Güzelce dilimlenmiş elmaların üzerine incecik bir köpük seriyoruz ve sıcacık fırında birleştiriyoruz. Daha sonra bunları bembeyaz, yumuşacık krem şantiyle buluşturuyoruz. İşte bu kadar basit ama bir o kadar da lezzetli, tadına doyum olmayan bir tatlı. Ilık yendiği için özellikle kış aylarında yemeklerden sonra çok iyi gidiyor. Benim gibi siz de değişiklikler yapmayı seviyorsanız bu tarifi elma yerine sert ve sulu armutlarla da yapabilirsiniz. Sonuçta elma veya armut, hangisi olursa olsun mutlaka denemelisiniz!
Bu tarifin ilginç bir öyküsü var. 1986 yılında babamın görevi nedeniyle Stockholm’de bulunduğumuz dönemde orada yaşayan ve Estonyalı bir adamla evli olan bir Türk hanımın çay davetine annemle birlikte gittiğimizde ikram edilmişti bu tatlı ve ikimizin de çok hoşuna gitmişti. İlginç olan ise o tarihe kadar Fransız mutfağıyla son derece haşır neşir olduğumuz halde annemin de benim de bu tatlıyı bilmiyor olmamız ve bu koşullarda ilk kez tanışmış olmamızdı! Şartlar ne olursa olsun lezzetli bir şeyler yiyince bunu hemen repertuarımıza eklemek adettendir. O zamandan beri bu tatlıyı gerek annem gerek ben kaç kez yapmışızdır diye hesaplamaya kalksak, inanın işin içinden çıkamayız! 

Malzemeler

Bu ölçülerle yaklaşık 6 porsiyon elde edilir. Dilerseniz ölçüyü yarım veya bir misli arttırarak, daha geniş bir kalıpta da yapabilirsiniz.

 • 100 gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 1 dl file badem
 • 1 dl toz şeker
 • 2 yumurta, akları ayrılmış
 • 5-6 adet golden elma
 • 1 tbsp un
 • Limon suyu
 • Krem şanti veya vanilyalı dondurma, servis için

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 200 dereceye ısıtılır. Fırın için uygun olan bir kabı ufak bir parça tereyağıyla yağlayın ve esmer şeker ya da toz şeker serpiştirin.
 2. Elmalar soyulur, ayıklanır ve incecik dilimlenir. Kararmaması için biraz limon suyuyla ovularak yağlanmış genişçe bir cam fırın kabın içerisine yerleştirilir.
 3. Yumuşamış margarin şekerle çırpılır, yumurta sarıları, un ve bademler ilave edilip hepsi karıştırılır.
 4. Yumurta akları ayrı bir kapta bir fiske tuz ile iyice köpürünceye dek mikserle çırpılır ve diğer karışıma ilave edilip alt üst ederek karıştırılır.
 5. Hazırlanan karışım elmaların üzerine yayılır ve önceden ısıtılmış fırının alttan 2nci rafında yaklaşık 30 -40 dakika, üzeri pembeleşinceye dek pişirilir. Süre dolmadan üstü fazla pembeleşirse alüminyum folyo ile örtülür.
 6. Ilık olarak, krem şanti veya vanilyalı dondurma ile servis edilir.