Türk mutfağının klasiklerinden ve çok sevilenlerden biridir ıslak kek. Birçoğumuza çocukluğumuzu hatırlatan nostaljik bir tarafı da vardır. Benim için çok önemli bir ayrıntı ise bu kekin, çok sonraları mutfak kültürümüze dahil olan Amerika’dan ithal edilmiş “brownie” ile katiyen karıştırılmaması gerektiğidir. Bu konularda hassasımdır, bilenler bilir 😉 Şaka bir yana ikisinin de doğru yapılmış versiyonlarını yiyenler de onaylayacaktır ki doku ve kıvam olarak tamamen alakasız diyebileceğimiz kadar birbirinden ayrışan iki kektir, ıslak kek ve brownie – kaldı ki brownie esasen tam olarak “kek” tanımına bile girmiyormuş bazı kaynaklardan okuduğum kadarıyla, ama bunun şu anda konumuzla ilgisi yok tabii.

Islak kekle ilgili size anlatabileceğim çok da fazla bir şey yok sanırım. Sadece şu var, geçmiş yıllarda burada paylaştığımdan farklı bir reçeteyle yapardım bu keki. Fakat o reçeteyle elde ettiğim kek beni veya ıslak keki çok seven eşimi hiçbir zaman tam da tatmin edemedi. Anlayacağınız hep bir arayış içindeydim. Nihayet günün birinde bir yemek dergisinin ekinde farklı bir reçeteye rastladım ve hemen denedim. Sonuç oldukça başarılıydı. Ardından kendime göre ufak birkaç dokunuşla reçeteyle azıcık oynadım ve deneyen herkes tarafından çok beğenilen bu keki elde ettim. Tek sıkıntım kendisinin çirkin güzellerden olması. Yani hiç fotojenik olmaması – ki tarifini bunca zamandır buradan paylaşmama nedenim de tam olarak budur!   Bu sebeple onu biraz dondurma ve nar taneleriyle süsledim kendimce. En azından biraz daha fotojenik olsun diye… Dilerseniz sizler de üstüne ekstradan çikolatalı sos gezdirebilir veya krem şantiyle kaplayabilir ve çeşitli meyvelerle de sunabilirsiniz. Ya da görüntüsüne hiç aldırmadan onu olduğu gibi de sevebilirsiniz 🙂

Malzemeler

 • 4 yumurta
 • 1,5 su bardağı (255 gr) toz şeker
 • 1 su bardağı (200 ml) süt
 • 1 su bardağı (170 ml) sıvıyağ
 • 1 su bardağı (110 gr) un
 • 1 tatlı kaşığı granül kahve
 • 3 yemek kaşığı (25 gr) kakao
 • 1 paket (5 gr) vanilya
 • 1 paket (10 gr) kabartma tozu

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Bir bardak sütün içine bir kaşık granül kahve eklenip karıştırılır. Bir kenarda bekletilir.
 2. Un ve kabartma tozu bir kabın içine elenir. Dikdörtgen (28×16 cm) cam fırın kabı bir parça tereyağıyla yağlanır. Fırın 170 C’ye ısıtılır.
 3. Yumurta, şeker ve vanilya rengi açılıp soluklaşıncaya kadar yaklaşık 4-5 dakika mikserle iyice çırpılır. Sıvıyağ ve kahveli süt ve elekten geçirerek kakao ilave edilip tekrar karıştırılır. Bu karışımdan 1 su bardağı dolusu kenara ayrılır.
 4. Kalan karışımın içine önceden elenmiş olan un ve kabartma tozu ilave edilir ve kısaca karıştırılır. Kalıba boşaltılır ve ısınmış fırında 40-45 dakika pişirilir.
 5. Süre sonunda kek fırından çıkartılır, üzerine ayrılan bir bardak harç, eşit şekilde yaymaya dikkat ederek dökülür ve fırın sıcaklığı 140 C’ye düşürülerek yeniden fırına verilir. En fazla 8-10 dakika sonra kek hazırdır. Fırından çıkarılıp soğumaya bırakılır.

İpuçları ve Alternatifler

 • Son aşamada, kenara ayırdığınız harcı keke yaydıktan sonra fırında keki bekletme süresini 8-10 dakikadan daha kısa da tutabilirsiniz. Veya fırın ısısını tamamen kapatıp kekinizi yaklaşık 8-10 dakika fırın içinde bekletebilirsiniz. Kekin sıcaklığı harcın içindeki yumurtanın çiğ kalmamasına zaten yetecektir. Bu süreyi iyi ayarlayamazsanız kekinizi kurutma riskine girebilirsiniz.
 • Her zamanki gibi tarifte kullandığım su bardağı, 200 ml sıvı hacimli klasik su bardağıdır. Fakat ben yine de mutfak tartısı olanlar için parantez içinde malzemelerin gram/mililitre cinsinden karşılıklarını da paylaştım.