Beni tanıyanlar balkabağını çok sevdiğimi iyi bilirler. Geçen kış balkabağı ile epey haşır neşir olmuş ve birkaç tarifimi paylaşmıştım. Bu sene de balkabaklı tariflerime yenilerini eklemek istiyorum. Hazır kış kapıdayken ve çoğumuz sağlıklı beslenme sezonuna da girmişken açılış için rafine şekersiz ve yağsız bir tarif olsun dedim! Ben bu tarifte yumuşak bir tadı olan beyaz dut özü kullanmayı tercih ettim. ‘Beyaz dut özü de neyin nesidir? Nerede satılır nereden alınır?’ diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum 😀  Yakın bir zaman önce bazı çok faydalı ürünlerine belirli satış noktalarında rastlayıp denediğim Atışeri Ekolojik Market diye bir marka keşfettim. Bu firmanın katkı maddesi kullanılmadan üretilen faydalı birçok ürününe göz atmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek, hatta dilerseniz sipariş vermek için buraya tıklayabilir ve web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Beyaz dut özüyle ilgilenmediyseniz o halde tercih sizin. Aslında balkabaklı lezzetlere en çok yakışan tatlandırıcılardan biri de akçaağaç şurubudur. Ancak onun da saf olanını almak lazım, ki ithal bir ürün olduğu için bir hayli pahalıya mal olacaktır. Bizim pekmezlerimiz, çeşit çeşit meyve özlerimiz ne güne duruyor? Sonuçta rafine şeker yerine hangi tatlandırıcıyı kullanacağınıza siz karar verin. Farklı alternatifleri deneyerek kekinizin lezzetini nasıl etkilediğini de test etmiş olursunuz.  Tatlılık oranını tercih ettiğiniz doğal tatlandırıcının kuvvetine ve lezzetine göre ayarlamaya gayret edin. Kullanacağınız ürünün tadına bakın. Ben genelde az tatlı sevdiğim için düşük dozda kullandım ve bana yetti. Biraz daha tatlı olmasını tercih ederseniz miktarı arttırabilirsiniz. Tatlılık oranı şöyle dursun, bu kekin tamamen yağsız olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız! 😀  Yumuşacık ve nemli dokusuyla ve de mis gibi baharat kokusuyla mest olacaksınız… üstelik suçluluk hissine kapılmadan 😉  İnsan daha ne ister ki?

Malzemeler

 • 250 gr balkabağı püresi (1½ su bardağına yakın)2016-10-18-08-52-30_wm
 • 2 iri yumurta
 • 60 ml kefir (çay bardağının dörtte üçü kadar)
 • 60 ila 120 ml arası beyaz dut özü (çay bardağının dörtte üçü ile bir buçuk çay bardağı arası miktarda) **
 • 125 gr tam buğday ve kepekli un karışımı (1 tepeleme su bardağı)
 • 50 gr yulaf unu (1 su bardağından bir parmak eksik yulaf ezmesini rondoda incelterek kullanın)
 • 1 paket kabartma tozu (2 tatlı kaşığı)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Birkaç tutam muskat
 • 1 tutam tuz
 • ½ çay kaşığı toz karanfil (isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı yenibahar (isteğe bağlı)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Balkabağı püresini hazırlamak için ayıklanmış ve yıkanmış kabak dilimleri buharda 20 dakika pişirilir. Arzu edilirse fırınlanarak da pişirilip püre haline getirilebilir. (Ben her seferinde yarım kilo kabaktan püre hazırlayıp kullanmadığım kısmını kilitli buzdolabı poşetinde yassı biçimde derin dondurucuda saklıyorum.) Balkabağı püresinin kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesi beklenir.
 2. Fırın 160 C’ye ısıtılır. Yaklaşık 14 x 20 cm ebatlarında baton kalıp hafifçe fındık kadar tereyağıyla yağlanıp unlanır. Veya birkaç damla sıvıyağ ile yağlanıp pişirme kağıdı döşenir.
 3. Yumurtalar, dut özü (veya diğer doğal tatlandırıcı) ve kefir bir kapta çırpma teliyle karıştırılır.
 4. Ayrı bir kabın içine baharatlar ve kabartma tozuyla birlikte tüm kuru malzeme konulur ve kuru bir çırpma teliyle harmanlanır.
 5. Kuru karışım ıslak karışıma 2-3 partide eklenip karıştırılır ve kalıba aktarılır. Boylamasına ortadan bıçak veya spatulayla çizgi çekilir. Önceden ısınmış fırında yaklaşık 35-40 dakika pişirilir. Fırınlara göre pişme süresinin değişebileceği unutulmamalı ve kontrol edilmelidir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Kefir yerine oda sıcaklığındaki süte 1 tatlı kaşığı sirke veya limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra yine oda sıcaklığında 5-10 dakika beklettikten sonra kullanabilirsiniz.
 • Benim kullandığım ürünleri merak ediyorsanız yukarıda verdiğim bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerden bulamasanız da yerine hurma özü, dut pekmezi ya da bal gibi diğer doğal tatlandırıcılardan kullanabilirsiniz.