Bu tarifimle ilgili anlatacak çok fazla bir şey yok aslına bakarsanız. Blogda buna benzer iki tarifim daha var. İlgilenir de bakmak isterseniz isimlerinin üzerine tıklayarak tariflerine ulaşabilirsiniz; Fındıklı Armutlu Sihirli Kekim ve 5 Malzemeli Şekersiz Unsuz Yağsız Kek   İşin aslı şu ki bu reçetelerin hepsinin temelinde annemin arkadaşlarından sevgili Marcella’nın ailecek çok sevdiğimiz bir kekinin tarifi yatar, ki onu da birçok okurum geçmiş yıllardan oldukça iyi bilir, Portakallı Bademli Kadife Kek (Marcella Seropian’s Orange Almond Cake). Aslında bu sadece bir tarif olmaktan öte bir yöntemdir ve herhangi bir tahıl unu kullanmadan da gayet güzel bir kek elde edebileceğimizin kanıtıdır. Zaman içinde bu yöntemi kullanarak ve şekeri komple hariç tutarak iddialı diyebileceğim iki denemem daha olmuştu ve doğrusunu isterseniz yukarıda tıklayarak ulaşabileceğiniz tariflerin her ikisi de gayet başarılı sonuç vermektedir. Burada gördüğünüz de işte bu denemelerin üçüncüsüdür. Aslında bütün amacım Fındıklı Armutlu Sihirli Kekim için güzel fotoğraflar çekmekti ama elimdeki armutları ziyan etmek istemediğim için hepsini pişirdim. Püre miktarım biraz fazla olmuştu. Diğer taraftan elimde fındık veya fındık ununun kalmadığını ama onun yerine badem unumun olduğunu fark edince, her zaman kullandığım ölçüyü biraz değiştirdim ve bu sefer çok az olmak suretiyle şeker de eklendim ve sonuç yine harika oldu! Alıştığım teknikleri uygulayarak elimde olan malzemeleri değerlendirmek adına böyle keyifli reçeteler ortaya çıkarınca çok mutlu oluyorum ve hemen paylaşma isteği oluşuyor. Nitekim kapatılan Instagram hesabımda sıcağı sıcağına bu reçetemi hemen paylaşmış ve daha sonra nasıl olsa bloğa eklerim diye düşünmüştüm 😀   Aradan bir buçuk yıl geçmiş!!! Eylül 2017 tarihinde çektiğim fotoğraflar eşliğinde bu leziz reçeteyi paylaşmak da bugüne kısmetmiş!

Aşağıda malzemeler kısmında iki ayrı sekme göreceksiniz. Önce armut püresini hazırlamak gerektiği için tarife oradan başlamanızı tavsiye ederim. Ben bu reçeteyi sonbaharda oluşturduğum için çok sevdiğim Santa Maria armutları kullanmıştım ama tabii ki farklı cins armutla da deneyebilirsiniz. Ancak armudun cinsine göre pişme süresinin de uzayabileceğini dikkate almanız gerekecektir. En iyisi püremiz hazır olup iyice ılındıktan hatta soğuduktan sonra işe koyulmaktır.

Malzemeler

KEK HARCI
 • 1,5 su bardağı armut püresi *
 • 165 gr toz badem (2 su bardağı)
 • 5 orta boy yumurta, akları ayrı
 • Yarım su bardağı (80-90 gr kadar) toz şeker
 • 2 silme çorba kaşığı şeker (yumurta akları için)
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 fiske tuz
 • Kalıbı yağlamak için 1 tatlı kaşığı tereyağı veya sıvıyağ
 • Üstüne serpmek için 2 yemek kaşığı kaşık file badem
 • Servis için 1-2 tatlı kaşığı pudra şekeri (isteğe bağlı)
ARMUT PÜRESİ
 • 4 adet Santa Maria armut
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 fiske tuz

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. ARMUT PÜRESİ

  Armutlar yıkandıktan sonra soyulur, çekirdekleri ayıklanır ve kuşbaşı doğranıp bir tencereye alınır ve baharatlar da eklenerek orta-hafif ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Sıcakken varsa el blenderıyla püre haline getirip soğumaya bırakılır.

 2. KEKİN HAZIRLANMASI

  20×20 cm kare bir kalıp (veya 20-22 cm çaplı yuvarlak kelepçeli kalıp) yağlanır, hem tabanı hem de kenarlarını kaplayacak şekilde pişirme kağıdı döşenir. Fırın 170 C’ye ısıtılır.

 3. Önce yumurta aklarına bir fiske tuz ve limon suyu eklenerek çırpılır. Kar haline gelince 2 çorba kaşığı şeker azar azar eklenerek bir yandan çırpmaya devam edilir. Katı kar haline gelince çırpma işlemine son verilir. Diğer karışım hazır olana dek kenarda bekletilir.
 4. Yumurta sarılarına yarım su bardağı şeker eklenir ve rengi soluklaşana dek mikserle önce düşük sonra yüksek devirde çırpılır (yaklaşık 4 dakika).
 5. Yumurta sarısı karışımına iyice soğumuş olan armut püresi ve toz badem ilave edilip mikserle çok kısa süreli çırparak karıştırılır.
 6. Kar halindeki yumurta akı 2-3 partide bademli karışıma eklenip spatulayla nazikçe alt-üst ederek karıştırılır ve kalıba aktarılır. Arzu edilirse üzerine bir miktar file badem serpilir.
 7. Önceden 170 C’ye ısıtılmış fırının alltan ikinci rafında 40-45 dk kadar pişirilir. Üstünün yanmaması için pişme süresinin yaklaşık yarısında üstünü gevşekçe bir şekilde alüminyum folyo ile örtmek gerekebilir. Kek piştikten sonra kalıbın içinde soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra dilimlenir ve arzu edilirse biraz pudra şekeri serpilerek servis edilir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Yumurtaların sarılarını aklarından ayırırken akların içine sarısından hiç kaçırmamaya çok dikkat edilmelidir. Bir damla bile karışsa yumurta aklarınız gerektiği gibi köpürmeyecek ve hacim kazanmayacaktır. Ayrıca yumurta aklarını çırptığınız kabın içinde en ufak bir yağ veya kir izi bulunmamasına azami önem göstermelisiniz. Yumurta aklarını çırpmak için cam kapları tercih edebilirsiniz.
 • Bu tarifin başarılı sonuç vermesi için armut püresinin iyice ılınmış/soğumuş olması gerekir. Diğer taraftan tüm kek tariflerinde olduğu gibi bu tarifte de tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması önerilir.
 • ÖLÇÜLER HAKKINDA NOT: Kullandığım “su bardağı” klasik su bardağı olup sıvı hacmi 200 ml’dir. Bu bardağın içine tam dolu olacak şekilde badem unu doldurduğunuzda 85 gr almaktadır. Aynı bardağı buğday unu ile doldurduğunuzda ise 110 gr almaktadır. Bunun sebebi ikisi arasında hacmen ağırlık farkı bulunmasıdır. Yani badem unu, buğday unundan daha hafiftir. Bu nedenle aynı hacimdeki ölçü kabıyla ölçüldüklerinde badem ununun gramajı buğday unununkinden daha düşük çıkacaktır.