Bu tatlıyı hayal edip oluşturalı bir yıldan fazla zaman geçti. Şimdiye kadar paylaşmamış olmamın sebebi muhtemelen yeterince olgunlaşamadığı için ona bir türlü bir isim bulamamış olmamdır.  Galiba bazı yemekler kendi isimlerini kendileri buluyor? Geçenlerde, tam da yılbaşı yaklaşırken ve ben yılbaşı tatlısı olarak yine bu narlı tatlımı yapmayı planlarken değerli hocamız, sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hanımefendinin ağaç süsleme geleneği ile ilgili bir yazısına rastladım. Burada anlatılan konu özetle şuydu; tek Tanrılı dinlere girmeden önce Türklerin akçam ağacı altında Nardugan (yani doğan güneş) adıyla gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başlamasını kutladıkları bir bayramları varmış. Yılbaşını kutlamak elbette özünde bir bayram değil. Ancak yeni bir yıla girmek, yeniden yeni umutlar beslemek belki bir yeniden doğuş ve bir nevi yenilenmeyi ifade ediyor benim için. Dolayısıyla ‘nardugan’ adını görür görmez, “İşte bu!” dedim 🙂

Geçen sene bu zamanlar bu tatlıyı ilk kez hazırladığımda bisküvi tabanını sade, yani vanilyalı olarak hazırlamıştım. Ancak bu sene yeniden yaparken, hem renk olarak hem de tat olarak kakaolu tabanın bu lezzeti daha iyi tamamlayacağına karar verdim.

Bu tatlıyı oluştururken hem, yabancı mutfaklarda “bar” veya “squares” olarak adlandırılan bisküvi tabanı üzerine sütlü, kremalı, çikolatalı, karamelli vb gibi karışımlar sürülerek hazırlanmış kare veya ince dikdörtgen şeklinde kesilen tart benzeri tatlılardan, hem de Osmanlı mutfağımızın meşhur tatlılarından elmasiye ve pelteden ilham aldım ve ortaya işte böyle bir tatlı çıktı! Yapımı özel teknikler gerektirmeyen, oldukça kolay hazırlayacağınız çok hafif ve çok lezzetli, basit bir-iki süslemeyle de çok şık bir tatlı.

Malzemeler

Taban için

 • 125 gr tereyağı, oda sıcaklığında
 • 40 gr (yarım çay bardağı) pudra şekeri
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (veya 1 tatlı kaş.vanilinli şeker)
 • bir fiske tuz
 • 150 gr (1½ su bardağı un) Veya;
 • Kakaolu taban için 135 gr un + 15 gr kakao

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Yaklaşık 20×25 cm’lik fırına girebilen bir kalıbın içi yağlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanır. Kağıdın üstü yine hafifçe yağlanır. Fırın 170 C’ye ayarlanır. 
 2. Yumuşamış olan tereyağına pudra şekeri, tuz ve vanilya ilave edilir. Tahta bir kaşıkla rengi soluklaşıp krema kıvamına gelene dek dövülür.
 3. Ayrı bir yerde un elenir ve tereyağına eklenir, kaşıkla pütürsüz bir kıvam alana dek karıştırılır. (Kakaolu taban yapılacaksa, 1½ bardak undan bir çorba kaşığı dolusu un eksiltip bir o kadar bitter kakao ilave edilir ve birlikte elenir.)
 4. Hazırlanan hamur kalıba (varsa) silikon bir spatula ve yuvarlak uçlu bir bıçak yardımıyla düzgünce ve eşit kalınlıkta olacak şekilde yayılır. Önceden ısıtılmış fırında 15-20 dk kadar pişirilir. Üstü yumuşak kalmış gibi gelse de soğudukça sertleşecektir. Taban bir kenarda soğumaya bırakılır.

“Shortbread”, yani bir nevi un kurabiyesi usulüyle hazırlayıp pişirdiğiniz bu tabanı pek çok şekilde değerlendirebilirsiniz. Hatta cheesecake tabanı olarak bile kullanabilirsiniz.  

Malzemeler ve Yöntem

Sütlü katman için

 • 400 ml (2 su bardağı) süt
 • 3 çorba kaşığı (30 gr) mısır nişastası
 • 3 çorba kaşığı (yaklaşık 40 gr) toz şeker
 1. Süt ve şeker orta ateşte bir tencerede ısıtılır. Nişasta azıcık suyla küçük bir kapta ezilir ve ısınmakta olan süte eklenir. Çırpma teliyle kaynayıncaya dek karıştırılarak muhallebi gibi pişirilir.
 2. Kıvamını alıp bir taşım kaynayınca ateşten alınır ve soğumuş olan bisküvi tabanın üzerine dökülür. Kalıp dikkatlice sağa sola eğilerek muhallebinin eşit şekilde yayılması sağlanır ve donması için serin bir yerde bekletilir.
 3. Narlı katmanı hazırlamadan önce, iyice soğumuş olan sütlü katmanın üzerine bol miktarda ayıklanmış nar taneleri serpiştirilir.

Narlı katman için

 • 400 ml (2 su bardağı) nar suyu
 • 3 çorba kaşığı (30 gr) mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı (yaklaşık 25 gr) toz şeker
 1. Nar suyu (taze sıkılmış olanı tercih edilmelidir zira hazır nar sularıyla renk farkı olacaktır) ve şeker orta ateşte bir tencerede ısıtılır. Nişasta azıcık suyla ayrı yerde ezilir ve ısınmakta olan nar suyuna eklenir. Devamlı karıştırarak pişirilir.
 2. Bir taşım kaynayınca ateşten alınır ve hiç bekletmeden kalıba boşaltılır. Narlı pelteyi sütlü katmanın üzerine yüksekten değil de olabildiğince alçaktan ve yavaşça dökmeye özen gösterilmelidir. Kalıp hafifçe sağa sola eğilerek peltenin eşit şekilde yüzeye yayılması sağlanır.
 3. İyice donuncaya dek, en az 6-8 saat veya tercihen bir gece boyunca, buzdolabında bekletilir. Kağıdıyla birlikte kalıptan dikkatlice bir kesme tahtası üzerine aktarılır. Sıcak suya batırılıp kurulanmış bir bıçakla porsiyonlara kesilerek süslenip servis edilir.

Son olarak tatlınızı servis ederken şunlara ihtiyacınız olacak

 • Süslemek için arzuya göre çikolata rendesi, damla çikolata, toz fıstık, file badem vb gibi ilaveler
 • Üstüne serpiştirmek için ayıklanmış nar taneleri

Afiyet Olsun!