Bu güzellik hakkında ne anlatabilirim ki size? Gerçek cheesecake tadında cheesecake yemeyenler bilmez, bunun tadı bir başka olur. Hele ki limon sosuyla. Ah o limon sosu yok mu o limon sosu… Sanırım cheesecake’e en yakıştırdığım lezzet limon. Ama vişneyle ikisi arasında bazen kararsız kalıyorum. Tabii bir de nar var! Evet, cheesecake’te en sevdiğim lezzetler sıralamasında ilk üçe tereddütsüz bunlar girer: limon, vişne, ve nar.

Aslında burada verdiğim cheesecake’in aynısını uygulayarak bu lezzetlerden veya arzu ettiğiniz başka meyvelerden yararlanarak dilediğiniz cheesecake’i hazırlayabilirsiniz. Ama ben burada öncelikle limonlu olanı paylaşmak istedim.

Bu ve Cheesecake’ler kategorisinden ulaşabileceğiniz tüm cheesecake tariflerim, annemin kütüphanesinden edindiğim eski tarihli bir kitapçıktan yararlanarak*, bu kekin yapımında kullanılan ana malzemelerin çeşitli oranlarda deneyerek elde ettiğim reçetelerdir. Elbette cheesecake artık neredeyse anonim denebilecek bir tariftir yani hepsi az çok birbirine benzer, hatta Internet’te arattırdığınız zaman birbirinin neredeyse aynı yüzlerce tarife denk gelirsiniz. Ben yine de belirli bir reçeteye bağlı kaldığımda (genel anlamda her zaman yaptığım gibi) bunu da muhakkak belirtmekten yanayımdır. Diğer taraftan benim gibi mutfak ve özellikle de tatlı meraklısı herkesin muhakkak ki oturmuş bir cheesecake reçetesi vardır. Benimse birkaç farklı reçetem var, çünkü sürekli yeni formüller denemeyi ve değişiklikler yapmayı seviyorum. Burada paylaştığım ise en temel olanıdır diyebilirim.

Bu tarif üç farklı katmandan oluşuyor. Bloğumun sürekli okurlardansanız artık alışmışsınızdır. Tarifin her bir bölümü için gerekli olan malzemeleri her zamanki gibi ayrı sekmeler altında, ilgili başlıklara tıklayarak bulacaksınız. Deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin. Biraz dikkat biraz da sabırla gayet güzel sonuçlar elde edeceğinizden eminim.

[* Favorite Brand Name Recipes – Philadelphia Cream Cheese Ultimate Cheesecakes. Kraft Foods, 1995 ]

Malzemeler

TABAN
 • 200 gr tam buğday veya yulaflı bisküvi
 • 50-60 gr kadar yumuşak margarin veya tereyağı (2 dolu çorba kaşığı kadar)
 • 1 çorba kaşığı esmer şeker
CHEESECAKE HARCI
 • 3 paket taze krem peynir (600 gr)
 • 1 paket labne (200 gr)
 • 100 ml (yarım kutu) sıvı krema
 • 240 gr toz şeker (1,5 su bardağına yakın)
 • 3 orta boy yumurta, oda sıcaklığında
 • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (veya 1 paket vanilin)
 • 2 silme çorba kaşığı un
LİMONLU SOS
 • 1 yumurta (normal boy)
 • 1 çay bardağına yakın toz şeker (75 gr)
 • 3 çorba kaşığı silme buğday nişastası (25 gr)
 • 1 çay bardağına yakın limon suyu (80 ml)
 • 1 dolu tatlı kaşığı tereyağı

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. TABANI HAZIRLAMAK İÇİN

  Bisküviler rondodan geçirilir, şeker ve yumuşamış tereyağı eklenip bir çatalla halledilir. Altında ve yanlarına pişirme kağıdı döşenmiş 24 cm kelepçeli kalıbın tabanına hafifçe bastırarak ve düzleyerek yayılır. Harç hazır oluncaya kadar buzdolabında bekletilir.

 2. CHEESECAKE HARCI

  Fırın 150-160 C’ye ısıtılır. Tabanına genişçe bir tepsi içinde sıcak su konulur. Krem peynir, labne ve sıvı krema derince bir kapta pütürsüz olacak şekilde karıştırılır. Şeker ve vanilya eklenir ve karıştırılıp şeker eriyene kadar beklenir. 2 kaşık un elekten geçirerek ilave edilir ve pütür kalmayacak şekilde karıştırılır.

 3. Yumurtalar teker teker ve her seferinde karışıma yedirerek eklenir. Bu noktada karışımı gereğinden fazla çırpmamaya özen gösterilir. Önceden hazırlanan tabanın üzerine dökülür, kalıp birkaç defa tezgaha vurulup fırında yaklaşık 1 saat 15 dakika pişirilir.
 4. Sürenin sonunda fırın ısısı kapatılır, kapağı hafifçe açık olarak cheesecake fırın içinde 20-25 dakika bekletilir. Daha sonra fırından çıkartılıp oda sıcaklığına gelmesi beklenir ve sosu dökmeden önce buzdolabında en az 6 saat veya tercihen bir gece iyice soğutulur.
 5. LİMONLU SOS

  Malzemelerin tümü sürekli karıştırarak benmaride pişirilir. Alttaki su fokurdamadan sadece hafifçe kaynayacak sıcaklıkta olmalıdır. Sosun pişme süresi ortalama 8-10 dakikadır. Ateşten indirdikten sonra tereyağı ilave edilir ve eriyene kadar bir-iki dakika karıştırıp sos donmaya başlamadan pastanın tam ortasından üzerine dökülür ve eşit biçimde yayılması sağlanır.