Enginarı çanak olarak tüketmeyi seviyor ve farklı fikirler arıyorsanız,  hafif tatlımsı karamelize soğanla enginarın kendine özgü o eşsiz lezzetinin birleşimine bayılacaksınız!  Enginar mevsimi bitmeden şu tarifi de artık buraya ekleyim dedim. Fotoğrafları 2017 yılının Mayıs ayında çekmişim. Bu tarifi buraya eklemek için niye bu kadar beklediğimi inanın ben de bilmiyorum! Ama işte ne demişler? Geç olsun da güç olmasın!

Tarifin orijinali Ordan Burdan Hayattan bloğunun yazarı arkadaşım sevgili Yasemin’e aittir. Ben ufak bazı değişiklikler yaparak kendimce biraz uyarladım. Dilerseniz buraya tıklayarak Yasemin’in bloğunu ziyaret edebilir, tarifin o versiyonuna da göz atabilirsiniz.

Malzemeler

 • 4 adet enginar çanağı
 • 2 orta boy soğan (bir kırmızı bir beyaz)
 • 1 adet kapya biber
 • 1 çay kaşığı şeker (varsa esmer şeker)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Karabiber
 • 1/2 çay bardağı (50 ml) kadar portakal suyu
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • Zeytinyağı
 • 1/2 limonun suyu
 • Dereotu ve file badem (isteğe bağlı)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Enginar çanakları tercihen düdüklü tencerede pişirilir. 1/2 limonun suyu, biraz tuz, bir fiske toz şeker, bir kaşık zeytinyağı ve 1,5 çay bardağı kadar sıcak su ekleyip buhar basıncı oluştuktan sonra enginarların körpeliğine göre 6-7 dk veya 8-10 dk süre tutuyoruz. Süre sonunda ocağı kapatıp 5 dk kadar bekledikten sonra buharını boşaltıyoruz.  Düdüklü tencere yoksa limonlu suda yaklaşık 20-30 dk haşlayarak da pişirebiliriz.
 2. Piyazlık doğranmış soğanlar 2 kaşık zeytinyağı ile yapışmaz yüzeyli tavada, orta ateşte çevrilir.  Tuz ve şeker eklenir, 2-3 dk çevirdikten sonra hafif ateşte kapağı kapalı olarak 5-6 dk terlemeye bırakılır.
 3. Soğanlar şeffaflaşmaya başlayınca kapak açılır ve hafif-orta ateşte karamelize olana kadar soğanlar çevrilir. Bu işlem 25-30 dk kadar sürecektir. Süreç boyunca birkaç defa ve her seferinde sadece 1-2 yemek kaşığı kadar su ekleyerek soğanların yanması veya kavrulup sertleşmesi önlenir. Soğanları karamelize etme işleminin ortalarındayken jülyen doğranmış kapya biberler de tavaya eklenir.
 4. Son aşamada portakal suyu ve sirke ilave edilir ve bir-iki dakika daha çevrilir.
 5. Soğan karışımı bir tabağa aktarılır ve enginarlar bu tavaya yerleştirilir. Soğan karışımı enginarların ortalarına pay edilir. Enginarların haşlandığı tencerede kalan pişirme suyu da tavaya eklenir ve 5 dakika kadar kapağı kapalı olarak hafif ateşte pişirilir. (Düdüklü tencerede kalan pişirme suyunun tamamını kullanabiliriz, ancak enginarları haşlayarak pişirdiysek bir çay bardağı kadar haşlama suyundan kullanmak yeterli olacaktır.)
 6. Biraz ılındıktan sonra isteğe göre taze dereotu ve kavrulmuş file badem (veya dolmalık fıstık) ile süsleyerek servis edilir.

Afiyet Olsun!