Birkaç yıl önce bir bayram günüydü hatırlıyorum, sevgili eltim Esra’nın elinden bu tatlıyı ilk yediğimde. Çıtır çıtır, mis gibi iki kat tel kadayıfın arasında kaymak gibi bembeyaz tam kıvamında bir muhallebi! Ama o ne lezzet! Hele ki benim gibi kadayıfı çok seven ama şerbetli olduğu için tel kadayıf tatlısını yemeyenler için harika bir seçenek. Ben niye daha önce bu tatlıyla karşılaşmamışım ki? Ne büyük kayıp şu yaşıma kadar bu nefis tatlıdan mahrum kalarak yaşamak! Tabii hemen defterlere itinayla tarif yazıldı, notlar alındı ve sonradan da araştırmalar yapıldı. Anlaşıldı ki bu tatlının muhallebisi için farklı farklı tarifler mevcut. Gelgelelim bunların hiçbiri denemeye değer görülmedi zira en lezzetlisini zaten bulmuşum Esra’nın tarifinde! Ne gerek var daha başkasını aramaya? Bence siz de hiç zahmet etmeyin, bu tatlının en lezzetlisini yapmak istiyorsanız buyrun burdan başlayın…

Malzemeler

 • 1 litre tam yağlı süt
 • 120 gr un (1 su bardağı)
 • 140 gr toz şeker (1 su bardağından biraz az)
 • 200 ml taze krema
 • 300 gr tel kadayıf (taze veya hazır pakette)
 • 140 gr toz şeker
 • 100 gr ceviz, kabaca kıyılmış (1 bardak kadar)
 • 75 gr tereyağı

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Bir tencereye ölçüsüne göre un, şeker ve bir fiske tuz  konulur. Çırpma teliyle karıştırılır ve önce az miktarda, bir iki çay bardağı kadar süt eklenip pürüzsüz olacak şekilde karıştırılır. Sonra kalan süt de eklenip orta ateşte sürekli karıştırarak kıvam alana kadar pişirilir. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır.
 2. Muhallebi ılındıktan sonra içine taze krema eklenir ve elektrikli mikserle 6-7 dakika iyice çırpılır.
 3. Muhallebinin ılınmasını beklerken tel kadayıflar hazırlanır. Bunun için geniş bir tencere orta ateşte ısıtılır. Tereyağı eritilir ve eğer taze kadayıf kullanılıyorsa didikleyerek tavaya konulur. Üzerine şeker serpiştirilir ve pembeleşinceye kadar sürekli karıştırarak kavrulur.
 4. Biraz renk almaya başladıktan sonra kabaca kıyılmış cevizler de ilave edilir ve kadayıflar çıtır çıtır oluncaya dek kavurma işlemine devam edilir. Marketlerde ve yufkacılarda paket içinde hazır olarak satılan (sadece şerbet hazırlanıp üzerine dökülerek yapılan) kadayıflardan kullanılırsa kavurma işlemi çok daha kısa sürecektir. Ayrıca bunların içerisinde halihazırda ceviz de bulunduğu için  ekleyeceğiniz ceviz miktarını da azaltabilirsiniz.
 5. Tatlınızın servisi için geniş bir cam servis kabı veya resimdeki gibi porsiyonluk kaplar kullanabilirsiniz. Kavurduktan sonra tel kadayıfın da  ılınması beklenir.
 6. Hangi tür servis kabı kullanıyorsanız kullanın, tabanına tel kadayıf yayılır ve yüzeyini düzleştirmek için hafifçe bastırılır (geniş bir kap kullanıyorsanız kadayıfın yarısını alta, yarısını üste koyun). Muhallebi üzerine dökülür ve eşit şekilde yayılır. Son olarak kalan kadayıflar muhallebinin yüzeyini kapatacak şekilde üstüne yayılır ve hafifçe düzleştirilir.
 7. Servisten önce en az 5-6 saat hatta bir gece buzdolabında beklerse daha iyi olur.