“Crumble” ı (‘krambıl’) çoğunuz duymuştur diye tahmin ediyorum?  Ülkemizde çok yaygın olmasa da, hazırlaması oldukça kolay ve aynı zamanda pek çok farklı meyveyle ya da elinizin altında olanlarla da çabucak ortaya çıkarabileceğiniz nefis bir tatlı alternatifidir “crumble”. Bol meyveli ve nispeten az hamurlu olması da bence cabası. Hamuru da çocuk oyuncağı denecek kadar basit – biraz un ve biraz tereyağı, azıcık da şeker, üstelik yoğurmanız bile gerekmiyor! Ayrıca bu tatlıyı yaz-kış yapabilir, ister sıcak sıcak ağzınız, diliniz yana yana isterseniz buzdolabından çıkardığınız gibi soğumuş haliyle de tüketebilirsiniz.

Burada verdiğim reçete birkaç sene evvel, “şu crumble’ın tereyağsızı neden olmasın ki?” düşüncesiyle yola çıkıp yaptığım araştırmalar sonucu hala vazgeçemediğim defterime not aldığım yabancı kaynaklı bir tariftir. Daha evvel fındık yağı ile deneyip sonucundan çok da tatmin olmadığım bu tarifi bu kez Hindistan cevizi yağıyla denedim ve sonuç şahane oldu! Eriklerin de içi kırmızı olanlarına denk gelirseniz hiç kaçırmayın bu şekilde kıtırlı erik tatlısı olarak mutlaka deneyin derim! Bir kez denedikten sonra benim gibi, sizin de vazgeçemedikleriniz listesinde yerini alacağını tahmin ediyorum 🙂

Kaynak: Bu tarif  www.chocolateandzucchini.com  sitesindeki “Butterless Apple Crumble” reçetesinden uyarlanmıştır.

Malzemeler

Crumble hamuru
 • 1 su bardağı (tam dolu) yulaf unu (Doğalsan marka kullanıyorum)
 • 1 + ¼ su bardağı yulaf ezmesi
 • ¾ su bardağı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı (silme) deniz tuzu
 • ½ tatlı kaşığı tarçın
 • 80 ml Hindistan cevizi yağı (1/2 su bardağından biraz eksik)
Erikli dolgu
 • 500 gr kırmızı (Anjelik) erik, çekirdeksiz
 • 2 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • 4 tatlı kaşığı pudra şekeri (isteğe bağlı)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Şeker, tuz ve tarçın dahil tüm kuru malzemeler bir kabın içinde karıştırılır.
 2. Hafifçe ısıtarak tamamen sıvı hale getirilmiş Hindistan cevizi yağı kuru malzemelerin üzerine gezdirilir ve kaşıkla karıştırarak malzemelere yedirilir. Karışım 20-30 dk buzdolabında bekletilir.
 3. Bu arada fırın 180 C’ye ısıtılır. Erikler yıkanır, çekirdekleri çıkarılır ve yaklaşık 2-2,5 santimlik ufak parçalara bölünür. Bir kabın içinde nişasta ve pudra şekeriyle harmanlanıp 3-5 dk bir kenarda bekletilir.
 4. Meyveler bir fırın kabına aktarılır. Dolaptan çıkartılan ve iri kırıntılar haline gelmiş olan hamur, eşit şekilde ve tüm boşlukları kapatarak meyvelerin üzerine yayılır.
 5. Önceden ısıtılmış fırının alttan ikinci rafında 35-40 dk kadar pişirilir. Pişme süresi dolmadan üzeri fazla kızarır gibi olursa bir parça alüminyum folyo ile örtülebilir.
 6. İster sıcak ya da hafifçe ılınmış olarak, ister iyice soğuduktan sonra ve tercihen bir top kaymaklı veya vanilyalı dondurma ya da çırpılmış taze kremayla servis edilir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Ölçü için 200 ml sıvı hacimli standart su bardağı kullanınız.
 • Bu reçete için 20 cm’lik kare cam fırın kabı uygun bir ebattır. Ancak dilerseniz daha küçük boyda dört veya altı adet fırın kabına malzemeyi eşit şekilde pay edip tek kişilik porsiyonlar halinde de hazırlayabilirsiniz.
 • Eriklerin ekşilik/tatlılık oranına göre pudra şekerini hiç eklemeyebilir veya arzu ederseniz daha da arttırabilirsiniz.