Sizi bilmem ama bizim evde kurabiye çok sevilir. Damla çikolatalısı, fındıklısı, fıstıklısı, tahinlisi derken öyle çok çeşidi de var ki kurabiyenin! Doku, tat, görüntü ve kokularının yarattığı farklılıklarla kurabiyeden bıkmak mümkün değildir. Kurabiye yapımıyla ilgili de birkaç teknik vardır ama şimdi böyle sıkıcı kuramsal konulara girip hiç canınızı sıkmayım. Ben en iyisi bu tarifi nereden bulup uyarladığımı anlatayım…

Bende bir çeşit okuma hastalığı vardır ama kitap okumaktan farklı bir şey.  Aldığım ürünlerin ambalajlarının üstünde yazanları, ilaç prospektüslerini, her türlü ürünün kullanım kılavuzlarını yani kısacası pek çoğunuzun belki de hiç dönüp de bakmadığı böyle lüzumsuz şeyleri didik didik ederek okumayı pek severim. İşte bu okuma merakım sayesinde de bazen çok güzel şeyler keşfederim! Mesela bu kurabiyenin tarifi, Dr.Oetker’in yılın belirli zamanlarında bazı ürünlerine iliştirilmiş olarak piyasaya sunduğu minik tarif kitapçıklarından birinde görüp gözüme kestirdiğim ve bir kez denedikten sonra vazgeçilmez  tariflerimden biri olarak kayıtlarıma geçirdiklerimden biridir. Tarifin orijinalinde kuru kayısı kullanılmış olsa da ben bunu yabanmersiniyle daha da çok sevdiğim için çoğunlukla bu şekilde uygularım. Kuru üzümün de bu kurabiyeye çok yakıştığını belirtmeden geçmeyim. Kısacası, ben en sevdiğim versiyon olan yabanmersinli halini önersem de siz kendi ağız tadınıza göre sevdiğiniz veya elinizin altında bulunan diğer kuru meyvelerle de farklı varyasyonlarını deneyebilirsiniz elbette. Mesela son zamanlarda popüler bir ürün olan “goji berry” yani kurt üzümüyle bile deneyebilirsiniz arzu ederseniz. Önemli olan malzemelerin miktarlarına sadık kalmaktır.

Haydi o zaman gelin bu kurabiyeyi nasıl yapacağınızı anlatayım. Son derece basit malzemelerle ve gerçekten de yapımı çok kolay olan bu kurabiyeyi şekillendirmek için de uğraşmanız gerekmeyecek zira bana göre onu güzel yapan unsurlardan birisi de ona hafif rustik bir görünüm veren o şekilsizliği 🙂

Malzemeler

 • 100 gr yaban mersini (1 su bardağından biraz eksik)
 • 100 gr kabuksuz tuzsuz kavrulmuş fındık (yaklaşık 1 su bardağı)
 • 110 gr (1 su bardağı) un
 • ½ çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 fiske tuz
 • 1 yumurta (orta boy)
 • 80 gr. tereyağı (oda sıcaklığında yumuşamış)
 • 50 gr. toz şeker (½ çay bardağı)
 • 1 çay kaşığı vanilya özütü (veya 1 paket vanilinli şeker)

(Bu ölçüyle yaklaşık 14-16 adet kurabiye elde edilir)

 

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Fırın 160 C.’ye ısıtılır. Fırın tepsisine pişirme kağıdı yerleştirilir.
 2. Yaban mersini bıçakla tahta üzerinde kabaca doğranır. Fındıklar da fazla inceltmeden havanda kabaca dövülür.
 3. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağı karıştırma kabına alınır ve şeker ve vanilya eklenip mikserle birkaç dakika karıştırılır. İçerisine yumurta eklenir ve karışıma yedirilir.
 4. Un, kabartma tozu ve bir fiske tuz elenerek karışıma ilave edilir. Mikserin ucuyla  (mikseri çalıştırmadan veya aralıklı olarak kısa süreli çalıştırıp) karıştırarak veya spatulayla alttan üste doğru ve kabın kenarlarından sıyırarak yağlı karışıma un yedirilir. Bu arada yaban mersini ve fındıklar da eklenir.
 5. Bir tatlı kaşığı yardımıyla hamurdan parçalar alınır ve ikinci bir kaşık yardımıyla iterek tepsiye gelişigüzel parçalar yerleştirilir veya varsa dondurma kaşığı da kullanılabilir. Kurabiyelerin arasında en az 2-3 santimlik mesafe bırakmaya özen gösterilir.
 6. Önceden ısıtılmış fırında 13-15 dakika kadar pişir. Fırınların farklı pişirme güçlerine göre pişme süresi değişebilmektedir.
 7. Fırından çıkan kurabiyeler birkaç dakika tepside bekletildikten sonra soğutma teline aktarılır.

Bu kurabiyeler hava almayan bir kavanoz veya saklama kabında bir haftaya kadar tazeliğini korur.

Afiyet olsun!