İşte yine eskilerden, klasik bir tarif. İster çayın yanına ister kahvaltıda bu minik tuzlu kurabiyelerin pişmediği  ev yoktur herhalde.  Hele şimdi tam da Ramazan gelmişken, akşama iftarda atıştırmalık olarak ya da sahurda çok da fazla bir şey yiyemeyenler için, azıcık bastırsın diye…

Internet, Instagram, Facebook şöyle dursun, eskiden mutfağa dair şimdiki kadar kaynak bolluğu, basılı kaynak, dergi, kitap bile yoktu. Hatta çok eskilere de gitmeye gerek yok,  evlendiğim dönemde bile az sayıda dergi ve her evlenen kızın çeyizinde bulunan veya bir yakını tarafından hediye edilen belli başlı birkaç temel yemek kitabı vardı. Bunlardan biri de sevgili Gönül Candaş’ın ‘Bereketli Olsun’ adlı kitabıdır. İşte burada  iki farklı sunum şekliyle birazcık uyarlayarak sizlerle paylaştığım, bu kitaptan defalarca uyguladığım ‘Bir Tuzlu Kurabiye’ tarifinden alıntıdır.

[Bu tarifimin bloğumda ilk yayımladığı tarih: 21 Haziran 2015’tir.]

Malzemeler

 • 100 ml (1 çay bardağı) zeytinyağı
 • 70 gr yarı erimiş (iyice yumuşamış) tereyağı
 • 100 ml (1 çay bardağı) tam yağlı yoğurt veya yoğurt kaymağı
 • 1 yumurta (akı hamura katılacak, sarısı üstüne sürülecek)
 • 1 çay kaşığı (silme) kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı  toz şeker
 • 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 300 gr kadar un (yaklaşık 3 su bardağı)
 • 50-70 gr kadar ince rendelenmiş eski kaşar (isteğe bağlı)
 • Çörekotu ve susam

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Bir karıştırma kabına zeytinyağı, tereyağı, yoğurt, yumurta akı konulur ve çatalla hafifçe çırpılarak iyice karıştırılır.
 2. Sirke, şeker, tuz ve eğer kullanılıyorsa rendelenmiş kaşar peynir de eklenip karıştırıldıktan sonra ayrı kaba elenmiş olan kabartma tozu ve un azar azar, 2-3 partide ilave edilir ve çatal yardımıyla kenarlardan içe doğru toplanır. Hamur biraz yağlı olacak, yumuşak fakat ele yapışmayacak kıvamda olacaktır. Buna göre un miktarında ufak oynamalar gerekebilir.
 3. Hamur toparlanmaya başlayınca kısaca elde yoğrulur (sertleşmemesi için fazla yoğrulmamalıdır). Bir buzdolabı poşeti veya streç folyoya sarılarak 15-20 dakika buzdolabında dinlendirilir. Bundan sonrasında 2 farklı şekillendirme seçeneği var ki ben bunları Susamlı Top Kurabiye ve Çörekotlu Peynirli Kurabiye olarak ayırıyorum.
 4. Susamlı Top Kurabiye için:

  Önce susamlı top kurabiyeyi ele alalım. Kenara ayrılan yumurta sarısına 2-3 çorba kaşığı kadar süt eklenip hafifçe çırpılır ve çukur bir tabağa alınır. Bir diğer yayvanca tabağa ise 1 çay bardağı kadar susam ve biraz da çörekotu konulup harmanlanır. Hazırlanan hamurdan birer tatlı kaşığı alınarak avuç içinde yuvarlanır. Önce yumurtaya bulanıp sonra susama bulanır. İçine pişirme kağıdı döşenmiş tepsiye dizilir ve 175 C.ye önceden ısıtılmış fırında 30-40 dakika kadar pişirilir.

 5. Çörekotlu Peynirli Kurabiye için:

  İkinci seçenekte ise – ki buna mutlaka kaşar peyniri rendesi eklemenizi tavsiye ediyorum – hamur hafifçe unlanmış tezgahta merdaneyle yaklaşık 1,5 cm kalınlığında açılır ve çay bardağı veya diğer şekilli kalıpla kesilip içine pişirme kağıdı döşenmiş tepsiye dizilir. Kenara ayrılan yumurta sarısına 1 çorba kaşığı kadar su ilave edilip çırpılır. Fırça yardımıyla kurabiyelerin üstüne sürülür ve üzerlerine bolca çörekotu (arzu edilirse biraz da susam) serpiştirilir. 175 C.ye önceden ısıtılmış fırında 30-40 dakika pişirilir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Her iki seçenekte de fırından çıkan kurabiyeler soğutma teline aktarılır. Soğuduktan sonra hava almayan bir kavanozda 5-6 güne kadar saklanabilir.
 • Ben pişme sürelerini kendi fırınımın performansına göre veriyorum. Unutmayınız ki her fırın ayarı farklı olabilmektedir.