İrmik tatlısına eklediğim kaymak ve az miktarda çikolatayla nefis bir kıvam ve lezzet yakaladığım gibi farklı ve sürprizli bir sunum alternatifi de oluşturdum!

En kolay, en hızlı hazırlanabilen ve sütlü tatlıları seven hemen hemen herkese hitap eden, mutfağımızın klasik tatlılarından biridir sütlü irmik tatlısı. Arattırdığımız zaman binlerce hatta yüz binlerce tarifi çıkmaktadır karşımıza. Farklı lezzetlerle tamamlayarak uyarlanmaya çok müsait bir tatlı olduğundan temeli aynı olsa bile çeşitli farklı versiyonları bulunmaktadır. Ancak yaptığım aramalarda muhallebisi için çoğunlukla hep aynı ölçülerin verildiği ve bana oldukça koyu kıvamlı ve katı gelen versiyonuna rastladım hep. Miktarı az tutarak yani yarım litre süt kullanarak aradığım kıvam için geçtiğimiz haftalarda birkaç deneme yaptım ve her seferinde kullandığım irmiğin gramajını da ölçtüm. İnternet ortamında incelediğim tariflerin hiçbirinde gramaj verilmemişti. Zaten çoğunuzun bildiğini tahmin ettiğim, “1 litre süt, 9 yemek kaşığı irmik, 9 yemek kaşığı şeker” şeklinde bir temel tarif söz konusu ve hemen hemen herkes bunu paylaşıp durmuş. Ama kimsenin hakkını yemeyim, aynı tarifi 7 yemek kaşığı irmikle yapan bir blogger’a da rastladım fakat o da gramaj belirtmemişti.

Şimdi bu kadar basit bir tatlı için kafanızı bir sürü oran, yüzde hesabı vb gibi lüzumsuz bilgilerle (!!) şişirmek istemiyorum. O yüzden sadece işinize yarayacağını düşündüğüm birkaç ölçüyü burada belirteceğim ve ardından kendi yaptığım yarım litrelik içi sürprizli haliyle irmik tatlısı tarifimi vereceğim. Mutfak terazisi olanlar ve benim gibi aradığı tat ve kıvamda her seferinde aynı standardı yakalamak isteyenlerin belirttiğim gramajlara uyarak tarifi uygulamalarını öneririm. Normalden biraz daha yumuşak kıvamlı yaptığım için ben tatlımı porsiyonluk kalıplarda hazırlamayı tercih ettim ve bu kıvamdaki bir irmik tatlısı için sizlere de aynısını öneririm çünkü servis açısından kolaylık sağlayacaktır.

Ölçüler:

1 su bardağı = 200 ml süt

1 yemek kaşığı irmik = 15 gr

1 yemek kaşığı toz şeker = 15 gr

Tarif için kullandığım 130 ml sıvı hacimli küçük cam kaselerle bu ölçüden 5 küçük porsiyon tatlı çıkıyor.

Malzemeler

(kalıp boyutuna göre 3-5 porsiyon)

 • 500 ml süt (2,5 su bardağı)
 • 45 gr irmik (3 yemek kaşığı)
 • 60 gr toz şeker (4 yemek kaşığı)
 • 1 fiske tuz
 • 50 gr kaymak VEYA
 • 30 gr tereyağı (1 yemek kaşığı)
 • 1/2 tatlı kaşığı vanilya
 • 25 gr bitter çikolata, bıçakla kabaca kıyılmış (5 küçük kare parça)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Porsiyonluk kaseler soğuk suyla çalkalanır ve bir kenarda hazır bekletilir.
 2. Süt, irmik, şeker ve bir fiske tuz küçük bir tencereye konularak orta-hafif ateşte çırpma teliyle sürekli karıştırarak bir taşım kaynayıp kıvamı koyuluncaya kadar pişirilir. (NOT: Kullandığım şeker miktarı normalden biraz daha azdır. Daha şekerli sevenler bu ölçüye 1 veya 1,5 yemek kaşığı şeker ilave edebilirler.)
 3. Ocaktan aldıktan sonra içerisine kaymak (veya tereyağı) ve vanilya ilave edilip iyice karıştırılır.
 4. Muhallebinin yaklaşık yarısı kaselere eşit şekilde pay edilir (ben bu iş için ufak bir kepçe kullanıyorum).
 5. Tencerede kalan muhallebiye çikolata ilave edilir ve iyice eriyene kadar güzelce karıştırılır.
 6. Çikolatalı karışımdan her bir kasenin ortasına birer yemek kaşığı (veya malzeme yettiği kadar) eşit şekilde pay edilir.
 7. Tatlılar önce oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır sonra buzdolabında en az 5-6 saat veya tercihen bir gece bekletilir.
 8. Arzu edilirse kasenin kenarından ucu yuvarlak bir bıçakla geçilerek tabağa ters çevrilerek servis edilir.
 9. Ben servis için çikolata rendesi, toz Antep fıstığı ve çilek tercih ettim. Sizler de kavrulmuş fındık, file badem, Hindistan cevizi rendesi, ahududu, vişne, böğürtlen vb gibi dilediğiniz kuruyemiş ve meyvelerle tatlınızı süsleyerek çok şık sunumlar yapabilirsiniz.

Afiyet olsun!