Aslında bildiğimiz muhallebiye küçük, farklı bir dokunuş getirmek istedim zira muhallebi sadece sütle – ve tabii nişasta ve şeker ilavesiyle – yapıldığı için bana hep biraz yavan gelmiştir. Muhallebi dediğimiz bu tatlı, farklı isimler altında dünyanın çeşitli ülkelerinde mevcuttur. Temelde aynı malzemelerden oluşsa da ilave edilen çeşniler ve/veya servis edilme şekli değişiklik gösterir. Mesela biz Türkler yarı yarıya suyla ve çok az şeker katarak yaptığımız su muhallebisini geleneksel olarak pudra şekeri ve gül suyuyla servis ederiz. Gerçi ben pekmezle tüketmeyi tercih eden kişiler de tanıyorum. Fransızların “blanc-manger”, İngilizlerin ise “blancmange” olarak adlandırdıkları muhallebi ise ufak tefek farklılıklar (nişasta yerine jelatin kullanmak gibi) ya da (çubuk vanilya gibi) çeşni ilaveleriyle yapılır ve genellikle şekilli porsiyonluk kalıplara dökülür, sonra ters çevrilerek üzerine meyveli sos gibi ilavelerle servis edilir. 
Benim yaptığım ise bu sütlü tatlıya biraz heyecan katmak oldu. Önce kakaolu bisküvilerle bir taban yaptım ki tatlıya biraz doku kazandırsın. Sonra hafif bir ekşilik ve renk katmak için vişne suyundan pelte yaptım. Son olarak bir kıtırlık katmak için kabaca kıyılmış badem ve kurutulmuş vişnelerle süsledim! Afiyet olsun!

Malzemeler

6 porsiyon

Taban için
 • 150 gr kakaolu bisküvi
 • 30-40 gr tereyağı, yumuşamış
Sütlü muhallebi için
 • 2 su bardağı (400 ml) süt
 • 3 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
Vişneli pelte için
 • 2 su bardağı (400 ml) vişne suyu
 • 3 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
Süslemek için
 • Bir avuç dolusu kabuksuz tuzsuz badem
 • 10-12 adet kurutulmuş vişne

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Tabanı hazırlamak için bisküviler rondoda un haline getirilir ve yumuşamış tereyağıyla karıştırılır. Servis için kullanılacak tercihen cam kapların dibine 2’şer çorba kaşığı kadar, eşit şekilde paylaştırılır ve düzleştirilir. Bu iş için düz tabanlı ve servis kasesinin içine sığabilen bir bardak kullanabilirsiniz.
 2. Sütlü muhallebiyi hazırlamak için süt ve şeker ufak bir tencereye konulur ve kaynatılır.
 3. Diğer tarafta bir kasenin içinde nişasta 1-2 kaşık suyla ezilir ve süt kaynayınca altı kısılır ve nişasta eklenip çırpma teliyle topaklanmaması için sürekli ve hızlıca karıştırılır.
 4. Bir taşım kaynayınca ateşten alınır ve servis kaselerine yaklaşık yarıya kadar paylaştırılır.
 5. Vişneli pelte için yine aynı şekilde vişne suyu ve şeker ufak bir tencereye konulur ve kaynatılır.
 6. Diğer tarafta bir kasenin içinde nişasta 1-2 kaşık suyla ezilir ve vişne suyu kaynayınca altı kısılır, nişasta eklenir ve bir taşım kaynayıncaya kadar pişirilir. Servis kaselerine sütlü karışımın üstüne pay edilir.
 7. Oda sıcaklığında biraz ılındıktan sonra süslemek için bademler ve kurutulmuş vişneler kabaca kıyılır ve peltenin üzerine paylaştırılır.
 8. Buzdolabında en az 3-4 saat veya bir gece soğutulduktan sonra servis edilir.