenlerim ve bendenizden oluşan altı kişilik ufak bir ordu gibi – o yuvarlak hamur açma tahtasının etrafına dizilir, birisi hamurların üstüne kıyma koyarken, diğerlerimiz de güle oynaya mantıları kapatırdık. Çocukluğumda her hafta olmasa da, belirli aralıklarla Pazar günlerimiz anneannemin evinde bu şekilde ailecek mantı kapatarak ve daha sonra da kalabalık ve neşeli bir sofrada hep birlikte hazırlığına yardım ettiğimiz bu mis gibi mantıyı yiyerek geçmiştir. Bir tek rahmetli dedeciğim nedense pek bayılmazdı mantıya, onun payı da doymak bilmeyen diğer aile fertlerinden birine düşerdi tabii! Şimdi ne zaman mantı yapsam, evin içine yayılan o mis gibi kokuyu duyunca geçmiş günleri hatırlıyor, artık aramızda olmayan aile büyüklerini sevgiyle anıyorum. Bence her evin, her ailenin mantı yapan bir annesi, anneannesi  ya da babaannesi olmalı! Ailecek hazırlanıp yenilen mantı geleneği ise nesilden nesile devam etmeli…

Malzemeler

 • 2 su bardağı un (220 gr)
 • 1 yumurta
 • 1 tsp (tatlı kaşığı) tuz
 • 1 tbsp (çorba kaşığı) zeytinyağı
 • 1/2- 1 su bardağı veya gerektiği kadar su (100- 200 ml)
 • 200-250 gr dana kıyma
 • 1 orta soğan, ince rendelenmiş
 • Tuz, karabiber

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar

 1. Varsa, standlı mikserin hamur yoğurma aparatıyla un, yumurta, z.yağı, tuz karıştırılır ve hamur toparlanana kadar azar azar su ilave edilir. Hamur toparlanınca unlanmış tezgaha alınır ve 5-10 dk yoğrulur. Bu ölçüden 4-6 pazı yapılır ve streç film ile örtülmüş bir tabakta en az 10-15 dk bekletilir.
 2. Bu sırada soğan rendelenir, tuz karabiber eklenir ve kıymayla yoğrulur.

 3. Varsa, manüel erişte makinesi kullanarak bezeler açılır. Burada şu teknik uygulanmalıdır: bezeye önce elde ovalimsi bir şekil verilir, makinenin en kalın ayarından (no.1) geçirilir. Sonra her iki ucu üst üste gelecek şekilde katlanır, elle biraz bastırılır ve tekrar aynı ayardan geçirilir. Makine ayarı 2 veya 3’e getirilir ve bu hamur bir kez daha geçirilir. Bu kez uzunlamasına iki yanından içe doğru katlanarak dikdörtgen gibi şekil verilir, yine elle biraz bastırılır ve makinenin ayarı en son 6-7’ye (benim makinemde en ince ayar 8) varana kadar 2-3 kez daha her seferinde bir ayar incelterek ve arada hamurun üzerine biraz un serperek açılır.
 4.  
  Benim elde ettiğim ebatta hamurdan önce uzunlamasına 3 şerit kesiliyor ve sonra da bu şeritler kareler halinde kesiliyor. Yalnız şeritler çok uzun olduğu için ben önce ortadan ikiye ayırıp, iki tane daha küçük dikdörtgen elde ediyorum. Sonra bunları uzunlamasına kesip 3’er şerit yapıyorum. Her kare hamurun ortasına minik bir parça kıyma konulur ve dört köşesinden tutup ortada birleştirerek kapatılır. Un serpilmiş geniş bir tepside mantılar toplanır, arada bir üzerine un serpilir ve birbirlerine yapışmamaları için harmanlanır.

 5. Tencerede bol su kaynatılır. Suya biraz tuz ve arzu edilirse et suyu tableti eklenir. Mantılar Su kaynayınca mantılar dikkatlice suya atılır, sonra suyun tekrar kaynaması beklenir. Su kaynayıp mantılar suyun yüzeyine çıkmaya başlayınca 1-2 dakika daha karıştırıp kaynatılır ve hemen servis edilir. Hamur taze olduğu için çok çabuk pişer. Bu yüzden su yüzeyine çıkan mantılardan alıp hemen tadına bakarak pişme süresi iyi ayarlanmalıdır.
 6. Sarmısaklı yoğurt, eritilmiş tereyağı, domates püresi sosu ve baharat olarak da nane, sumak, pul biber ile servis edilir.