Sevgili okurlarım, çok uzun bir aradan sonra hepinizi yeniden selamlıyor ve inşallah bir daha bu kadar uzun yazısız bir dönem geçirmeyiz diyorum! Araya uzun zaman girince insan neyle ve nasıl yeniden başlayacağını da şaşırıyor biraz. Ama baktım, burada en son bu tarifi taslak olarak yazıp hazırlayıp yayınlamadan öylece bırakmışım. O halde şu an en mantıklısı yarım bıraktığım bu işi tamamlayarak yeniden blog yazılarımı yazmaya başlamak olacaktır diye düşünüyorum. Bu tarifi Instagram sayfamda ilk paylaştığım Haziran 2021 tarihinde düzenleyip taslak olarak buraya kaydettiğim haliyle paylaşıyorum. Instagram’dan takip edenler hatırlayacaktır, yaklaşık bir sene sonrasında yani Mayıs 2022 tarihinde ise bu kreplerle bizim meşhur yassı kadayıf ya da taş kadayıf tatlımızı da yapıp paylaşmıştım. Bu yazımı müteakip, “Fas Krebiyle Taş Kadayıf Tatlısı”nı nasıl hazırladığımı da ayrıca paylaşma sözünü şimdiden vermiş olayım. Şimdi buyrun kısa hikayesiyle birlikte geçen sene, Haziran 2021’de düzenlediğim tarife geçelim…

 

“Her şey birkaç gün önce spontane olarak gelişti. YouTube’da gezinirken karşıma “Bir milyon izlenmeye ulaşan meşhur Baghrir tarifi – Fas Mutfağı” yazan bir video çıktı ben de merak edip izledim. Tam da ‘bugün değişik bir şeyler yapsam ‘ düşüncesiyle uyanmıştım. Benzerlerini daha önce görmüştüm, “Fas Krebi” veya “Bin delikli krep” gibi isimlerle Türkiye’de de oldukça bilinen bir tarif aslında. Bir de bizim taş kadayıfa benzeyişiyle ilgimi çekti zira uzun zamandır şöyle rahatça yapabileceğim bir taş kadayıf tarifi aranıyordum. Bir aralar çok tarif bakındım taş kadayıf için ama sonra vazgeçtim çünkü hepsi gözümde büyüdü. Hani derler ya, kısmet ayağına geldi. İşte sanırım bu da öyle bir şey oldu.

Bu tarifin özelliği harcın mayalı olmasına rağmen hiç bekletmeden hemen pişirilmesi. Tereddütlerim olduğu için ve miktar çok göründüğü için ilk kez denediğim bu tarifi yarım ölçü yaptım. Buraya da o şekilde aktarıyorum. Faslılar bunu bu haliyle kahvaltılarda veya çay saatinde bal, pekmez, peynir, reçel gibi ilavelerle tüketiyorlarmış. Tarifi aldığım hanım, 100 gr kadar tereyağına göz kararı bir miktar bal ekleyip bunları birlikte ocakta ısıtıp, krepleri servis ederken üzerine gezdiriyordu.”

 

Malzemeler

 • 100 gr irmik (1 su bardağından 1 parmak eksik)
 • 50 gr un (yarım su bardağı kadar)
 • 1/2 tatlı kaşığı instant maya
 • 1/2 tatlı kaşığı şeker
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1,5 su bardağı (300 ml) su
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu (yarım paket)
 • 1,5 tatlı kaşığı sirke

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Kabartma tozu ve sirke dışındaki tüm malzemeler bir kapta karıştırılır.
 2. Sürahi tip blender veya rondonun haznesine aktarılır ve 1 dk süreyle çekilir. (Bu işlem el blenderıyla direkt karıştırma kabında da yapılabilir.)
 3. Kabartma tozu ve sirke de ilave edilir ve tekrar kısaca karıştırılır. (Not: Orijinal tarifte harcı hiç bekletmeden pişirme işlemine başlanması söylense de ben ilk deneme sonrasında hep 8-10 dk harcı beklettikten sonra pişirdim. Bu şekilde daha güzel bir doku elde ettiğimizi düşünüyorum.)
 4. Yapışmaz yüzeyli (varsa) krep tavası orta ateşte ısıtılır ve bir kepçeyle harçtan dökülerek üzeri göz göz olup ıslak görüntüsü yok oluncaya kadar birkaç dk sadece tek yüzü pişirilir. (Ben küçük bir sos kepçesi kullanıyorum. Bu ölçüyle 10-12 cm çapında ortalama 12-14 adet krep çıkıyor.)
Afiyet olsun!

Fas krebi ya da bin delikli krebe yakından bakalım