Bu yahniyi genelde hep sonbahar veya kış aylarında yapar ve tüketiriz. Evde biraz üşüten, şifayı kapan birileri varsa en tipik ev yemeğidir tavuk yahni. İlaç gibi gelir. Bu sefer yeniden bir ön yazı kaleme almadan ve daha fazla lafı uzatmadan 1 Ağustos 2017 tarihinde Bodrum’dayken yazdığım satırları buraya olduğu gibi aktarıyorum. Fotoğrafları da aynı tarihte “mavi boncuklu evimizin” terasında, hava kararmak üzereyken yakalayabildiğim son gün ışığında çekmiştim. Bu tarifi bloğa eklemek de bol yağışlı ve oldukça serin geçen 2019’un Nisan ayına kısmetmiş… 

Bazı şeyler vardır ki, çok basit gibi görünmekle birlikte lezzetlerinin sırrı birkaç küçücük püf noktasında saklıdır. Bu tavuk yahnisi de işte tam buna örnek teşkil edecek tariflerimden biridir.

Yaz vakti nereden çıktı şimdi bu tavuk yahni diyecek olursanız, izah edeyim. Ev halkı toplu halde (muhtemelen klima yüzünden üşütüp) nezle-grip olunca, evin küçük annesi olarak onlar için hazırlanacak en uygun yemeğin bu yahni olduğuna karar verdim. Zira soğuk algınlığında insanın canı hiçbir şey yemek istemezken bile iştahını açan, yedikçe içini ısıtıp insana iyi gelen bir şifa kaynağıdır bu tavuk yahni. Elbette her evde pişen, her annenin defalarca yaptığı ve muhakkak ki herkesin kendince bir reçetesi olan bir yemektir. Benim annem de müthiş bir aşçıdır ve bu çorbayı da çok güzel yapar. Ancak bu kez, benim zamanla değiştirip geliştirdiğim bu farklı teknikle hazırlanmış halini – belki de ilk defa – annem benim elimden yemiş oldu. Ve de çok beğendi biliyor musunuz 🙂 Hatta o kadar hoşuna gitti ki, bana nasıl  hazırladığımı anlattırdıktan sonra, ‘kızım sen bunun tarifini yaz çünkü ben de bundan sonra böyle yaparım artık, çok güzel olmuş, bayıldım!’ dedi.

Ve işte böylece, hiç hesapta yokken, bu tavuk yahni reçetesini de sıcak bir yaz gününde yazmak kısmet oldu!

Not: Püf noktaları özetlemem gerekirse, ‘limon kabuğunun verdiği aroma’ ve ‘tavuğun kendi yağında sotelenen sebzelerin yarattığı fark’… gerisi de tabii ki elimizin lezzeti 😉

Malzemeler

 • 2 adet bütün tavuk budu (kalçalı but, derisi üzerinde)
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 ufak havuç
 • 2 adet ufak soğan
 • 2 adet kereviz sapı (yoksa 1 çay kaşığı kurusu veya tozu)
 • 2 diş sarmısak
 • 1 limon suyu ve şeritler halinde kesilmiş kabuğu
 • 4-5 adet orta boy patates
 • 1 adet defne yaprağı
 • 1-2 dal taze biberiye
 • Tuz, karabiber

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. 4 litrelik geniş bir tencere orta-yüksek ateşte ısıtılır. (Alüminyum döküm veya demir döküm, kalın tabanlı ve yapışmaz yüzeyli bir tencere varsa iyi olur.)
 2. Akan suyun altında iyice yıkadığımız tavuk butlarının derili olan tarafına deniz tuzu ekilir ve kızgın tencereye derisi alta gelecek şekilde yerleştirip birkaç dakika mühürlenir.
 3. 3-5 dk sonra tavukların iç yüzeyine de tuz ekip çevrilir ve bu kez tencerenin kapağı kapatılıp 5 dk kadar daha orta-yüksek ateşte pişirmeye devam edilir. Bu sürenin sonunda butlar tencereden çıkarılıp bir tabağa alınır ve kenarda bekletilir.
 4. Tencerede tavukların bıraktığı yağın içine ortadan ikiye bölünmüş soğanlar, ince kıyılmış kereviz sapları, verev dilimlenmiş havuçlar, üzerine bıçakla çentikler attığımız sarımsaklar ve bir sebze soyucusuyla (beyaz kısımları hariç) şerit şeklinde kesilmiş limon kabukları eklenir ve 3-5 dakika sotelenir. Bu aşamada gerekirse 1-2 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edilebilir.
 5. Kuşbası doğranmış patatesler, defne yaprağı ve biberiyeyi de eklendikten sonra biraz tuz ve karabiberle tatlandırıp hepsi karıştırılır. Kenarda bekleyen butlar tenceredeki malzemelerin üzerine yerleştirilir. Üstünü tamamen örtecek kadar kaynar su eklenir (yaklaşık 1,5 litre).
 6. Önce yüksek ateşte kaynamaya bırakılır, sonra altı kısılıp yaklaşık yarım saat veya sebzeler yumuşayıncaya kadar ve etler kemiğinden kolayca ayrılıncaya kadar ağır ateşte kapağı kapalı olarak pişmeye bırakılır.
 7. Son olarak, yeme kolaylığı sağlayacağı için butlar yeniden bir tabağa çıkartılıp, ilk sıcakları geçtikten sonra güzelce ayıklanır. (Ben bu aşamada mutlaka tek kullanımlık eldivenlerden takıyorum.) Ayıklanan etler arzuya göre irili ufaklı parçalar halinde tencerenin içine geri konulur. Bir adet limonun suyu da eklenip hepsi harmanlandıktan sonra sıcak sıcak servis edilir. Arzu edilirse, servis sırasında üzerine ince kıyılmış maydanoz da eklenebilir.