Bal kabağını benim gibi çok seviyor ama klasik tatlısını hep aynı şekilde yemekten biraz sıkılıyor ve değişiklik arıyorsanız bu tarif tam size göre! Bazen okurlarımdan ya da arkadaş çevremden tariflerimin çok uğraştırıcı veya zor olduğuna dair eleştiriler alıyorum. Ama işte bu sefer laf edemeyeceksiniz zira hazır birkaç malzemeyi güzel bir biçimde birleştirmekten ibaret bir reçete oldu bu! Fakat sonuç muhteşem, üstelik de çok şık!

Bizim evde kabak tatlısı çok az ve şekerle ve hiç su eklemeden pişirilir, dolayısıyla şerbetsiz olur. Hangi bal kabağı çeşidini kullandığımı ve klasik kabak tatlısını nasıl hazırladığımı görmek için dilerseniz buraya tılayarak reçeteme bakabilirsiniz. Hatta orada verdiğim ölçü olan 1 kilo kabağa 250 gr şekeri, hele ki kabak tatlınızı daha sonra burada anlattığım gibi başka bir tatlıya dönüştürmeyi düşünüyorsanız, daha bile azaltabilirsiniz. Mesela ben en son 1 kilo kabağı 100 gr kadar şekerle pişirmiştim ve bize göre tadı gayet iyiydi. Sonuçta bu kupları hazırlamak için bir miktar kabak tatlısı lazım olacak. Önerilerimi yaptım ama kabak tatlınızın şeker dozunu ayarlamak kendi bileceğiniz iş, o kısmını size bırakıyorum.

Balkabaklı kupumuza gelecek olursak… Bu gibi tarifleri sanırım çoğumuz göz kararı hazırlıyoruz ve net ölçüler vermek zor olabiliyor. Bu nedenle, malzeme listesine fotoğrafta gördüğünüz tür kaplardan ortalama 4 porsiyona yetecek kadar ürünleri yaklaşık ya da göz kararı miktarlarıyla yazdım. Miktarı belli olanları da yol gösterici olur diye yanlarında belirttim.  Instagram’da geçen sene kabak sezonu biterken paylaşmıştım bu tarifi. Buraya eklemek de bu sene kısmet oldu. Arada geçen zaman içerisinde deneyenlerden çok güzel geri dönüşler aldım. Umarım benim gibi bal kabağı severlere pratik bir tatlı hazırlamak için fikir olur.

Malzemeler

 • Yarım kutu sıvı krema (100 ml)
 • 12 adet Lotus Biscoff (veya tercih ettiğiniz diğer) bisküvi
 • 1/2 çay bardağı kadar süt (isteğe bağlı, bisküvileri bağlamak için)
 • 2 su bardağı kadar bal kabağı püresi
 • Bir avuç iç ceviz + 2 tatlı kaşığı kadar esmer şeker + 1 çay kaşığı tarçın
 • Süslemek için (varsa) bir miktar iç kabak çekirdeği

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Soğuk haldeki sıvı krema mikserle 2-3 dk çırparak krem şanti kıvamına getirilir. Ve diğer hazırlıklar tamamlanana kadar buzdolabında tutulur. (Sıvı krema çırpılmadan önce mutlaka soğutulmuş olmalıdır!) [Alternatif: Çırpmadan kullanmak şartıyla isteğe göre kaymak da yakışacaktır.]
 2. Bisküviler havanda döverek veya rondodan geçirerek ufalanır ve kupların dibine eşit şekilde paylaştırılıp üzerine kaşığın tersiyle hafifçe bastırılır. Arzu edilirse dağılmaması için bu işlem bisküvi kırıntılarına az miktarda süt ekleyerek de yapılabilir.
 3. Tercihen blender’da çekilerek püre haline getirilmiş bal kabağı tatlısı, kuplara eşit miktarda ve üzerinde krem şantiye de yer bırakacak şekilde paylaştırılır. Üzerleri kaşığın tersiyle düzleştirilir.
 4. Kabağın üzerine çırpılmış krema pay edilir. (Bu işlemi, kremayı sıkma torbasına koyup yapabilirsiniz.)
 5. Kremanın üstüne, arzu edilirse biraz esmer şeker ve tarçın ilavesiyle havanda kabaca dövülmüş ceviz ilave edilir. İsteğe bağlı olarak iç kabak çekirdeğiyle süslenir.
 6. Servisten önce  2-3 saat kadar buzdolabında bekletmenizi öneririm.

Afiyet Olsun!