Bu yemeği sevgili kuzenim Damla sayesinde öğrendim. Damla yıllar önce Carina Cooper’ın After Work Cook: Fantastic Food, Minimum Fuss adlı kitabını Türkçe’ye tercüme etmek üzere işe koyulduğunda benden de bir miktar yardım talebinde bulununca, ben de bu keyifli ve sıradışı tarifler içeren kitapla tanışmış oldum.  Tarifin kitaptaki tam adı, “Elma, biberiye, kırmızı soğan ve patatesle pişirilmiş Chorizo sucuğu” idi ancak ben kendi kayıtlarım için bu ismi fazla uzun bulduğumdan tarifin adını da uyarladım.
Tarifin orijinalinde kullanılan sucuk (chorizo adlı Meksika sucuğu) ülkemizde bulunmadığı  için yerine iyi bilinen bir markanın, parmak kalınlığında acılı ve acısız olarak ürettiği ve ‘ince baton sucuk’ adıyla pazarladığı ürünü tavsiye ediyorum. Bunu bulamazsanız da hiç önemli değil en sevdiðiniz sucuk hangisiyse onu da kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz hindi veya tavuk etinden yapılan sucuklardan kullanmayı da deneyebilirsiniz.
Bu yemeğin /Başlangıç & İştah Açıcılar  bölümüne mi yoksa Sebzeler & Zeytinyağlılar bölümüne mi dahil olması gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Aslında önden bir çorba ve yanında bir salata veya cacık eşliğinde başlı başına bir ana yemek olarak da değerlendirilebilir.

Malzemeler

 • 4 orta boy patates
 • 8-10 diş sarımsak
 • 1 adet kırmızı soğan
 • 2-3 adet baton (parmak) sucuk
 • 1-2 sap taze biberiye
 • 1 adet Gala elma
 • Sızma zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 200 dereceye ısıtılır.
 2. Genişçe bir yapışmaz yüzeyli fırın tepsisine bir miktar (2 çorba kaşığı kadar) zeytinyağı gezdirilir ve tepsi kızması için fırına yerleştirilir.
 3. Patatesler soyulup küp şeklinde doğranır, sarımsaklar ayıklanır ve bütün halde bırakılır, soğan ayıklanır ve piyazlık doğranır, sucuk verev dilimler şeklinde doğranır.
 4. Biberiye sapları yıkanıp kurulandıktan sonra yaprakları sıyrılır ve kabaca kıyılır.
 5. Sucuk (ve elma) hariç, hazırlanan malzemelerin hepsi kızdırılmış tepsiye konulur, üzerine tuz, karabiber ekilir, harmanlanır ve fırına yerleştirilir.
 6. Yaklaşık 20 dakika sonra soyulmuş ve ayıklanmış elma (patatesle eşit boyutta) küp şeklinde kesilir ve sucuklarla birlikte patateslere ilave edilir. Bu sırada tüm malzeme alt-üst edilerek yeniden karıştırılır.
 7. 20-25 dakika sonra yemeğiniz hazırdır. Aslında patateslerinizi daha kızarmış seviyorsanız pişme süresini biraz uzatabilirsiniz.