Bu pilavın hikayesi çok kısa. Anneme iç baklalı ve dereotlu bir pilav yapmak istediğimden bahsettim ve o da bana ‘enginarlı pilav da yapıyorlar, biliyor musun?’ dedi.  Enginarlı pilavı kim yapıyor ve nasıl yapıyor bilmiyorum çünkü araştırmadım. Bu sefer doğrudan kendi tarifimi geliştirdim. Hem enginar hem iç bakla kullandım. Havuç da yakışır dedim. Sağ olsun o da beni mahcup etmedi! 

Enginarlar şu sıralar tam kıvamında. Seviyorsanız bu tür lezzetleri kaçırmayın bu tarifi…

 

 

 

Malzemeler

 • 1 adet orta boy soğan
 • 1 enginar çanağı
 • 1 orta boy körpe havuç
 • 1 ½ su bardağı pirinç (basmati gibi uzun taneli tercih edebilirsiniz)
 • 1-2 çorba kaşığı limon suyu
 • 100 gr kadar iç bakla
 • Yarım çay bardağı kadar riviera zeytinyağı
 • Tuz ve bir-iki fiske toz şeker
 • Dereotu, nane (isteğe bağlı)
 • Kavrulmuş çam fıstığı

 

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Soğan ince kıyılır. Havuç temizlenip uzunlamasına ikiye bölünür ve yarım ay şeklinde ince ince doğranır. Enginar da 1,5-2 santimlik küpler şeklinde doğranır.
 2. Pilav tenceresinde zeytinyağı hafifçe kızdırılır ve önce soğanlar 1-2 dakika çevrilir. Ardından havuç ve enginarlar eklenir, hepsi beraber 2-3 dakika çevrildikten sonra pirinç ilave edilir. Eğer basmati cinsi pirinç kullanıyorsanız yıkamadan ilave edin. Baldo, Osmancık veya Gönen pirinçlerinden kullanıyorsanız bunu önceden 2-3 dakikalığına çok sıcak suda bekletip ılık-soğuk suyla birkaç kez iyice durulamanız gerekir.
 3. Pirinçler hafifçe şeffaflaşıncaya dek birkaç dakika orta ateşte çevrilir. Yağı az gelirse biraz daha zeytinyağı göz kararı ilave edilir. Limon suyu, tuz ve 2 fiske toz şeker de ilave edilir ve üzerine kullandığınız pirince göre sıcak su eklenir. Basmati için 1’e 1¾  diğer pirinçler için 1’e 1½ su ölçüsü kullanabilirsiniz.
 4. Su kaynamaya başlayınca önceden haşlanmış ve kabukları ayıklanmış olan 100 gr kadar iç bakla ilave edilir*. Suyu yeniden kaynayınca tencerenin altı kısılır ve kapağı kapalı olarak, kısık ateşte yaklaşık 15 dakika pişirilir. (*Ufak bir tencerede iç baklaları üstünü örtecek kadar su, biraz tuz ve bir fiske şekerle ateşe koyun. 8-10 dakika kaynatıp süzüp soğuk suyla durulayın. Küçük sivri bir bıçakla çentik atıp, hafifçe sıkarak baklaları kabuklarından ayıklayın.)
 5. Göz göz olduğu zaman ocak kapatılır, tencereyle kapak arasına temiz bir mutfak bezi sıkıştırılır ve pilav 5-10 dakika demlenmeye bırakılır.
 6. Servis için üzerine arzuya göre ince kıyılmış taze dereotu serpilir. Süslemek için bir-iki yaprak nane konulabilir.
 7. Ayrıca arzuya göre bu pilava 1-2 çorba kaşığı kadar kavrulmuş çam fıstığı (dolmalık fıstık) da ilave edilebilir. Bu pilav ister sıcak ister ılık olarak servis edilebilir.

Afiyet olsun!