Çocukluğumdan hatırladığım güzel, keyifli yiyeceklerden biridir bu adını sonradan ‘Beyaz Peynirli Küçük Kahvaltı Sandalı’ koyduğum basit ama lezzetli yiyecek. Küçükken haftasonlarını sıklıkla Anneannemlerde geçirirdim. Dedemin aslında yemekle pek arası olmamasına rağmen anneannem tarafından ‘muzur’ tabir edilen ve biraz da zararlı sayılacak sucuk, sosis gibi yiyeceklere ve acı sivri biberlere çok düşkün olduğunu gayet iyi hatırlıyorum. Bir de Anneannemin evinde sıkça kullanılan kapaklı bir elektrikli ızgara bulunduğunu ve köfteden balığa kadar pek çok gıdanın bu ızgarada pişirildiğini hatırlıyorum. Ne lezzetli olurdu o ızgarada pişen yiyecekler! Bu sözünü ettiğim çok yararlı, çok fonksiyonlu mutfak aleti ‘Tel Rezistanslı Kapaklı Efsane Izgara’ adıyla şimdilerde yeniden revaçta sanırım çünkü pek çok yerde satışının yapıldığına rastladım. İşte bu kapaklı ızgaranın içerisinde pişirilen ve çayın yanında tadına doyum olmayan bir diğer yiyecek ise üzerine bir tür yumurtalı bulamaç sürdüğümüz ekmek dilimleriydi. Dedem birçok şeyi yemekten zevk almasa da bu peynirli yumurtalı kızarmış ekmeklere bayılırdı! İşte çocukluk yıllarımda Anneannemlerle geçirdiğim zamanlarda yapımına da ufaktan dahil olduğumu ve bu lezzetli üstü kıtır, içi yumuşacık yiyeceği sıkça yaptığımızı hatırlıyorum. Hatta sadece kahvaltılık olarak değil yeri geldiğinde akşamüstü çayın yanına atıştırmalık olarak da gayet güzel olurdu.

Yine çok yönlü tariflerden biri olan bu Küçük Kahvaltı Sandalını burada en yalın haliyle ele aldım. Ama sizler farklı lezzetler yakalamak için dilediğiniz tamamlayıcı ilaveleri yapmakta özgürsünüz tabii ki, yeter ki ekmeğe sürülebilir yumurtalı bir karışım olsun. Bu tamamen hayal gücümüze ve damak zevkimize kalmış bir şey. Pişirmek için ise sözünü ettiğim kapaklı ızgara şart değil elbette. Normal fırınınızın üst ızgarasından veya varsa mini fırınınızdan da yararlanabilirsiniz bu iş için. Öyleyse hadi gelin başlayalım.

Malzemeler

(2 kişilik)

 • 150 kadar beyaz peynir
 • 1 iri yumurta
 • 1-2 adet köy biberi veya sivri biber
 • 1 orta boy veya 2 ufak domates (susuz cinslerden varsa tercih edin)
 • Pul biber, karabiber, mercanköşk, kekik vs.
 • Ekmeğe gezdirmek için 1-2 kaşık zeytinyağı
 • Üzeri için birkaç parça tereyağı
 • Yarım baget ekmek, normal somun ekmek veya tercih ettiğiniz diğer ekmek çeşidi

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Önce ekmek boylamasına ikiye bölünür ve içindeki fazlalık biraz alınarak hafifçe ortası çukurlaştırılır. Izgara yakılır.
 2. Bir çanakta peynir çatalla ezilir.
 3. Biber yıkanıp ayıklanır ve tavla zarı şeklinde ufak doğranıp peynire eklenir.
 4. Domates yıkanıp soyulur ve ufak ufak doğranır ve karışıma eklenir. Eğer ‘intense’ tabir edilen susuz domateslerden kullanıyorsanız bütün olarak doğrayabilirsiniz. Diğer domatesler için çekirdekli kısmı ayıklamakta fayda vardır zira pişerken fazla su bırakıp ekmeğin fazla ıslanmasına sebep olacak ve ekşi bir tat verecektir.
 5. Ayrı bir çanakta hafifçe çırpılan yumurta da ilave edilir ve karıştırılır.
 6. Yumurtalı peynirli karışıma istenilen miktarlarda arzu edilen baharatlar eklenir. Kullandığınız peynirin tuzluluk oranına göre  gerekiyorsa biraz da tuz ekleyebilirsiniz.
 7. Ekmeklere azıcık zeytinyağı gezdirilir ve hazırlanan harç ekmeklerin kenarlarına doğru da yayarak eşit şekilde paylaştırılır.
 8. Üzerine birkaç ufak parça tereyağı konulur ve üstleri kızarıncaya dek, yaklaşık 8-10 dakika ızgarada pişirilir. Pişme süresi kullandığınız ızgaraya göre değişkenlik gösterecektir.

Afiyet olsun!