Kurabiye! 7’den 77’ye herkesi mutlu eden, her tarafı saran mis gibi kokusuyla insanın içini ısıtan şey! Kahvenin en iyi dostu! Çay sofralarının vazgeçilmezi! İster sade ister kakaolu, ister bitter ister sütlü çikolatalı, fındıklı, cevizli, üzümlü, yulaflı… say say bitmez! Kurabiye deyince yaratabileceğiniz lezzet kombinasyonlarının sınırı yok gibi. Şimdi gelelim bu tarifin nereden çıktığına? Hikaye dinlemeyi sevmeyenler doğrudan tarife geçebilirler 🙂

Yaklaşık bir buçuk yıl önce, bilindik bir markanın yeni ürün yelpazesinin tanıtımı için düzenlediği bir etkinliğe davet edilmiştim. Amaç, firmanın piyasaya süreceği çeşitli lezzetlerdeki puding tozlarının tanıtımıydı ve bunun için bizlerden hazır puding tozu ile birer tarif geliştirmemiz istenmişti. Pek kullanmadığım bir malzeme olduğundan hazır puding tozuyla ne gibi farklı alternatifler geliştirebilirim diye Internette (yabancı sayfalarda) gezinirken, Türkçe karşılığı  “ödüllü yumuşak damla çikolatalı kurabiyeler” anlamına gelen bir tarife denk geldim. Fakat bu kurabiyelerde puding tozunun varlığı bile anlaşılmıyordu. Oysa ben etkinliğin amacı doğrultusunda bu malzemeyi daha belirgin bir şekilde kullanmak istiyordum. Gelgelelim söz konusu “ödüllü” tarifi de bir başka sefere muhakkak denemek lazımdı. Sonuçta kurabiye fikrinden yola çıkarak, o etkinlik için mini galette tarifimin pudingli versiyonunu ürettim ve aradan iki mevsim geçtikten sonra şu meşhur ödüllü kurabiye tarifini ancak denemeye koyulabildim. Birkaç deneme ve aile fertleriyle sayısız ve (yediğimiz kurabiyelerin sayısını akılda tutamadığımız) kontrolsüz tadım faaliyetlerinden sonra Annemin tabiriyle ‘şimdiye kadar yaptığım en güzel kurabiye’ demirbaş tarifler arasında yerini aldı. Lakin burada paylaştığım, biraz da değişiklik olsun diye, kakaolu ve beyaz çikolatalı olarak klasik tariften yola çıkarak ürettiğim versiyon.

Uzun lafın kısası, dışı kıtır ama içi yumuşak, pişerken yayılan, yerken lokum gibi ağızda eriyen, kokusuyla komşuları bile kapınıza getiren unutulmaz lezzette bir kurabiye yapmak istiyorsanız bu tarif tam size göre!

Malzemeler

 • 225 tereyağı, oda sıcaklığında
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 180 gr esmer şeker (1 su bardağı)
 • 1/2 tatlı kaşığı vanilya özütü (veya 1 paket toz vanilya)
 • 2 çorba kaşığı kakaolu fındık kreması (isteğe bağlı)
 • 100 gr vanilyalı puding tozu
 • 2 iri yumurta, oda sıcaklığında
 • 320 gr un (yaklaşık 3 su bardağı)
 • 20 gr bitter kakao (2 çorba kaşığı)
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Bir fiske tuz
 • 100 gr bitter parça çikolata (3/4 su bardağı)
 • 140 gr doğranmış beyaz çikolata (1 su bardağı)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 175 C’ye ısıtılır, 2 adet fırın tepsisine pişirme kağıdı döşenir.
 2. Tereyağı, toz şeker ve esmer şeker kremalaşıncaya dek birkaç dakika çırpılır. Vanilya ve puding tozu ilave edilir ve kısaca karıştırılır.
 3. Eğer kullanılıyorsa kakaolu fındık kreması eklenip karışıma yedirilir.
 4. Yumurtalar teker teker ve her seferinde karışıma yedirerek ilave edilir.
 5. Ayrı bir kapta un, kakao, karbonat ve bir fiske tuz birlikte 2 defa elenir ve yağlı karışıma 2-3 partide eklenir. Bu aşamada mikser artık kullanılmaz, un spatulayla karışıma yedirilir.
 6. Çikolatalar son parti un eklenirken karışıma ilave edilir. Paketli çikolata kullanılıyorsa bunlar bıçakla doğranır.
 7. Mümkünse hamur 10 dk kadar buzdolabında bekletilir. Varsa dondurma kaşığı ya da ölçek olabilecek başka bir kaşık kullanarak hamurdan mümkün olduğunca eşit büyüklükte parçalar alınarak hızlıca avuç içinde yuvarlanır ve tepsiye aralarında (en az 2-3 santim) yayılma payı bırakarak dizilir (benim tepsim bir seferde 9 kurabiye alıyor).
 8. Isınmış fırının orta rafında 12-13 dakika pişirilir. Çıkartınca 3-5 dakika tepside beklettikten sonra bir kaldıraç yardımıyla soğutma teline aktarılır.

İpuçları ve Alternatifler

 • Bu hamurun normal kurabiye hamurlarından biraz daha yumuşak ama ele fazla yapışmayan bir hamur olması gerekiyor. Eğer yuvarlama aşamasında fazla yapışkan gibi gelirse yaklaşık 2 çorba kaşığı daha unu eleyerek ekleyebilirsiniz. Fakat un ilavesini fazla kaçırmamaya dikkat edilmelidir.
 • Bu hamur yoğrulmamalı ve gereğinden fazla karıştırılmamalıdır.
 • Verilen pişirme derecesi ve süresi fansız fırınlara göredir. Fanlı fırın kullanıyorsanız dereceyi biraz düşürmek (160 C iyi olabilir) ve pişme süresini de kontrollü olarak gerekirse 2 dakika kadar kısaltmak daha iyi olacaktır.
 • Pişme süresinin sonunda kurabiyelerin orta kısımlar bir hayli yumuşak, hatta neredeyse pişmemiş görünecektir. Bu durum sizi aldatmasın. Pişmedi zannedip süreyi fazla uzatırsanız sert ve kıtır kıtır kurabiyeleriniz olur – tabii bu da bir tercih meselesi 🙂