Fındık ve çikolatanın mükemmel uyumu! Hafifçe kavrulmuş fındıkların mis gibi kokusu eşliğinde ağzınızda dağılan, eriyip içinize akan, akarken de sizi mest eden bir lezzet!  Büyük küçük herkesi mutlu edecek bir kurabiye. Çikolata sevmeyenler olduğunu biliyorum, nadir de olsa böyle bir insan türüne rastladım 🙂 Ama ya fındık? Henüz fındık sevmeyenine rastlamadım. Hele kavrulunca fındığın ortaya çıkardığı rayiha bambaşka!

Alt tarafı bir kurabiye deyip geçmeyin. Bu kurabiyenin tadı hafızalara kazınan cinsten. Bir kez denedikten ve o nefis kıvamıyla dengeli tadını aldıktan sonra bir daha kolay kolay  unutamayacak ve vazgeçemeyeceksiniz. 

Bu tarif Foodnetwork sitesinden adapte edilmiştir.

 

Malzemeler

(Kullanılan su bardağı 200 ml sıvı hacmi olan klasik su bardağıdır)

 • 150 gr (1,5 su bardağı) kabuksuz fındık
 • 150 gr (1,5 su bardağı) un
 • ½ tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı tuz (varsa deniz tuzu veya Himalaya tuzu tercih edin)
 • 115 gr tereyağı, oda sıcaklığında yumuşamış
 • 80 gr (½ su bardağı) toz şeker
 • 1 orta boy yumurta
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı (veya 1 paket toz vanilya)
 • 115 gr iyi kalite bitter çikolata (kaplamak için)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın önceden 180 dereceye ısıtılır.

 2. Fındıklar bir tepsiye yerleştirilip renkleri koyulaşıncaya dek, yaklaşık 10-15 dakika fırınlanır. Bu sırada gözünüzü ayırmayın ki fındıklarınız yanmasın. Fırından çıkarınca soğumaya bırakılır.
 3. Fırın sıcaklığı 160 dereceye düşürülür.

 4. Fındıklar ılınınca blender veya robottan geçirilir; bir kenarda bekletilir.
 5. Bir kapta un, kabartma tozu ve tuz çırpma teliyle karıştırılır veya 1-2 kez elekten geçirilir.
 6. Ayrı bir kapta tereyağı ve şeker sıvı vanilya esansıyla birlikte  tahta bir kaşıkla pürüzsüz hale gelinceye dek dövülür. Yumurta eklenip karışıma yedirilir. Yavaş yavaş un karışımı yağlı karışıma eklenir. Öğütülen fındıklar da eklenir ve iyice karıştırılır.

 7. Bir fırın tepsisine pişirme kağıdı serilir. İster elle ister krema torbası veya pompasıyla 10-12 cm’lik parmak şekli vererek kurabiyeler tepsiye dizilir. Yaklaşık 15 dakika pişirilir.
 8. Fırından çıkarınca tepsiden alıp alttan hava alacak şekilde soğutma teline dizerek soğumaya bırakılır.
 9. Çikolata benmari usulü eritilir.  Kurabiyelerin bir ucu çikolataya batırılıp sertleşmesi için yeniden pişirme kağıdı serili olan tepsiye dizilir.

Not: Mikrodalga kullanmaya alışaksanız çikolatayı cam bir kasenin içinde mikrodalgada da eritebilirsiniz. Bu durumda maksimum güçte önce 1 dakika tutup, biraz dışarıda bekletip sonra 30 saniye daha maksimum güçte tutun ve yine biraz dışarıda bekletip pürüzsüz hale gelinceye dek spatulayla karıştırın.