Eski bir klasiktir Kremalı Mantar Çorbası. Birçok davet yemeğinin başlangıcıdır çoğu zaman. Kendimi bildim bileli en sevdiğim çorbaların da başında gelir. Bloğumu yazmaya başlayalı ve ona paralel olarak Instagram hesabımı açalı şu an tam 6,5 yıl olmuş! Bu süre içerisinde – her defasında tarifimi burada paylaşmak niyetiyle – sayısız kez yapmışımdır bu çorbayı! Gelgelelim çorba fotoğrafı çekmek hiç de kolay bir iş değil ve her seferinde bu fotoğraf engeline takıldım. En nihayet bir gün azmettim ve şu gördüğünüz bir iki poz fotoğrafı da o zamanlar kullandığım Samsung Galaxy cihazımla çekmeyi başardım. Zaten bütün derdim mantar çorbası olduğunun anlaşılmasıydı. (Fotoğraflar arşivden, Nisan 2015’ten kalma).  O zamandan beri Instagram ve Facebook hesaplarımda tarifimi paylaştığım halde niçin web sayfama eklemekte bu kadar geciktiğimi de anlatmak isterdim ama o zaman da laf çok uzar ve konu dağılır. O yüzden boş verelim benim bu fotoğraflarla olan mücadelemi ve tarife geçelim artık. Fakat tarife geçmeden önce de bu çorbayla ilgili birkaç noktaya değinmek isterim: * Bu tür çorbalarda kıvamını ayarlamak, yani daha koyu veya daha ince kıvamlı bir çorba yapmak tamamen kattığınız un miktarıyla ilgilidir. Ben orta-ince denilebilecek kıvamda hazırlamayı seviyorum bu çorbayı. Yani ne fazla koyu ne de fazla sulu. Benzer şekilde daha yoğun bir krema tadı seviyorsanız krema miktarını da arzuya göre arttırabilirsiniz. *Soğan içeren birçok mantar çorbası tarifine denk gelmiş olabilirsiniz fakat ben bu çorbada soğanın mantarın tadını biraz örttüğünü düşünüyorum ve gereksiz buluyorum. *Kruton yapmak isterseniz, bayatlamaya yüz tutmuş ekmekleri küp küp keserek hafif zeytinyağıyla büyükçe bir tavada hafif ateşte (yakmamaya özen göstererek) kıtır hale getirebilirsiniz.

Pasta ve hamurişlerinin aksine yemek ve çorbalarımı hep ezbere yaparım dolayısıyla tam net ölçüler vermek her zaman zor gelmiştir. Yine de reçetemi elimden geldiğince kullandığım ölçülere sadık kalacak şekilde aktarmaya çalıştım. Beni Instagram’dan takip ediyorsanız, bu çorbayı hazırlarken çektiğim hikayeyi  “öne çıkanlar” kısmından bulup izleyebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun!

 

 

Malzemeler

 • 400 gr kültür mantarı
 • 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ (zeytinyağı ve ayçiçek karışık olabilir)
 • 2 yemek kaşığı kadar tereyağı (yaklaşık 40 gr)
 • 1-2 diş (varsa fırınlanmış) sarımsak (veya 1 çay kaşığı sarımsak tozu)
 • 2-3 yemek kaşığı kadar un
 • 1,5 litre su, et suyu veya sebze suyu (oda sıcaklığında olacak!)
 • 100 ml sıvı krema
 • 1 yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu
 • Tuz, karabiber

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Derin bir tencerede sıvıyağ kızdırılır ve mantarlar orta-yüksek ateşte suyunu salıp tamamen çekene kadar sotelenir. Buradaki en önemli nokta mantarların saldığı suyu tamamen çekmesidir. Kültür veya kestane mantarları genellikle koyu renkli bir su salacaktır ve bu tamamen çektirilmeden bir sonraki adıma geçerseniz hem mantarlarınızın lezzeti tam olarak ortaya çıkmayacaktır hem de çorbanız grimsi bir renk alacaktır.
 2. Mantarlar hafif karamelize olmaya başlayınca ocak düşük ısıya getirilir, tereyağı ve (varsa fırınlanmış) 1-2 diş sarımsak ezerek ilave edilir (tozunu kullanıyorsak bu aşamada eklemiyoruz).
 3. Tereyağı eriyince un birer kaşık olarak ve her seferinde iyice karıştırarak eklenir. (Bu aşamada mantarlar unlu bir bulamaca benzeyebilir, korkmayın).
 4. Şimdi azar azar ve her seferinde unlu karışıma yedirilerek oda sıcaklığındaki su/et suyu/sebze suyu eklenir (bu kısım beşamel sos yapımı gibidir ve lütfen dikkat, su veya et suyunu sıcak olarak kullanırsanız topaklanma yapacaktır).
 5. Suyun tamamı eklendikten sonra çorba kaynamadan önce krema eklenip hızlıca (gerekirse çırpma teliyle) karıştırılır. Ağız tadımıza göre tuz, karabiber ve sarımsak tozu ilavesi yapılır. En son dereotu da eklenir ve varsa ev yapımı krutonla servis edilir.

Afiyet olsun!

Not: İstiridye veya kestane mantarı gibi farklı mantarlar veya bunların karışımını da kullanabilirsiniz. Mantarın cinsine ve temizlenme usulüne göre sotelerken salacağı su miktarı değişecektir.