Bir kere baştan şunu hemen söyleyim. Ben tatlıya düşkünüm evet, bu bir gerçek.  Ve ne yazık ki şeker, ister beyaz ister esmer olsun, sonuçta zararlı, hatta çok zararlı bir ürün. Bunu da günümüzde bilmeyen kalmadı herhalde? Gelgelelim özel beslenmeyi gerektiren herhangi bir sağlık sorunumuz yoksa ve her şeyi dengede tutabiliyorsak, şekeri de abartmadan kullanabiliyorsak bence bu ‘şeker çok zararlı’, ‘beyaz zehir’ konusunu çok da abartmaya ve şekeri hepten öcü gibi göstermeye de gerek yok zira ben hiçbir zaman ‘ya hep ya hiç’ anlayışını benimsememişimdir. Bu konuda anlaştıysak şimdi gelelim şeker üretimine ve ülkemizdeki durumuna. Gıda mühendisi olmadığım için şekerin nasıl üretildiğini ancak güvenilir olduğunu düşündüğüm kaynaklardan araştırıp okuyarak öğrenebilir ve sizlerle de o kadarını paylaşabilirim. Ülkemizde şeker, sadece şeker pancarından üretilmekteymiş. Bir de tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetişen şeker kamışından şeker üretilmekteymiş ancak öğrenebildiğim kadarıyla Türkiye’de şeker kamışı tarımı yapılmamaktaymış. Esmer şekere gelince… beyaz kristal şekerin bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılması yoluyla elde edilmekteymiş. Melas dediğimiz şey ise, şekerin üretimi sırasında ortaya çıkan, koyu kahverengi ve koyu kıvamlı pekmez görünümünde olan bir nevi atık maddeymiş. Melasın nerelerde kullanıldığı vb gibi daha da ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bu noktadan itibaren melasın beni ilgilendiren kısmı esmer şeker elde etmek için kullanılıyor olmasıdır. Endüstriyel kullanım için melas satışı olsa da nihai tüketici için nerede satılır ve fiyatı nedir doğrusu bunları araştırmadım. Mis gibi pekmezlerimiz dururken bence evde kendi esmer şekerimizi hazırlamak için melas denilen atık maddeye ihtiyacımız yok!

Blogumda sizlerle paylaştığım pek çok üründe esmer şeker veya kahverengi şeker kullanıyorum. Yabancı kaynaklardan baktığımızda (koyu renkli, açık renkli, yumuşak vb gibi) birkaç çeşit esmer şeker olduğunu görebiliriz. Ülkemizdeki esmer şeker üretiminde ise böyle bir çeşitliliğe rastlamadım. Genelde toz şeker kadar kuru, karamel renkli ve beyaz şekere göre daha karamelimsi bir tadı olan esmer şekerler var piyasada. Ayrıca fiyatları da bana göre anlamsız derecede yüksek! Oysa yabancı kaynaklarda “soft brown sugar” (yumuşak kahverengi şeker)  veya “packed brown sugar” (sıkıştırılmış kahverengi şeker)  gibi adlarla yumuşak ve daha nemli şekerler görüyorum. Bu şekerler hakikaten de adlarına uygun görünüm ve kıvamda oluyorlar.

Madem sanayide de esmer şeker, beyaz kristal şekere melas katılarak üretiliyormuş o halde biz de pekâlâ evde toz şekerimize pekmez katarak keklerde ve kurabiyelerde kullanacağımız esmer şekerimizi kendimiz elde edebiliriz! Benim kilerimde her zaman dut pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi bulunur.   Bir tek üzüm pekmezinin tadını çok sevmediğim için onu pek almam.  Ben bu sefer dut pekmezini tercih ettim. Ancak kıvamı daha da koyu ve tadı da biraz farklı olan keçiboynuzu pekmezinin de çok iyi sonuç verdiğini belirtmek isterim. Tercih sizin. Sonuçta anlatması bu kadar uzun süren esmer şekeri evde hazırlamanız sadece birkaç dakikanızı alacak 😀

Malzemeler

  • 1 cup ölçeği  (225 – 240 gr arası veya 1,5 su bardağı kadar) toz şeker
  • 1 çorba kaşığı ölçeği (20-25 gr arası) tercih ettiğiniz pekmez

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
  1. Geniş ağızlı ve derince bir karıştırma kabına ihtiyacınız olacak, cam veya porselen tercih edin.
  2. Cup veya bardak ile ölçtüğünüzde şekerin gramajı tercih ettiğiniz markanın granül boyutuna göre değişecektir. Esmer şeker için esasen olabildiğince ince granülü olan bir markanın tercih edilmesi öneriliyor. Satın aldığınız şekerleri daha dikkatli inceleyince renk ve granül boyutlarında gerçekten de gözle görülür farklar olduğunu göreceksiniz. Farklı markalarla deney yapmak ve tercih yine size kalmış. Sonuçta hazırladığınız esmer şekeri her koşulda bir kek veya kurabiye tarifinde kullanabileceksiniz, yani ziyan olmayacak.
  3. Şekeri kabın içine alın, pekmezi üzerine gezdirin ve bir çatalla alttan üste doğru hareketlerle,   hafif ezerek iyice hallolana kadar karıştırın. Topaklar kalmadığından emin olun. Bu noktada pekmezi tartarak ölçmenize gerek yok, normal bir çorba kaşığı kullanmanız yeterli. Ama ölçekli kaşıklarınız varsa üzerinde  “tablespoon – 15 ml” (kısaca ‘tbsp’) yazanı kullanın.
  4. Hazırladığınız esmer şekeri kapaklı cam bir kavanozda ışık almayan bir yerde oda sıcaklığında saklayabilir ve ihtiyacınız oldukça kullanabilirsiniz. Veya ışık almayan bir yerde saklayamıyorsanız, saydam olmayan bir kavanoza da koyabilirsiniz. Ben genelde bu ölçünün 2 mislini hazırlıyorum ki bir süre elimin altında hazır bulunsun.
  5. Yumuşak esmer şeker bekleyince çok hafif topaklanma oluşabilir. Bu durum yaşadığımız iklime, yani kuru/nemli hava ortamına göre değişecektir. Topaklanma olursa, kullanmadan önce bir çatalla hafif karıştırıp şekerinizi havalandırabilir ve topakları giderebilirsiniz.

Kararında ve Afiyetle tüketmenizi dilerim!