Mantarın sofralarımızda hak ettiği kadar yer almadığını düşünüyorum. Oysa en sıradan ve yaygın olarak bulunan kültür mantarı bile o kadar lezzetli bir sebze ki! Ayrıca çok güçlü bir protein kaynağı olduğu gibi burada saymakla bitiremeyeceğim kadar da faydaları olan sağlık açısından çok yararlı bir sebze. Fakat yemeklerde baş oyuncu olarak rol almak yerine genelde yardımcı oyuncu veya figüran olarak yer veriliyor kendisine. Oysa daha iyisini hak ediyor mantar!
O halde gelin bir değişiklik yapın ve siz de sofranızda bu sağlıklı yemeğe yer açın. Özellikle vejetaryen veya vegan arkadaşlarımı düşünerek gündeme getirdiğim mantar pilakiyi bir ana yemek olarak değerlendirsem de aslında ailemin yemek kültüründe eskilerden beri var olan bir zeytinyağlı çeşididir. Çocukluk ve gençlik yıllarımda annemin mantar pilaki yapıp özellikle de çeşitli mezelerin yer aldığı rakı sofralarına dahil ettiğini gayet net hatırlıyorum. Bundan daha keyifli ne olabilir? Bir yemek yapacaksınız, ister sağlıklı beslenenin, ister mantarı çok sevdiği için garnitür olarak tüketmek isteyenin damağını şenlendirecek, o da olmadı rakısını içene meze olacak! Daha ne istiyorsunuz? Mantar pilakiye sofralarımızda kesinlikle daha sık yer vermemiz lazım. E hadi öyleyse hemen başlayalım… 

Malzemeler

(Ana yemek olarak 2-3 porsiyon için)

 • 400 gr mantar
 • 1 orta beyaz soğan
 • 3 diş sarmısak
 • 1 çay bardağı kadar sek beyaz şarap veya su
 • ½ adet sarı Kaliforniya biber
 • 1 dolmalık yeşil biber
 • 1 taze kırmızı acı biber
 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy siyah havuç
 • 1 orta boy haşlanmış patates (isteğe bağlı)
 • Zeytinyağı, tuz, karabiber, kurutulmuş dereotu, mercanköşk
 • Üzerine gezdirmek için sızma zeytinyağı, ince kıyılmış maydanoz ve ince doğranmış acı biber

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar

 1. Soğan ayıklanır ve yemeklik doğranır. Havuçlar temizlenir ve halka doğranır. Genişçe bir tencere orta ateşe oturtulur. 3 çorba kaşığı zeytinyağı kızdırılır. Soğanlar eklenir. 1 çay kaşığı tuz ve bir-iki fiske şeker ilave edilip 1-2 dakika çevirdikten sonra havuçlar ve ince kıyılmış sarmısak eklenir. Birkaç dakika orta-kuvvetli ateşte çevrilir.
 2. Varsa bir çay bardağı kadar sek beyaz şarap ya da su ilave edilir ve buharlaşması beklenir. Üzerine 1 çay bardağı kadar daha su eklenir ve tencerenin kapağı kapatılıp havuçlar biraz yumuşayana kadar 6-7 dakika (belki biraz daha kısa süre) kısık ateşte pişmeye bırakılır.

 3. Bu arada güzelce temizlenmiş ve kurulanmış mantarlar kuşbaşı doğranır. Sarı ve yeşil biber küp küp doğranır. Acı kırmızı biber incecik kıyılır. Yemeğinizin çok acı olmasını istemiyorsanız kırmızı biberin çekirdeklerini sıyırmayı unutmayın! Ve acı biber kullanırken her zaman tadına bakarak miktarını ayarlayın.

 4. Suyunu epeyce çeken soğan-havuç karışımına mantarlar ve biberler  ilave edilir. Orta-kuvvetli ateşte birkaç dakika çevrilir. Sebzeler tuz, taze çekilmiş karabiber, kurutulmuş dereotu ve mercanköşk ile lezzetlendirilir. Eğer taze dereotu kullanılacaksa piştikten sonra konmalıdır.
 5. Gerekiyorsa çok az su ilavesi yapılır ve kaynayınca altı kısılır, tencerenin kapağı kapatılır ve 8-10 dakika kadar pişirilir. Pilakiye patates de koymak istiyorsanız, önceden haşlanmış bir ufak patatesi küp küp doğrayıp pişme süresinin son 5 dakikasında yemeğe katabilirsiniz.

 6. Ilınınca veya soğuduktan sonra üzerine kaliteli bir sızma zeytinyağı gezdirilir. Arzuya göre ince kıyılmış maydanoz, kıyılmış acı kırmızı biber ve/veya kıyılmış taze dereotuyla süslenip servis edilir.

Afiyet Olsun!