Yine Instagram sayesinde tanıdığım gerçek bir mutfak aşığı,  blog yazarı marifetli arkadaşım Müjgan’ın yaptığı bu minik peynirli kruvasanları görüp de denememek benim için söz konusu olamazdı! Bu işlere bu kadar meraklı olmama rağmen şimdiye kadar hiç denemediğim bir tarif varsa o da gerçek kruvasandır. İçerdiği tereyağı miktarının ürkütücü düzeyi şöyle dursun, aynı zamanda yapım aşamaları çok uzun ve bu da benim gibi sabırsızlar için oldukça sancılı bir durum! Oysa sevgili Müjgan’ın tarifi oldukça pratik bir şekilde hazırlayıp ortaya çıkarabileceğiniz, ‘kruvasanın kuzeni’ tabir edebileceğim bir alternatif ve tam olarak bire bir hakiki kruvasan gibi olmasa da başlı başına çok lezzetli bir çörek! Üstelik de tarifin çok daha az tereyağı gerektirmesi iyi bir teselli nedeni oluyor.

Tarifini merak ediyor ve İngilizce’den anlamam diyorsanız hemen buraya tıklayarak ayrıntılı anlatımıyla Türkçe tarife ulaşabilirsiniz.  Benim yaptığım tek değişiklik, biraz zamandan da kazanmak için, ölçüyü yarıya indirmek oldu. 

Malzemeler

 • 100 gr yoğurt
 • 100 ml süt ½ çorba kaşığı şeker
 • ½ çay kaşığı tuz
 • 1 yumurta
 • 350 gr un
 • 1 ½ çay kaşığı hazır kuru maya (yaklaşık 5-6 gr)
 • 75 gr tereyağı
 • 100 gr rendelenmiş kaşar veya diğer sarı peynir + beyaz peynir veya beyaz peynir
 • yumurta yıkama için ekstra yumurta
 • Çörek otu, susam veya haşhaş tohumu (isteğe bağlı)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Bu tarif için kullandığınız yoğurt, süt ve yumurta oda sıcaklığında olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce en az yarım saat oda sıcaklığında bekletin.
 2. Büyük bir karıştırma kabına yoğurt, süt ve yumurta koyun, şeker ve tuz ekleyin ve karıştırın.
 3. Yaklaşık 50 gr un yedekleyin. Anlık mayayı geri kalan unlara ekleyin ve her ilave işlemden sonra karıştırarak bunu yavaş yavaş yumurta karışımına ekleyin. Şimdi unun geri kalanını ekleyin. Hamur pürüzsüz ve yumuşak olmalı, ancak yapışkan olmamalıdır. Hamurunuz istenilen kıvama ulaştıktan sonra, kaseyi nemli temiz bir bezle örtün ve buzdolabına koyun. Yaklaşık 1 saat dinlenmeye bırakın.
 4. Bu arada tereyağını eritin ve soğumaya bırakın.
 5. Tezgahınızı un ile hafifçe toz haline getirin, hamuru buzdolabından alın ve 8 eşit boyda parçaya bölün. Bir oklava kullanarak, her hamur parçasını yaklaşık 20-22 cm çapında bir diske doğru yuvarlayın. İlk diski büyük bir tabağa yerleştirin ve yaklaşık 1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı ile fırçalayın. Üzerine ikinci bir hamur diski yerleştirin ve gerisini tekrarlayın. Üst hamuru tereyağı ile fırçalamayın. Temiz bir bezle veya gevşekçe takılmış bir yapıştırma filmi ile kaplayın ve tereyağının donması için en az 30 dakika buzdolabında bekletin.
 6. Şimdi tezgahınızı unla hafifçe toz haline getirin ve hamur katmanlarını yaklaşık 40-45 cm çapında tek bir büyük diske açın.
 7. Hamuru 16 eşit dilime kesmek için bir pizza kesici veya keskin bıçak kullanın. Daha sonra, her bir hamur diliminin daha geniş kısmının ortasında 1 cm’lik bir yarık yapın. Şimdi yarığın hemen üstüne biraz peynir koyun ve iki köşeden hafifçe çekerek hamuru bir hilal haline getirin.
 8. Hilal rulolarını pişirme kağıdı ile kaplı bir tepsiye yerleştirin. İki katına kadar Yüksel .melerine izin verin. Bu yaklaşık 1 saat sürmelidir. Tepsiyi fırınınıza yerleştirebilirsiniz, çünkü hamurun yükselmesi için karanlık ve taslak içermeyen bir ortam sağlayacaktır. Fırını ısıtmaya başladığınızda tepsiyi çıkarmayı unutmayın.
 9. Hilal Ruloları iki katına çıktıktan sonra yumurta yıkama ile fırçalayın ve çörek otu tohumu, susam veya haşhaş tohumu serpin (bu isteğe bağlıdır, mayın ovasını tercih ederim).
 10. Fırını pişirme süresinden sadece 5 dakika önce 175 C’ye ısıtın. Önceden ısıtılmış fırında tepsi yerleştirin ve 30-40 dakika pişirin, ya da güzel bir altın rengi açana kadar.
 11. Ruloları bir kez fırından çıkan bir soğutma rafına yerleştirin. Sıcak servis yapın. Oda sıcaklığına ulaştıklarında, pişirdiğiniz gün tüketilmeyeceklerse onları dondurabilirsiniz.

 

Afiyet olsun!