Uzun zaman oldu evde ekmek yapmaya başlayalı. Hele ki ekmek makinesi edindikten sonra yoğurma derdi de olmuyor ve ekmek yapmak gittikçe büyüyen bir keyfe dönüşüyor. Ayrıca makinede bile pişmiş olsa o ev ekmeğinin nefis tadını, doyurucu dokusunu deneyimledikten sonra dışarıdan alınan ekmekleri beğenmek zaten zorlaşıyor. Yalnız ekmek yapmak başka türlü bir tutku! Zaman geçtikçe tüm işlemi makinede yapmayı istememeye başlıyor insan. Çünkü o hamuru ellemek, yoğurmak, hissetmek istiyor ekmeğini yaparken… Bir de zaman içinde deneyerek hem farklı reçeteler öğrenip geliştiriyorsunuz hem de farklı pişirme teknikleri. İşte bu da o tekniklerden biri. Aynı hamuru arzu ederseniz baton kalıpta da pişirebilir veya tüm işlemi olduğu gibi ekmek makinenizde de yapabilirsiniz. Ancak fırına girebilen ve mümkünse ısıyı muhafaza eden türden kapaklı bir tencereniz varsa ve ekmeğinizi onun içinde pişirirseniz inanılmaz güzel dokulu ve kıtır kıtır nefis kabuklu bir ekmeğe kavuşacaksınız. Bana sorarsanız bu iş için en iyisi döküm demir tencereler, oval veya yuvarlak fark etmez. Ama bu yoksa kapaklı ve derin cam fırın kapları veya fırına girebilen alüminyum döküm tencere gibi gereçlerinizle de ekmek pişirebilirsiniz. 

Köy ekmeğimi bu şekilde pişirmeyi ise, Instagram üzerinden tanıştığım çok zarif ve çok yetenekli bir arkadaşım, Esra‘nın yaptığı nefis bir ekmek tarifinden esinlenerek akıl ettim. O zaman haydi gelin işe koyulalım. Mutfaktaki en ama en keyifli işi yapalım. Haydi ekmek yapalım! 

Malzemeler

  • 500 gr köy ekmek unu
  • 370 ml ılık su (25-27 C)
  • 21 gr yaş maya (1 paketin yarısı)
  • 1 tatlı kaşığı esmer şeker (mayayı aktive etmek için)
  • 8 gr tuz (1 tatlı kaşığı – Himalaya Pembe veya deniz tuzu)
  • 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu  pekmezi (veya diğer bir pekmez)
  • 1 çorba kaş. ceviz yağı (veya diğer bitkisel sıvıyağ)

Yöntem

Bir kasenin için maya ufalanır, esmer şeker ilave edilir ve suyun 100 ml’si eklenip eriyene kadar karıştırılır. Aktifleşmesi için kenarda bekletilir.

Hamuru ekmek makinesinde hazırlamak için:  kalan 270 ml su, pekmez ve sıvıyağ makinenin haznesine konulur, maya ilave edilir. Un ve tuz eklenir. Makinenin yoğurma ve mayalandırma işini yapan (genelde 90 dk’lik) “Hamur” programında hamur hazırlanır.

Hamuru elde hazırlamak için:  bir kabın içine un ve tuz konulur, karıştırılıp ortası havuz gibi açılır. Ayrı bir kapta 270 ml suyun içinde pekmez eritilir ve içine yağ eklenir. Unun ortasına maya ve pekmezli su dökülür. Önce bir çatalla kenarlardan içe doğru alarak karıştırılır, biraz toparlanınca pürüzsüz olana dek elde yoğrulur. Üstü nemli bezle örtülerek 1 saat kadar mayalanmaya bırakılır.

Eğer ekmek hemen pişirilmeyecekse içi hafifçe sıvıyağla yağlanmış  derin cam bir kabın içine yerleştirilir, üstü streç folyoyla kapatılır ve 8-12 saat arası buzdolabında bekletilir.

Hamur bir gece dolapta beklediyse pişirmeden yaklaşık 1 saat önce dolaptan çıkartılır.

Güvecin içine sığacak büyüklükte bir parça pişirme kağıdı kesilir ve azıcık suyla nemlendirerek hafifçe buruşturulur ki kolay şekil alsın. Güvecin içine yerleştirerek elle kabaca şekil verilir. Kağıdın kenarlarının hafifçe dik durması yeterlidir. Bu kağıt tezgahta,  fırına yakın bir yere alınır ve tabanına biraz un serpiştirilir.

Hamur hafifçe unlanmış tezgahta kısa süre yoğrulur, tencerenin şekli verilir (benim durumumda oval) ve hazırlanan kağıdın içine konulur. Güveç, alttan ikinci rafta fırın telinin üzerine konularak fırın  220 C’ye ısıtılır.

20 dakika sonra keskin bir bıçak, her seferinde una batırılarak, ekmeğin üzerine 3-4 çizik atılır. Kağıdın kenarlarında dikkatlice tutup kaldırarak güvecin içine yerleştirilir. 35-40 dakika kapağı kapalı olarak, 10-15 dakika da kapağı açık şekilde pişirilir. Piştikten sonra pişirme kağıdının kenarlarından tutarak güveç ya da tencerenin içinden çıkarılır ve varsa soğutma teli üzerinde ılınmaya bırakılır.

ÖNEMLİ: Ekmek pişerken yeterli nemi sağlaması için fırının tabanına ısıya dayanıklı bir kap içinde su konulur.

(Kullandığım tencere yaklaşık 28 cm oval, emaye kaplı demir dökümdür)