Adını böyle koyunca Amerikalıların şu (neden bu kadar meşhur olduğuna anlam veremediğim) meşhur keki “Red Velvet Cake” (kırmızı kadife kek) gelmesin aklınıza! Yıllar evvel bir-iki defa merakımdan deneyip, tarife uymak adına içine eklediğim kırmızı gıda boyası tadından hiç hoşlanmayınca o kekle arama bir mesafe koymuştum. Burada paylaştığım bu tarifte ise tamamen hazırlama tekniğine bağlı olarak gelişen kadifemsi bir doku söz konusu ki, keklerin, pastaların, kısacası bu tür ürünlerin tümünde iç doku ve kesit hastası olduğumu bilmeyen kalmadı sanırım okurlarım arasında? 😀  Herhangi bir pasta veya kek dışarıdan bakıldığında isterse dünyanın en güzel süslenmiş pastası veya en muntazam görünen keki olsun, kesip de içini görmeden, kokusunu içime çekip tadına bakmadan, dokusunu hissetmeden benim için o dış güzelliğin hiçbir anlamı yoktur! Uzun lafın kısası insanlarda olduğu gibi keklerde, pastalarda da iç güzelliktir aslolan! Güzellik demişken, söylemeden geçemeyeceğim bir detay daha var. Bu kekin fotoğraflarını dünyalar tatlısı yeğenim, kıvırcık kuzum Onat’la birlikte çektik. Sonra da oturup bi’güzel kekimizi yedik!

Bu tarifin ortaya çıkış noktasına gelince… Yaklaşık üç yıl önce paylaşıp, hikayesini de anlattığım Limon Şerbetli İngiliz Keki adlı tariften yola çıkarak türettiğim bir reçetedir (adının üzerine tıklayarak tarife ve hikayesine ulaşabilirsiniz). Gelgelelim zaman içinde ölçülerinde ufak tefek değişiklikler yapmış olabilirim. Bir de bu kakaolunun (düzgün fotoğraflayıp burada paylaşma vakti gelene kadar) başka bir hikayesi oldu!  Bu yaz aldığım bir teklifi değerlendirerek Sana Türkiye ile yaptığım işbirliği sonucunda çektiğimiz dört videolu tariften biri olarak Sana Türkiye YouTube sayfasında yer aldı kendileri 🙂 Merak eder de izlemek isterseniz bağlantısını aşağıda paylaşıyorum.

Son olarak şunu söylemek isterim ki burada söz konusu olan 2 yumurtalı az malzemeli mini minnacık bir kektir. Ben ölçüyü değiştirmeden yine bu minicik haliyle aktarıyorum. Ancak siz dilerseniz ölçüyü rahatlıkla 2 katına çıkararak daha büyük veya ortası delik (bundt tipi) yuvarlak kalıplarda da hazırlayabilirsiniz. Yok o da çok gelir derseniz ve standart baton kek kalıbında hazırlamak isterseniz, o zaman aşağıda İpuçları ve Alternatifler bölümünde 3 yumurtalı versiyon için gram cinsinden ölçülere ulaşabilirsiniz. O bölümde yazdığım diğer püf noktalarını da okumadan geçmeyin derim 😉 Haydi o zaman, size kolay gelsin ve şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

 • 125 gr tereyağı veya yarım paket Sana Tereyağı Lezzeti
 • 145 gr toz şeker (3/4 su bardağı)
 • 2 orta boy yumurta
 • 150 gr un (1,5 su bardağı)
 • 25 gr bitter kakao
 • 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 çimdik tuz
 • 1 paket vanilya
 • 80 ml (1 çay bardağından biraz eksik) süt
 • kalıbı yağlamak ve kaplamak için fazladan birer kaşık tereyağı ve kakao

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 180 C’ye ısıtılır. Küçük boy (25×10 cm) baton kalıp yağlanır ve kakaoyla kaplanır.
 2. Toz şeker ve oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağı veya Sana Tereyağı Lezzeti mikserle kremalaşıncaya dek çırpılır ve vanilya eklenir.
 3. Yumurtalar teker teker eklenip karışıma yedirilir.
 4. Ayrı yerde un, kakao, kabartma tozu ve tuz elenir ve diğer karışıma 2-3 partide tekrar eleyerek ilave edilir. Her ilaveden sonra spatulayla alt üst ederek kuru malzeme yağlı karışıma güzelce yedirilir.
 5. Son olarak süt de kek harcına 2-3 partide eklenip spatulayla nazikçe karıştırarak yedirilir.
 6. Hazırlanan harç kalıba aktarılıp üzeri düzeltilir. Ortasından uzunlamasına spatula veya bıçakla çizgi çekilir ve 35-40 dakika veya kürdan testini geçene kadar pişirilir.
 7. Fırından çıkardıktan sonra birkaç dakika ilk sıcağı çıkması beklenir ve kalıptan çıkartılarak dilimlemeden önce iyice ılınmaya bırakılır. Arzu edilirse pudra şekeri serperek servis edilir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Tüm keklerde olduğu gibi bu kekin de en önemli püf noktası, yumurtalar ve en son eklediğimiz süt dahil, tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır.
 • Arzu edilen kek dokusuna ulaşmak için yapılış kısmındaki ayrıntılara özenle uyulması gerekir.
 • Örneğin, kuru malzemelerin en az 2 defa elekten geçirilerek kullanılması önemli bir ayrıntıdır.
 • Kekin dokusunu bozmamak adına dilimlemeden önce iyice ılınmasını hatta soğumasını beklemek gerekir.
 • Baton kalıbınız 25×10 cm’den daha büyükse (ki genelde 30 x 11 cm gibi ebatlarda olur) kekiniz biraz fazla basık olabilir. Bu durumda ölçüleri yarım misli arttırarak 3 yumurtalı bir kek yapmak isterseniz gramajlar şu şekilde olacaktır: *190 gr tereyağı *220 gr şeker *3 orta boy yumurta *225 gr un *35 gr kakao *1 tatlı kaş.silme kabartma tozu *1 çimdik tuz *1 paket vanilya *120 ml süt
 • Mutfak tartınız yok ve gram ölçüleri kafanızı karıştırıyorsa şunları dikkate alarak evdeki bardak ve kaşıklarla ölçüm yapabilirsiniz: “1 su bardağı su/süt = 200 ml” / “1 su bardağı un = 110-120 gr” / “1 su bardağı toz şeker = 180 gr” / “1 Ajda tipi çay bardağı su/süt = 140 ml” / “1 çorba kaşığı kakao = yaklaşık 15 gr”