Sizi bilmem ama bizim evde kurabiye deyince akan sular durur! Kurabiye önemli bir mevzudur. Ben daha bugüne kadar 7’den 77’ye mis gibi bir kurabiye karşısında eriyip gitmeyen, yerken duyduğu hazla kendinden geçmeyen birini görmedim 🙂  İster çayın ister kahvenin yanına, isterseniz de buz gibi bir bardak sütle, ev yapımı bir kurabiyenin yerini hiçbir şey tutmaz. İyi tarafı da şudur ki çok büyük bir ustalık veya beceri gerektirmez. Sadece her seferinde aynı standardı tutturabilmek için ölçüler önemlidir. Benim tavsiyem bu tür tarifleri uygulamayı seviyorsanız mutlaka bir mutfak terazisi kullanmanızdır. 

Bu tarifin orijinali yıllardır programlarını severek takip ettiğim, kitaplarına ve tariflerine sıkça başvurduğum Martha Stewart’ın kitaplarından birindeki “Basic Drop Cookie” (Temel Dökme Kurabiye) tarifidir. En güzel tarafı da dilediğiniz şekilde malzemelerde küçük değişiklikler yaparak aynı tarifle farklı lezzetler elde edebilmenizdir. Bizim evde fıstık ezmesi çok seviliyor ve bence kurabiyeye de inanılmaz derecede yakışan bir lezzet, çikolata parçalarıyla birleşti mi değmeyin keyfimize! Bu tarifin içine yer fıstığı parçaları eklemek veya eklememek tamamen sizin arzunuza kalmış. Ayrıca fıstık ezmesinden hoşlanmıyorsanız aynı miktarda fındık ezmesiyle de bu tarifi uygulayabilir ve yine içerisine ister iri kıyılmış fındık parçaları ekler ister eklemezsiniz. Keyifle pişirmeniz ve keyifle tüketmeniz  dileğiyle buyrun tarife geçelim…

Malzemeler

 • 225 gr un (beyaz un + yulaf veya tam buğday gibi karışımlar da olur)
 • ½ çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 115 gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 120 gr kahverengi şeker
 • 50 gr toz şeker
 • 90 gr fıstık ezmesi
 • 1 iri yumurta, oda sıcaklığında
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (veya 1 tatlı kaşığı vanilinli şeker)
 • 85 gr damla çikolata
 • 85 gr kabaca kıyılmış kabuksuz yer fıstığı (isteğe bağlı)

(3,5 cm’lik dondurma kaşığıyla yaklaşık 24 adet veya 5 cm’lik dondurma kaşığıyla 12 adet kurabiye)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 175 C’ye ısıtılır. 2 adet fırın tepsisine pişirme kağıdı döşenir.
 2. Bir kabın içine un, tuz ve karbonat elenir.
 3. Ayrı bir karıştırma kabında tereyağı ve şekerlerin her ikisi düşük hızdaki mikserle krema kıvamına gelinceye dek çırpılır (kol kaslarınızı çalıştırmaya meraklıysanız bu işi tahta bir kaşıkla  manüel olarak da yapabilirsiniz ancak bu daha uzun sürecek ve sonucu değiştirmeyecektir).  Bu karışıma fıstık ezmesi eklenir ve biraz daha çırpılır. Ardından yumurta ve vanilya ilave edilir ve  karışıma yedirilir.
 4. Son olarak kuru malzeme, her eklemeden sonra bir spatulayla karıştırılarak 3 partide eklenir. Bu sırada hamura eşit şekilde dağılması için (arzu ediliyorsa fıstıklar) ve damla çikolatalar da ilave edilir. Karıştırma işlemi sadece malzemeler iyice harmanlanıp, hamur homojen bir yapıya sahip oluncaya dek sürdürülür. Aşırı yoğurma veya karıştırma işlemi yapılmaz.
 5. İstenilen boyda bir dondurma kaşığı kullanarak karışımdan parçalar alınır ve tepsiye aralarında 3 cm kadar boşluk bırakarak dizilir. Her bir hamur topu üstünden parmaklarla hafifçe bastırılarak düzgünce bir şekil verilir.
 6. Önceden ısınmış fırının orta rafında 13-15 dakika pişirilir. Çıkınca tepside 3-5 dakika ılınmaya bırakılır daha sonra soğutma teline aktarılır.
 7. Hava almayan cam bir kavanoz veya kapta oda sıcaklığında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz – tabii o kadar uzun süre saklayacak kurabiye kalırsa!

Afiyet Olsun!