Mutfağa meraklı herkesin kurtarıcı niteliğinde bir sade vanilyalı keki olmalı. Tarifi kolay, akılda kalabilir cinsten; yapımı pratik, fazla uğraştırmayan türden; mümkünse pişmesi çok uzun sürmeyen; içine ne eklersen ekle kaldırabilen; çocuklara akşamüstü atıştırmalığı; konuklara son dakika ikramı; gerekirse yemek sonrası hafif bir tatlıya dönüşen; dokusu her daim yumuşacık, kokusu her seferinde mis gibi evi saran, “bizim evin en sık pişen keki” listesinin tartışmasız birinci sırasında yer alan en sevdiğim sade kekimin tarifini beğeninize sunuyorum. Repertuarınızda bu tanımlara uyan bir kek yoksa eğer, belki de budur aradığınız? Yirmi küsur yıl önce bu işlere ciddi düzeyde merak sarmaya başladığım dönemlerde ilk öğrendiğim tariflerden biridir İsveç’in “sockerkaka”sı ve yıllardır hiçbir uyarlama yapma gereği duymadan çeşitli meyvelerle tatlandırarak tekrar tekrar yaptığım bir kektir. Mevsiminde anjelik erik, mürdüm eriği ve şeftali en yakışanıdır meyvelerin. Ama siz dilediğiniz meyveleri kullanarak deneyebilirsiniz. Kek harcına biraz limon kabuğu rendesi, portakal kabuğu rendesi vb gibi çeşniler ilave etmek de tamamen keyfinize kalmış. Afiyet olsun!

Malzemeler

 • 2 orta boy yumurta
 • 1 ½ çay bardağı (130-150 gr) toz şeker
 • 1 fiske tuz
 • 50 gr tereyağı
 • 1 çay bardağı (100 ml) süt
 • 3 çay bardağından bir parmak eksik (165 gr) un
 • 2 tatlı kaşığı vanilya (1 paket) veya ½ tatlı kaşığı sıvı vanilya esansı
 • 1 ½ tatlı kaşığı kabartma tozu

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 175 C dereceye ayarlanır.
 2. Yuvarlak 24 cm çapında kelepçeli kalıbın tabanı ve yanları yağlanır ve tabanına pişirme kağıdı döşenir.
 3. Oda sıcaklığındaki yumurtalar ve şeker mikserle rengi soluklaşana dek çırpılır.
 4. Ayrı bir kapta hafif ateşte tereyağı eritilir. Renginin dönmemesine dikkat edilir. Tereyağı biraz ılınınca süt ilave edilir.
 5. Ayrı bir kabın içine kuru malzemeler elenir. Bir yandan mikserin en düşük hızında çırpmaya devam ederken  sütlü tereyağı karışımı ve un dönüşümlü olarak azar azar yumurtalara eklenir. Bu iş 3-4 partide tamamlanır.
 6. Kek harcı hazırlanan kalıba dökülür ve eşit şekilde yayılması sağlanır.
 7. Taze meyveler soyulup dilimlenir ve kek harcının üzerine istenilen şekilde dizilir. Eğer erik kullanıyorsak ortadan ikiye bölünmüş erikler kesik tarafları alta gelecek şekilde dizilir.
 8. 175 dereceye önceden ısıtılmış fırının alt veya alttan 2nci rafında 35 dakika pişirilir (turbo fırınlarda orta rafa konmalıdır; fırın derecesi ve pişme süresi tüm fırınlarda farklılık gösterebilir). Bu kek oldukça hızlı pişen bir kektir. Üstünün daha hızlı pişmesi halinde, geri kalan süre için gevşekçe bir parça alüminyum folyo ile örtülebilir.

 9. Fırından çıktıktan sonra kalıpta soğumaya bırakılır. Önce bir bıçak veya küçük spatulayla kenarlarından geçilir sonra kelepçesi açılıp servis tabağına aktarılır. Servis ederken üzerine biraz pudra şekeri serpilir.

Afiyet olsun!