Mermer Kek eskimeyen bir klasiktir. Ne kadar yeni ve farklı kekler öğrenip yaparsak yapalım, hiçbiri mermer kekin yerini tutamaz, onun tahtına göz koyamaz! Her annenin okuldan dönen çocuklarına bir bardak sütle sunmak isteyeceği nefis bir lezzettir mermer kek. Bana sorarsanız belki de keklerin en güzelidir. Vanilyalı ve kakaolu, kadifemsi ve pürüzsüz iki leziz karışımın izdivacıyla ortaya çıkan bir lezzet şölenidir. Bu kek pişerken eve hatta tüm apartmana yayılan mis gibi bir kokusu vardır.  En pahalı parfümlerin bile yarışamayacağı kadar çekici ve hayatımda duyduğum en güzel, en baştan çıkarıcı rayihalardandır.  Bu rayiha bana çocukluğumu hatırlatır. Şimdi çocuklarıma her aşamasında kendi çocukluğumu hatırlayıp, gülümseyerek bu keki hazırlarken düşünüyorum da, annemin elinden çıkan mermer kekin lezzeti de bir başkaydı sanki…

Ama gelin ben yine de sizinle, annemin defterlerinden aktarma bu nefis tarifimi paylaşayım. İster kahvaltıda, ister çayın yanına ya da bir fincan filtre kahveyle… Bu mermer kekten pişirirseniz eğer, bir dilim yemek için her zaman bulunur bir bahane !

Malzemeler

 • 200 gr tereyağı, yumuşamış
 • 400 gr (4 çay bardağı) toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 4 iri yumurta (akları ayrılacak)
 • 150 ml (1,5 çay bardağı)  süt
 • 420 gr (7 çay bardağı) un
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 fiske tuz
 • 3 çorba kaş. bitter kakao

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Baton (veya yuvarlak ortası delik) kek kalıbı yağlanır ve unlanır. Fırın 175 dereceye ısıtılır.
 2. Tereyağı, şeker ve vanilya mikserle, rengi biraz açılıncaya kadar, birkaç dakika çırpılır. Yumurta sarıları teker teker, her seferinde karışıma yedirilerek ilave edilir.
 3. Ayrı bir kapta un ve kabartma tozu elenir ve diğer karışıma 2-3 partide eklenip mikserin düşük hızında karıştırılır. Sonra süt de eklenip karıştırılır. Süt eklendikten sonra bile oldukça katı, neredeyse kurabiye hamuruna yaklaşan koyulukta bir kıvam elde edilir.
 4. Ayrı bir çırpma kabında yumurta akları bir fiske tuzla katılaşana kadar çırpılır ve bir spatula yardımıyla alttan üste doğru yavaşça karıştırarak diğer karışıma ilave edilir.

 5. Hazırlanan hamurun 1/3 kadarı ayrı bir kaba aktarılır ve içine eleyerek kakao eklenip bir kaşık veya spatulayla iyice karıştırılır.
 6. Önce beyaz karışımın yarısı kalıba dökülür, gerekiyorsa spatulayla kenarlara doğru eşit şekilde yayılır ve ortasına kakaolu karışım dökülür.  Bunu da spatulayla biraz yaydıktan sonra üzerine kalan beyaz hamur dökülüp önce düzgünce yayılır sonra bir bıçak ya da spatula yardımıyla hafifçe birbirine karıştırılır. Önceden ısıtılmış fırında 50-60 dakika pişirilir.
 7. Fırından çıkarınca önce biraz ılınması beklenir, sonra kalıptan çıkartılır ve bir servis tabağına alınıp, kesmeden önce iyice soğuması beklenir.

Afiyet olsun!