Çay sofralarının baş tacı! Hem faydalı, hem lezzetli… Kimisi kimyon katar kimisi limon suyu. Konu mercimekli köfte olunca, herkesin kendine göre bir ölçüsü, bir yöntemi vardır. Kıvamını tutturması zordur. Mercimekli köfteyi layıkıyla başarmak hanımlar arasında adeta bir prestij meselesidir. Ne fazla cıvık olmalı ne de fazla kuru. Tadı tuzu yerinde olacak, acısı da karar… Kolay gibi görünen ama tarifini vermesi, hatta kendi yaptığınızın bile  her seferinde standardını tutturması çok zor bir yiyecektir bu mercimekli köfte! İşte buyrun, bu da annemin izinden giderek zamanla geliştirdiğim kendi tarifim. Ölçülü biçili olmasına rağmen biraz pratik isteyen bir şeydir bu. Bir iki kez yapınca alışır insanı eli.

Hepsi iyi hoş güzel de ben oldum bittim bu köftelerin şeklinden hiç hoşlanmamışımdır. Bu yüzden de daha şık ve daha iştah açıcı görünmelerini sağladığını düşündüğüm bu yusyuvarlak tostoparlak şekilli olanlarını yapıyorum bir süredir. Ayrıca böyle tostoparlak yapınca dekoratif kürdanlar saplayarak kokteyl davetlerinizde veya yemek öncesi bir aperitif olarak da konuklarınıza sunabilir, hatta dilerseniz brunch sofralarınıza bile dahil edebilirsiniz. Çocukların da çok hoşuna gittiğini söylemekte fayda var.

Malzemeler

 • 1 su bardağı mercimek (175 gr)
 • 1 su bardağı ince (köftelik) bulgur (160 gr)
 • 2-3 tbsp zeytinyağı (40 ml)
 • 1 orta boy soğan (yaklaşık 150 gr ağırlığında)
 • 3 tbsp domates salçası (50-60 gr)
 • 1,5 tsp tuz
 • ½ tsp toz şeker
 • ½ tsp pul biber
 • ½ tsp tatlı toz kırmızı biber
 • 1 tsp kimyon
 • 15-20 sap taze soğan
 • ½ demet maydanoz
 • Kıvırcık salata, marul (servis için)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Ön hazırlık olarak kullanılacak olan tüm taze yeşillikler ayıklanıp yıkanır.
 2. Soğan ince doğranır. Ufak bir tencerede zeytinyağında orta-hafif ateşte şeffaflaşıncaya dek kavrulur.
 3. Soğanlara salça, tuz, toz şeker ve baharatlar ilave edilir. Orta ateşte 3-4 dk pişirdikten sonra ateşten alınır, bir kenarda ılınmaya bırakılır.
 4. Mercimekler ayıklanır ve birkaç kez bol suyla yıkanır (paketlenmiş bakliyat ürünlerinde nadiren de olsa taş çıkabilir, bu bakımdan mercimeğinizi kontrol etmeden pişirmeyiniz).
 5. Bir tencereye konulur ve üzerini 1-2 parmak örtecek kadar su ilave edilip kaynamaya bırakılır.
 6. Kaynamaya başlayınca ateş kısılır ve taşmaması için kapağı yarı açık olarak mercimekler yumuşayıncaya dek pişmeye bırakılır. Bu süre içerisinde gerekirse azar azar sıcak su ilave edilebilir çünkü suyunu çok çekerse tencerenin dibi tutacaktır.
 7. Mercimeğin pişme süresi cinsine göre değişebileceği için kesin bir süre vermek zordur. En doğrusu ocak başından fazla uzaklaşmamak ve sık sık kontrol edip bir kaşıkla tencerenin dibini sıyırarak karıştırmak olacaktır.
 8. Mercimekler yumuşak, biraz sulu kalmış bir püre kıvamına geldikten sonra tencere ateşten alınır ve içerisine ince bulgur ilave edilip karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılır ve demlenmeye bırakılır.
 9. Bu karışım ellenebilecek sıcaklığa düşünceye kadar beklenir. Daha sonra önceden hazırlanıp ılınmaya bırakılan soğan-salça karışımı bunun içine eklenir ve hepsi iyice halloluncaya kadar biraz yoğrulur. Gerekiyorsa yoğurma sırasında biraz zeytinyağı ilave edilebilir.
 10. Köfteleri şekillendirmeden önce, tadarak tuz ve baharat ayarı da bu aşamada yapılır. (Acı pul biber ayarına dikkat! Bazı pul biberlerin tadı köfte bekledikçe yoğunlaşabilmektedir)
 11. Taze soğanlar ve maydanozlar incecik kıyılır ve harca ilave edilip eşit dağılacak şekilde karıştırılır. Köfteler arzu edilen biçimde şekillendirilir ve (isteğe bağlı) taze yeşillikler üzerinde fazla bekletmeden servis edilir.