Helva deyip geçmeyin, toplumsal kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır helvanın. Biraz hüzünlü bir tadı vardır gerçi. Kaybettiklerimizin arkasından dualar okunarak kavrulur, taziyeye gelenlere ikram edilir, konu komşuya dağıtılır. Helva pişerken ortaya çıkan koku ise benim için eşsiz güzelliktedir. Un helvasıyla ilgili tek sıkıntım genel olarak sunulduğu şekildir. Bunu da silikon kalıplardan faydalanarak kendimce çözdüğümü düşünüyorum.  Çocukluğumda yediğim un helvalarının tadına yaklaşabilmek için zaman içinde pek çok farklı tarif denedim. Ancak hepsinde hayal kırıklığına uğradım. Nihayet, Gönül Candaş’ın Bereketli Olsun adlı kitabında yer alan tarifi deneyip, istediğim lezzet ve kıvama ulaşabildim! Son bir nokta, kimileri margarinle de yapılır dese de ben kesinlikle tereyağından şaşmayın derim!
 

Malzemeler

  • 125 gr tereyağı
  • 2 su bardağı un
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1 çorba kaşığı çam fıstığı

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
  1. Yağ eritilir ve elenmiş un ilave edilir. Orta ateşte karıştırarak koyu pembe renk alıncaya kadar fıstıklarla birlikte kavrulur.
  2. Ayrı bir kapta süt, su ve toz şeker karıştırılır ve unlu karışıma eklenir. Karıştırarak pişirilir.
  3. Tencereye yapışmayacak kıvama gelince kaşıkla şekillendirerek servis tabağına yerleştirilir.

 

Ölçüler hakkında

Ölçü birimleri orijinal tarifte bu şekilde verilmiştir. Bildiğiniz üzere bunlar “geleneksel Türk mutfağı” ölçüleridir. Benim kullandığım “su bardağı” ağzına kadar doldurulduğunda 200 ml sıvı alacak hacimdedir. Un ve şekeri de aynı bardakla ölçtüğünüz sürece sorun olmayacaktır.