Ricotta dediğimiz aslında tatlı lor. Mayasız, taptaze, süt kokulu bir peynir. Ve bu yumuşacık, kremamsı lezzetli ürünü elde etmek hiç de o kadar zor bir iş değil. Hele ki bu taze peyniri “Boursin” yapımında kullanacaksanız kesinlikle denemeye değer…Tabii kahvaltıda kızarmış ekmeğe yağ gibi sürüp bal veya reçelle veya waffle, pancake ya da krep gibi kahvaltılık ürünlerle de tüketebilirsiniz.  Yalnız şunu da baştan söyleyeyim, bir litre sütten yaklaşık 200-250 gr civarında ricotta elde edeceksiniz. Bu eşsiz lezzeti evde yapabileceğimi yıllar önce,  çok sıkı takipçisi olduğum rahmetli Arman Kırım’ın “Evde ricotta peyniri yapmak” başlıklı yazısından öğrenmiştim. Dilerseniz Hürriyet gazetesinin arşivlerinden bu yazıya da ulaşabilirsiniz.  

Malzemeler

  • 1 litre süt (günlük veya pastörize de olur)
  • 5 tbsp (50-60 ml) sirke veya
  • ½ limonun suyu
  • ½ tsp (tatlı kaşığı) tuz

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
  1. 1 litre sütten yaklaşık 200-250 gr civarında ricotta elde edilecektir.
  2. Süt çok temiz ve iyi kurulanmış çelik, cam veya emaye bir tencereye konur. Orta ateşte ara sıra karıştırarak 80 dereceye kadar ısıtılır (sütün üzerinden duman çıkıyor ve ince bir tabaka kaymak bağlamaya başlıyorsa istenen dereceye ulaşılmış demektir – varsa, gıda termometresi kullanarak dereceyi kontrol edebilirsiniz)
  3. Tencere ocaktan alınır ve sütün içine 5 çorba kaşığı (50-60 ml kadar) sirke veya yarım limonun suyu ve ½ çay kaşığı tuz eklenir. Tahta bir kaşıkla biraz karıştırdıktan sonra üzerine bir bez örterek bir kenarda 2 saat kadar bekletilir.
  4. Bir süzgecin içine 2 kat temiz tülbent veya peynir bezi serilir. Bu süzgeç bir tencere veya çanağın içine yerleştirilir ve kesilmiş süt süzgecin içine dökülür. Üzeri kapatılır ve 2 saat kadar süzülmeye bırakılır. Bu sürenin sonunda tülbent köşelerinden tutup toparlanarak çevire çevire peynirin kalan suyu da iyice süzülür.
  5. Cam bir saklama kabı içerisinde 5 gün kadar buzdolabında saklanabilir (tabii 5 güne kadar kırıntısı kalırsa!)