Taze makarna hamuruyla münasebetim oldukça eskiye dayanıyor. Hatta o kadar eskilere dayanıyor ki aradan kaç yıl geçtiğini hesaplamaktan bile kaçınıyorum. 18 yaşlarındaydım nasıl yapıldığını öğrendiğimde. Ve İskandinavyanın incisi tabir edilen şehirde, Türk sefaretinin “küçük hanımı” idim. Büyükelçi veya diğer üst düzey bir devlet yetkilisinin kızıysanız sefaret personeli size böyle hitap eder. O dönem sefarette hizmet veren aşçımız Rıza Usta sanırım birebir tanıdığım ilk profesyonel aşçıydı ve özellikle bazı yemekleri gerçekten nefis yapardı. Ayrıca şimdi düşünüyorum da çok da sabırlı bir adammış zira her fırsatta tepesinde biten, peşi sıra mutfakta dolaşıp sürekli sorular soran sefaretin “küçük hanımı”yla iyi başa çıkmış sevgili Rıza Usta! Üstelik her zaman sorduğum tüm sorulara iyi niyetle, açıklayıcı yanıtlar yetiştirmeye çalışırdı bir yandan yemekleri hazırlarken. Kendisinden özellikle temel teknikler ve temel tarifler konusunda çok şey öğrendiğim bir gerçektir ve bu nedenle de her zaman sevgi ve saygıyla anarım.

Taze makarna hamurunu da işte bu sempatik aşçımız Rıza Ustadan ta o yıllarda öğrendim. O zaman bu zamandır da dönem dönem yaparım. Hatta en sonunda 6-7 yıl evvel bir hamur açma makinesi bile aldım. Onu aldıktan sonra eskisinden daha da sık yapar oldum taze hamurdan makarnaları. Derken – zamanı biraz hızlı ileri saracak olursak – uzun zamandır erteleyip durduğum blogumu yazmaya ve tariflerimi paylaşmaya başladım. Instagram hesabı, yemek hesapları, blogger’lar falan derken yepyeni insanlarla tanıştım. Ve bir gün bir de baktım, Ankaralı Bloggerlar grubuyla Ankara Etkinlik’ten Ayşegül Aygün ve Chef Akademi’nin kurucusu Şef Ali Açıkgül’ün organizasyonuyla Bilkent Station’ın ev sahipliğinde bir Makarna Atölyesi’ndeyim! Üstelik her sabah keyifle dinlediğim Max Fm Radyosunun sunucusu, nam-ı diğer ‘Türkiyeyi uyandıran adam’ Özgür Aksuna da gelmiş, harika müzikler çalıyor, elinde mikrofonuyla  ‘Ankaralı ünlü bloggerlar…’ diye başlayan cümlelerle izleyenleri bilgilendiriyor. Bir gırgır bir şamata… ekipler kuruldu, hamurlar yoğruldu, açıldı, kesildi, hazırlanan makarnalar uzunluklarıyla yarıştırıldı, etraftan izleyip merak edenlere cevaplar yetiştirildi. Sonra nefis soslar eşliğinde o makarnalar taze taze bir güzel mideye indirildi, ve hatta tatmak isteyen izleyicilere de ikram edildi. Anlayacağınız Ankaralı bloggerlar grubu son derece keyifli, eğlenceli ve lezzetli birkaç saat geçirdi. Bu güzel güne ait fotoğrafları görmek isterseniz Chef Akademi’nin ve Bilkent Station’ın facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kalabalık, renkli ve çok keyifli geçen bu etkinlikte yer alan ve hepimize yardımcı olan Chef Akademi’nin Şeflerine ve katılan tüm blogger arkadaşlara selamım olsun, bu tarif onlar için geliyor! Burada herkesin adını tek tek yazamasam da nazik davetiyle bu etkinliklere katılmama vesile olan, Instagram’da @kitcheninred kullanıcı adıyla tanıdığınız, kitcheninred blogunun yazarı sevgili Pınar Özdirim’e teşekkürü borç bilirim.

 

Malzemeler

 • 1 büyük boy (veya 2 küçük) taze yumurta, oda sıcaklığında
 • 1 su bardağı (110 gr) un (+ hamuru açarken kullanmak için biraz daha)
 • 1 tbsp (çorba kaşığı) irmik
 • ½ tatlı kaşığı tuz
 • 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Un, irmik ve tuz bir kabın içine elenir ve ortasında çukur açılır.
 2. Yumurta(lar) ortasına kırılır ve zeytinyağı eklenir.
 3. Elle yoğurmaya başlamadan önce bir çatal yardımıyla yumurtalar hafifçe çırpılır ve kenarlardan ortaya doğru un alarak karıştırılır.

 4. Sonra hamur hafifçe unlanmış tezgaha alınır ve pürüzsüz güzel bir hamur topu elde edinceye kadar iyice yoğrulur. Hamuru yoğururken tezgaha fazla un serpilmez çünkü bu zaten sert olan hamuru iyice sertleştirecektir. Streç folyoya sararak veya üstüne bir bez örterek 20-30 dk kadar bekletilir.
 5. Daha sonra açması kolay olsun diye 2 bezeye ayrılır. Bezeler önce merdaneyle dikdörtgenimsi şekilde biraz açılır ki makarna makinesine yerleştirebilelim.

 6. Makine yardımıyla hamur açılır. Makinelerin üstünde hamurun merdaneden geçerkenki inceliğini ayarlamak için çekerek çevrilen bir ayar kolu vardır. Bunun üzerindeki sayılar 0 veya 1’den başlar genellikle 8’e kadar gider. Numara büyüdükçe hamur daha çok incelir. En kalın ayardan (yani 0 veya 1’den) başlayıp her seferinde bir numara büyüterek hamur açılır. Hamuru ne kadar incelteceğiniz ise kullanım şekline, yani hangi şekilde keseceğinize göre de değişecektir. Resimde görülen “tagliatelle” adı verilen çeşit için ben 7nci seviyeye kadar inceltiyorum.
 7. Hamur istenilen incelikte açıldıktan sonra kullanım şekline göre kesilir ve yapışmaması için hafif un serpiştirerek pişirinceye dek bir tepsiye yayılır.

İlave bilgiler

Bu ölçü ile yaklaşık 250 gr taze hamur elde edilir. Bu miktar duruma göre 2-3 kişi için yeterli olabilir.

Makarna makinemiz yoksa en iyisi hamuru önce biraz merdaneyle açmak sonra da varsa oklavayla mantı hamuru açar gibi inceltmek ve daha sonra da bıçakla kesmektir.

Çeşnili makarna hamurları da hazırlayabilirsiniz. Örneğin resimdeki gibi ıspanaklı yapmak isterseniz, 250-300 gr kadar ıspanağı birkaç dakika haşlayıp, soğuk sudan geçirin ve suyunu iyice sıkıp incecik kıyın ya da püre haline getirin. Hamuru yoğururken içine ekleyin.

Taze makarna çok çabuk pişer. Bu nedenle, herhangi bir sosla servis edilecekse, sos önceden hazır edilmelidir. Makarnalar bol tuzlu kaynar suya atılıp ortalama 2 dakika kadar kaynatılıp süzerek çıkartılır. Sosla birleştirilir, kısaca orta ateşte bir iki kez çevrilir ve bekletmeden servis edilir.