Kış mevsiminin en güzel  nimetlerinden biridir balkabağı.  Bolca mineraller ve en iyi antioksidanlardan olduğu söylenen beta karoteni bol miktarda içeren, sindirim sistemine çok iyi gelen lifler bakımından zengin ve sağlam bir A vitamini kaynağı olan bu meyvenin aynı zamanda kalorisinin de oldukça düşük olması onu çok cazip bir malzeme haline getiriyor. Gerçi Türk usulü tatlısını yapmak için tabii içine bir miktar şeker katmak gerekiyor, ki bu da ister istemez kalorisini yükseltir. E ama ne yapalım yani? Soğuk kış aylarında hepimize biraz fazladan enerji de lazım, öyle değil mi? O zaman gelin bari bir de üzerine tahinli sos yapalım tam olsun! Daha da az şekerli tüketmek isterseniz verdiğim ölçüyü en az 50 gr, dilerseniz daha da fazla azaltabilirsiniz, kaldı ki benim kullandığım şeker oranı birçoklarına az bile geliyor!
Bizde bazı şeyler nedense tartılmadan, ölçülmeden hasbelkader el ayarı-göz kararı yapılıverir. Adettendir. Anneler kızlarına, teyzeler yeğenlerine yaparken gösterip, öğretiverir. Ama sorduğun zaman, ‘kaç kilo kabağa ne kadar şeker koymalıyım?’ diye, hiç kimseden net bir yanıt alamazsın. Sanırım ölçü-biçilerle, kısacası matematiksel hesaplarla uğraşmayı sevmiyoruz!? Oysa yemek işlerinde, özellikle de tatlılar ve unlu mamuller konusunda başarının sırrı orantılardan ve basit bazı matematiksel hesaplardan geçer. Bizim toplum olarak pek sevdiğimiz ‘göz kararı’ usullerimiz ise tamamen şans işidir. Şanslıysan tutturursun, şanssızsan her bakımdan zararlı çıkarsın. Onun için derim ki siz siz olun ve ölçüsünü bilerek yapın kabak tatlınızı. 

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış, yıkanmış balkabağı
 • 250 gr toz şeker
 • 1 fiske tuz
 • İç ceviz, servis için
Tahin sos için
 • 3 çorba kaşığı kadar tahin
 • 2 çorba kaşığı pudra şekeri
 • Yarım çay bardağı süt
 • Biraz su

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar

 1. Geniş tabanlı bir tencereye mümkün olduğunca eşit büyüklükte kesilmiş kabak parçaları dizilir. Üzerine bir fiske tuz eklediğimiz şeker gezdirilir.
 2. Tencere ocağa yerleştirilir ve önce 5 dakika kadar orta ateşte sonra 20-25 dakika kadar da kısık ateşte kapağı kapalı olarak 25-30 dk pişirilir. NOT:  Pişerken kabaklar çok su bıraktığı için ben hiç su eklemeden pişirmeyi tercih ediyorum. Hatta bazen pişme süresinin son 5-10 dakikasında kapağı açık bırakıyorum ki daha çok suyunu çeksin. Daha şerbetli bir kıvam isteniyorsa şekerle birlikte yarım çay bardağı kadar su eklenebilir ve kapağı hiç açılmadan pişirilebilir.

 3. Pişen kabaklar tencerede ılınmaya bırakılır. Servis edileceği zaman tahin sos hazırlanır.
 4. Bir kasenin içinde tahin ve şeker karıştırılır. Azar azar önce süt sonra su ilave edilir ve bir çatal veya küçük çırpma teliyle iyice karıştırılır. Sos pütürlü kalırsa elekten geçirilir. Bu sos ağzı kapalı bir kasede veya kavanozda buzdolabında saklanabilir. Katılaşırsa, kabak tatlısını servis etmeden kısa bir süre önce dolaptan çıkarmalı ve oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir. Sosu servis ederken tabağın tabanına yayabilir veya kabakların üzerine gezdirebilirsiniz.
 5. Dövülmüş iç cevizle servis edilir.

Afiyet olsun!