Çikolata tutkunlarının rüyası! Yumuşacık, pürüzsüz ve ağızda eriyen harika bir lezzet! Kalorisiz olduğu iddia edilemez ama en azından glutensiz beslenenler için harika bir seçenek. İster sabah kahvesi, ister çay saati, ister yemek üstüne tatlı olarak sunabileceğiniz ve unsuz olmasıyla herkeste şaşkınlık ve hayranlık yaratacak bir pasta. Üstelik servis için de fazla bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Bu pasta kendi süsünü kendi yaratıyor! Pişerken kabarması ve soğurken inmesiyle üzerinde kendi kafasına göre çatlayarak desenler oluşturan şahane bir kabuk oluşuyor. Bu kabuğun üzerine biraz da pudra şekeri serpip, bir kaşık çırpılmış taze kremayı da koydunuz mu harika bir görüntü elde ediyorsunuz. Başka hiç bir şeye ihtiyacınız kalmıyor!  (Ne yazık ki ben bu sefer çırpılmış kremalı bir görüntü kaydedemedim, ama siz mutlaka dediğimi yapın) 

Malzemeler

 • 240 gr bitter kuvertür çikolata (veya az şekerli diğer bitter çikolata)
 • 6 iri yumurta, akları sarıları ayrılmış
 • 90 gr tereyağı (+kalıbı yağlamak için bir miktar daha)
 • 120 gr toz şeker, 1 fiske tuz
 • 1 paket vanilya (veya 1/2 tatlı kaşığı sıvı vanilya)
 • 1 çay kaşığı granül kahve
 • 1-2 çorba kaşığı bitter kakao (kalıp için)

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 160 dereceye ayarlanır. 23-24 cm çapındaki kelepçeli kalıbın kenarları ve tabanı yağlanır ve tabanı pişirme kağıdıyla kaplanır. Kalıbın içine bitter kakao serpilir ve her tarafına yayılır (bu işi yaparken kalıbı eviyenin üzerinde tutmakta fayda var!).
 2. Küçük parçalara bölünmüş olan çikolata tereyağıyla birlikte mikrodalganın en yüksek ayarında 30 saniyelik 2-3 aralıkla eritilir – her aralıkta kontrol edilir ve karıştırılır.  Sonra ılınmaya bırakılır.
 3. Ayrı bir kapta yumurta akları bir fiske tuzla mikserle çırpılır. Beyazlamaya başladıktan sonra toz şeker, bir yandan çırpmaya devam ederken, her seferinde 1 tatlı kaşığı kadar olacak şekilde azar azar ilave edilerek iyice katılaşıncaya dek çırpmaya devam edilir.
 4. Çikolata biraz ılınınca yumurta sarıları teker teker ilave edilip bir çırpma teliyle iyice karıştırılır. Granül kahve ve vanilya da çikolataya ilave edilir.
 5. Yumurta akı karışımının önce dörtte biri çikolataya eklenip silikon bir spatulayla alt üst ederek karıştırılır, sonra geri kalanı da eklenir. Hepsi alttan üste doğru karıştırılır. Burada önemli olan yumurta aklarıyla çikolatanın iyice harmanlanmasıdır. Ancak katı çırpılmış yumurta aklarının verdiği hacmi de kaybetmeden bu karıştırma işlemini hem hızlıca ve çok uzatmadan, hem de nazikçe yapmak gerekir.
 6. Karışım kalıba dökülür ve 45 dakika kadar pişirilir (turbo fırınlarda daha kısa süre).
 7. Piştikten sonra önce oda sıcaklığına gelmesi beklenir sonra mümkünse bir gece buzdolabında bekletilir. Pudra şekeri serperek, soğuk servis edilir.