Gökçen Adar, ödül olarak kazandığım “Mutfakta Dört Mevsim İlkbahar-Yaz” kitabını benim için imzalarken (Fotoğraf: Alaçatı Kuytu Restaurant. Celal Uysal)

Gökçen Adar’ın Mutfakta Dört Mevsim- Sonbahar-Kış adlı kitabından uyguladığım pek çok tariften biri geliyor şimdi… Pazılı Pilav. Bu ve bunun gibi harika yemek tarifleriyle dolu, müthiş bir ilham kaynağıdır bu kitap. Yıllardır elimin altında. O kadar keyifli ki annemle dahi paylaşamayacağım için ona da bir tane hediye etmiştim. Uzun yıllar bu kitabın ikinci cildi olan İlkbahar-Yaz’ı bulamayıp geçen sene Instagram’ın paylaşım portallarından biri olan @mutfakgram’ın yarışmasında kazanmış ve hazine bulmuş gibi sevinmiştim.

 

Mutfakta Dört Mevsim’in her iki cildi de,  bazıları hikayeleriyle birlikte yazılmış, uygulaması da son derece kolay olan birbirinden nefis ve değişik tarifler barındırıyor. Tüm mutfakseverlere bu kitabı edinmelerini şiddetle tavsiye ederim. Gökçen Adar’ın mutfağımıza kattığı değerlerin de hak ettiği ilgiyi görmesini can-ı gönülden dilerim. Mutfağıma renk ve lezzet kattığı için üstadım Gökçen Adar’a buradan hürmetlerimi ve sevgilerimi yolluyorum.

 

Malzemeler

 • 1 bardak pilavlık pirinç
 • 1/2 kilo pazı
 • 1 orta boy pembe soğan (veya varsa yarım demet taze soğan)
 • 1 ufak kırmızı chili biber
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1/2 tatlı kaşığı karabiber
 • 1,5 çorba kaşığı krema (veya varsa kaymak)

(Not: Orijinal tarifte ölçü bunun iki misli olarak verilmiştir. Taze soğan kullanılmış ve chili biber eklenmemiştir.)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Pirinç sıcak suda yarım saat kadar bekletilip, birkaç su yıkanır ve süzülür
 2. Pazılar yıkandıktan sonra sapları ve damarları ayıklanır ve incecik kıyılır.
 3. Orta ateşteki tencereye z.yağı konulur. Kızınca ince doğranmış soğanlar çevrilir. İnce kıyılmış chili biber eklenir (ben acısını azaltmak için çekirdek ve damarlarını ayıklayıp ekliyorum).

 4. Soğanlar şeffaflaşmaya başlayınca pazı eklenir, tuz ve karabiber ilave edilip biraz kavrulur. Sonra pirinç eklenir ve biraz da birlikte kavrulur. 1,5 bardak sıcak su ilave edilir, bir taşım kaynayınca altı kısılır, kapağı kapalı olarak pişirilir.
 5. Pirinçler suyunu çekip göz göz olmaya başlayınca kaymak veya krema ilave edilir, yanlardan ortaya doğru hafifçe karıştırılır. Ocak söndürülür ve temiz bir mutfak bezi örtülüp 15 dakika demlenmeye bırakılır.

Servis önerisi olarak üstat bu pilava haşlanmış ve kuşbaşı doğranmış ahtapotun yakışacağını belirtmiş. Henüz denemedim ama pilavın tadını almış biri olarak kesinlikle ahtapot fikrine katılıyorum. Hatta bana sorarsanız birçok deniz ürününün yanına çok yakışacaktır bu nefis pilav!

Afiyet Olsun!