Benim gibi yıllardır her türlü yemekle haşır neşir olup, üstelik tatlıya da düşkün olan birisi nasıl olur da geleneksel şerbetli tatlılara el atmaz? Aslında bunun yanıtı çok basit! Genelde kullanmaktan kaçındığım, hiç hoşlanmadığım bir ifadeyle söylemem gerekirse şerbetli tatlıları “pek sevmem!” Gelgelelim zamanla insanın zevkleri değişebiliyormuş. Son dönemlerde kendimi şerbetli tatlılar konusunda geliştirme sevdasına tutuldum ve ilginçtir ki eskiden sevmediğim birçok tatlının şimdilerde çok hoşuma gittiğini fark ettim. Bu alandaki denemelerime Şam Tatlısı ile başladım. Kendi adıma bu tatlının gelmişiyle, geçmişiyle ilgili sizlere anlatabileceğim bir şey yok. Fakat uygulayacağım tarifle ilgili tercihimde çok isabetli bir karar alarak tam da sevdiğim gibi, püf noktalarıyla anlatan ve ilk denemede bile harika sonuçlanan bir seçim (ya da keşif mi desem?) yapmakla azıcık övünürsem mazur görün beni. Kaldı ki ilk denemede bile o kadar başarılı olmasına rağmen, bu özel reçeteyi buraya aktarana kadar en az 5-6 kez denedim ve birçok kişi tarafından tadımı yapılıp onaylandı, hatta damak zevkine çok güvendiğim çok değerli birileri tarafından büyük övgüler dahi aldı 😀

Buraya sizler için eklediğim bu Şambali tarifi, kısa süre önce ortak arkadaşlar vasıtasıyla bir etkinlikte tanıştığım Eğitmen Şef  Özlem Helvacıoğlu‘na ait ve elbette kendisinin de onayıyla sizlerle paylaşıyorum. Şef Özlem’in kendi yazısında da belirttiği gibi işin sırrı tarifte değil doğru teknikleri uygulayabilmekte! Her yazımda olduğu gibi burada da İpuçları & Alternatifler kısmını es geçmeden mutlaka dikkatlice okumanızı ve Şef Özlem’den öğrenip sizler için oraya not düştüğüm püf noktalarına azami özen göstermenizi tavsiye ederim. Önümüzdeki bayramlarda yapmak üzere şimdiden bu tatlıyı not edin derim 😉

Malzemeler

 • 2 su bardağı şeker (360 gr)
 • 2,5 su bardağı su (500 ml)
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu (5 ml) (isteğe bağlı)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Şerbeti hazırlamak için: Şeker ve 2 bardak (400 ml) su orta-hafif ateşte 15 dakika kaynatılır. Son 5 dakikasında limon kullanılıyorsa eklenir ve yarım su bardağı daha su eklenip şerbet ocaktan alınır. Bir kenarda soğumaya bırakılır.
 2. Ayrı bir kabın içinde yoğurt ve şeker çırpma teliyle hafifçe çırpılır. (Kuru malzemeyi eklemeden önce ben bu karışımı şeker eriyene kadar birkaç dakika bekletiyorum)
 3. Bir kabın içinde un, irmik, tuz, kabartma tozu ve karbonat çırpma teliyle harmanlanır ve bu kuru karışım 3 partide ve her seferinde yedirerek şekerli yoğurda eklenir.
 4. Orta boy (29×18 cm veya 32×20 cm ebatlarında) cam fırın kabı yumuşak bir parça tereyağı veya margarinle yağlanır ve bir çorba kaşığı pekmezle sıvanır.
 5. Hamur hazırlanan kalıba aktarılır ve suyla ıslatılmış bir spatula veya kaşıkla üzeri düzleştirilir. Pişirmeden önce hamur 30 dakika dinlendirilir. Bu sırada ince uçlu bir bıçakla üzerine kesi izleri yapılır ve kabukları soyulmuş tuzsuz bademler yerleştirilir.
 6. 30 dakikalık bekleme süresinin sonunda tatlı soğuk fırına verilir ve fırın 160 C’ye ayarlanır. Ortalama 35-40 dk pişme süresi yeterli gelmektedir. Ancak pişme süresi fırından fırına farklılık gösterecektir.
 7. Tatlı fırından çıkarılıp iyice ılındıktan hatta soğuduktan sonra dilimlenir ve soğumuş olan şerbetle ıslatılır.

İpuçları ve Alternatifler

 • Kullanılan su bardağı, 200 ml sıvı hacmi olan klasik Türk usulü su bardağıdır. Malzeme listesinde ölçüler gram/mililitre olarak da belirtilmiştir.
 • Şerbetin yarım bardak suyunu kaynama süresinin sonunda eklemek kesilmesini önleyecektir.
 • Hamuru kalıba aktardıktan sonra üzerine düzleştirmek için varsa küçük boy krema spatulasını bir bardak suya daldırıp ıslatarak kullanın. Ben bu ıslatma işlemini birkaç kez tekrarlıyorum.
 • Düzleştirdikten sonra, arzu edilirse ilaveten üzerine 1 çorba kaşığı pekmez daha sürülür. Bu işlem renginin daha da kızarık görünmesi için yapılırmış. Ben buna gerek duymadığım için bu adımı atlayarak yapıyorum.
 • İrmikli tatlılar fırın soğukken fırına verilir ve nispeten düşük ısıda uzunca süre pişmeleri sağlanır.
 • Bu tatlı soğuduktan sonra dilimlenmeli ve hem şerbet hem de tatlı soğuduktan sonra şerbeti eklenmelidir.