Çeşitli kaynaklardan pek çok farklı havuçlu kek tarifi denemişliğim var. Ancak zaman içinde bunların hiçbirinin beni tam tatmin edemediğini, her birinde birşeylerin azıcık fazla veya az geldiğini ve çocukluğumda yeyip tadını hala unutamadığım krem peynirli üst kremasının tadını da bir türlü aradığım lezzette tutturamadığım için uzun süre bu havuçlu kek arayışıma ara vermiştim. Ta ki bir gün eşimin hediye ettiği Australian Women’s Weekly – COOK kitabındaki tarife rastlayana kadar. Baharatını daha çok sevenler arzu ederlerse miktarları çoğaltabilirler elbet ancak bana göre bu kekin tam  dengelenmiş bir tadı var. Tabii ben her zamanki gibi bazı malzemelerle oynayıp orijinal tarife kendi yorumumu da kattım, burada da sizlere tarifin uyarlanmış halini sunuyorum. Daha önce denediğim veya dışarda yediğim tüm diğer havuçlu keklere göre dokusunun çok hafif olduğunu da belirtmeliyim. Paylaşması benden, denemesi sizden… 

Malzemeler

 • 1 cup (250 ml) bitkisel yağ (fındık veya kanola yağı olabilir)
 • 1 cup esmer şeker + 2 tbsp harnup pekmezi (dut veya üzüm pekmezi de olur)
 • 3 orta boy yumurta
 • 3 cup (400 gr) kıyılmış veya rendelenmiş havuç
 • 1 cup (110 gr) kabaca kıyılmış ceviz
 • 2½ cup (375 gr) un + 4 tsp kabartma tozu + ½ tsp karbonat + ¼ tsp tuz
 • ¼ tsp muskat + ¼ tsp tarçýn + ¼ tsp yenibahar + ¼ tsp zencefil
Kreması için
 • 100 gr krem peynir
 • 30 gr Labne
 • 1 cup pudra þekeri
 • 1 limon kabuğu rendesi (incecik)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 180 dereceye ısıtılır. Yuvarlak 24-26 cm’’lik derin kek kalıbı yağlanır ve pişirme kağıdı döşenir. Dilerseniz dikdörtgen veya kare kalıpla da pişirebilirsiniz. (Ben bazen 2 adet 20 cm’lik yuvarlak kalıba eşit şekilde harcı paylaştırıp 2 küçük kek elde ediyorum. Bu şekilde isterseniz kremasını da çoğaltıp arasına da sürerek iki katlı pasta şeklini de verebilirsiniz)
 2. Yağ, şeker, pekmez ve yumurtalar kıvam alıncaya dek iyice çırpılır. Havuçlar ve cevizler bu karışıma eklenip tahta kaşık veya spatulayla karıştırılır.
 3. Ayrı bir yerde un ve tüm baharatlar elenir ve havuçlu karışıma ilave edilip karıştırılır. Ben tam buğday unu ve beyaz unu eşit miktarlarda karıştırarak kullanıyorum. Eğer tamamını tam buğday unu olarak kullanmak isterseniz un miktarını biraz azaltarak, yaklaşık 330 gr olacak şekilde ölçün.
 4. Kalıba dökülür ve önceden ısıtılmış olan fırında 1 saat veya 1 saat 15 dakika kadar pişirilir. Unutmayın ki pişme süreleri fırınlara göre değişecektir.
 5. Fırından çıkardıktan 5 dakika sonra kalıptan çıkarılır ve soğutma teli üzerinde soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra kreması sürülür.
 6. Kremasını hazırlamak için, bir süre oda sıcaklığında bekletilmiş krem peynir mikserle çırpılır, pürüzsüz hale gelince labne ve limon kabuğu rendesi eklenir. Azar azar pudra şekeri eklenerek çırpılır. Sürülebilir kıvama gelince kekin üzerine spatulayla sürülür.