Blogumu devamlı okuyanlardansanız artık çocukluk ve gençlik anılarımdan bıkmış olabilirsiniz. Bu nedenle donut denilen şu ortası delik tatlı ve pofidik çöreklerle olan münasebetimin geçmişlerine hiç değinmeyeceğim. Orijinali nerden çıkmış, neymiş, bu ismi nasıl almış, tarihçesiymiş, yok efendim Amerikan icadı mıymış yoksa değil miymiş gibi bir yığın bilgiyi araştırma işini de merak edenlere bırakıyorum bu kez. Kıssadan hisse Türk milleti hamur işini sever. Hele ki nispeten kolay hazırlanıyorsa ve buna karşılık çok da lezzetliyse işte o zaman daha da çok sevilir ve gelmişiyle geçmişiyle pek de ilgilenen olmaz zaten. Zira en önemli ilgi alanı bu lezzetli şeyi günün hangi saatinde, çayla mı kahveyle mi ve ne şekilde afiyetle tüketeceğimizdir 🙂 

Araştırmalarım sonucu bu pratik tarife denk gelinceye kadar evde donut yapmayı (mayalı hamur, hazırlaması uzun sürüyor, başarısız olursam bir daha hiç yapmam vb gibi) çeşitli nedenlerle hiç denememiştim. Ve aslında ilk defa denediğim tarifleri blogumda paylaşmak adetim değildir. Ancak bu tarifi el altından ulaştırdığım birkaç arkadaşımın da elde ettikleri son derece tatmin edici sonuçları duyunca, fazla kurcalamaya veya daha başka benzer pratik tarifler aramaya gerek duymadan bunu arşivime dahil etmeye karar verdim. Kızartma olayına prensipte karşıyım ama şu da bir gerçek ki bazı şeyler kızartmadan da tam olmuyor. Donut da bunlardan bir tanesi. Fakat rahatlıkla şunu belirtmeliyim ki bu hamur kızartılınca beklediğimden de daha iyi bir performans çıkardı ve hiç yağ çekmedi. Tabii bunda kızartma tekniğini iyi biliyor olmanız, yağın derecesini iyi ayarlamanız vb gibi bazı etkenlerin de rolü var. İyi kızmadan yağın içine hamur atarsanız yağ çekmesi kaçınılmazdır. Benzer şekilde aynı anda çok fazla sayıda hamuru yağın içine bırakırsanız, yağın derecesi aniden düşeceği için yine iyi kızarmayacaktır. Diğer taraftan yağınızı fazla kızdırırsanız bu kez de hamurunuzun dışı aniden kızaracak, hatta belki yanacak fakat içi pişmemiş olarak kalacaktır. Eğer bir yağ termometreniz veya fritözünüz varsa (yağın temiz ve hiç kullanılmamış olması şartıyla) donut yaparken faydalanmanızı öneririm. Kızartma yapmanın inceliklerine de kısaca değindiğimize göre artık tarife geçebiliriz. 

Malzemeler

 • 300 gr un
 • 60 gr toz şeker
 • 1 tatlı kaş.tuz (5 gr)
 • 2 tatlı kaş.kabartma tozu (10 gr yani 1 paket)
 • 1 çay kaş.tarçın
 • Bir-iki tutam muskat
 • 2 çorba kaş. (30 gr) tereyağı, eritilmiş
 • 125 ml süt (+1,5 tatlı kaş.kadar limon suyu veya sirke, arzuya bağlı)
 • 1 yumurta, çırpılmış
 • Kızartmak için 1 litre sıvıyağ

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Hamurda daha yumuşak bir doku elde etmek için oda sıcaklığındaki sütün içine taze sıkılmış limon suyu veya sirke eklenip karıştırılır ve bir kenarda 5-10 dk bekletilir. (Bu adımı atlayıp sütü sade olarak da kullanabilirsiniz.)
 2. Geniş bir kabın içine un, şeker, tuz, kabartma tozu, tarçın ve muskat elenir.
 3. İçerisine erimiş tereyağı ilave edilir ve bir çatalla hızlıca karıştırılır.
 4. Süt ve yumurta da un karışımına ilave edilir ve hamur haline getirilir. Hamur hafif yapışkan gibi gelse de çok fazla un ilave etmemeye özen gösterilir.
 5. Hafifçe unlanmış tezgah üzerinde hamur merdaneyle 1 cm’e yakın kalınlıkla açılır.  Ortalama 9 veya 11 cm çapında yuvarlak kalıpla kesilir. 1,5-2 cm.lik minik bir kalıpla da ortaları kesilir. Böyle bir kalıp yoksa şişe kapağı vb gibi başka bir şey kullanılır.
 6. Yağ yaklaşık 180 C.ye ısıtılır. Halkalar ikişer üçer kızartılır ve havlu kağıt üzerine çıkartılır. Ortalarından çıkan minik hamurlar da ayrıca kızartılır. Minik yuvarlak hamurlar fazla soğumadan tarçınlı şeker veya sade pudra şekerine bulanır veya ılındıktan sonra donut’lar gibi onlar da hazırlanan glazüre banılabilir.
 7. Basit bir glazür için 200 gr kadar pudra şekeri bir kabın içine elenir (kakaolu olacaksa 1 çorba kaş.kadar bitter kakao da beraber elenir) ve azar azar kıvama gelene kadar (3-4 çorba kaş.kadar) süt ilave edilir. Arzu edilirse vanilya eklenir. Yayvan bir kabın içindeki glazüre ılınmış donutlar bandırılır, kenarlarından fazla glazür akıtılır ve pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizilir. Arzu edilirse benmaride dilediğiniz çeşit çikolata eriterek de glazür hazırlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun!