Bu tarifin nasıl ortaya çıktığının hikayesini sonraya saklayacağım. Şimdilik sadece mevcut tariflerimden birinden yola çıkarak ürettiğim, bana ait bir tarif olduğunu ve geçen sene bu zamanlar evimde misafir etme şansına sahip olduğum  can dostum Hatim için özel olarak hazırladığım bir kurabiye olduğunu bilmeniz yeterlidir. Çünkü Hatim Antep fıstıklı şeylere bayılır. Bendeniz ise bu kurabiyeyi keşfedene kadar Antep fıstıklı ürünlere pek ilgi duymazdım, ne yalan söyleyim. Ama ne zamanki bu kurabiyeyi yapıp tadına baktım, işte o zaman işler değişti…

Bu kurabiyeleri ister beyaz çikolataya banıp uçlarına ekstra fıstık bulayarak süsleyin, ister ikili olarak aralarına ganaj hazırlayıp sandviç ederek ikram edin isterseniz sapsade haliyle olduğu gibi bırakın… tadına bir kez bakanların tekrar tekrar sizden isteyecekleri bir lezzet olduğu kesin. Bu sene Hatim gelemedi ama bizim evde Ramazan sonrası bayram şekeri olarak yine bu kurabiyeler vardı. Son olarak niçin sütlü veya bitter değil de bu kurabiye için beyaz çikolatayı tercih ettiğime gelince, Antep fıstığı tadıyla daha uyumlu bulduğum ve birbirlerinin lezzetlerini örtmeden bütünleştiklerini düşündüğüm için derim.

Malzemeler

Kurabiye için
 • 110 gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 80 gr pudra şekeri
 • Bir fiske tuz
 • 1 orta boy yumurta (55-60 gr)
 • 200 gr un (kontrollü ekleyin)
 • 110 gr ince çekilmiş toz Antep fıstığı
Süslemek için
 • 100 gr beyaz kuvertür çikolata
 • Toz Antep fıstığı

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Tereyağı ve pudra şeker bir fiske tuzla dövülür (mikserin hamur karıştırma ucuyla da yapabilirsiniz).
 2. Yumurta eklenir ve yedirilir.
 3. İki defa elenmiş un 2-3 partide karışıma yedirerek ilave edililr. Bu aşamada karıştırmak için spatula kullanılır.
 4. Toz fıstık da eklenip karıştırılır. Hamur yumuşak olacak ama ele yapışmayacak kadar gerekirse az miktarda un ilave edilir.
 5. Fazla yoğurmadan toparlanıp ikiye bölünür. Geniş birer parça streç folyoya rulo edilerek yaklaşık 4-5 santim çapında silindir şeklinde sarılır ve buzdolabında en az bir saat bekletilir.
 6. Fırın 170 C’ye (fansız) ısıtılır. Tepsiye yağlı kağıt serilir. Hamurları saran streç folyo çıkartılır ve ince bir bıçakla yarım santimlik dilimlere kesilip tepsiye dizilir. Fırın gücüne göre 8-10 dakika kadar veya kenarları hafif pembeleşene kadar pişirilir.
 7. Tepside birkaç dakika bekletilir ve soğutma teline aktarılır. Arzu edilirse eritilmiş beyaz çikolataya yarısına kadar batırılır ve ardından uç kısmı toz fıstığa bulanır.

İpuçları ve Alternatifler

 • Beyaz çikolata ile süsleme yapacaksanız bunu doğru biçimde eritip kullanmanız gerekir. İnce doğranmış çikolatayı tercihen benmari usulü eritip 40-45 C arası bir sıcaklığa getirdikten sonra kurabiyelerinizi banmadan önce “temperleme” işlemi yaparak 30 C’ye kadar sıcaklığını düşürmeniz gerekir. Bir şeker termometreniz varsa çikolatanın sıcaklığını bununla kontrol ederek ilerleyin.
 • Antep fıstığı yerine toz haline getirilmiş, dilediğiniz diğer çeşit fındık-fıstıkla da aynı usül ve ölçüyle kurabiyeler yapabilir ve bunları banmak için bitter ve/veya sütlü çikolatayı da tercih edebilirsiniz.