Yeşil Enginar, geçtiğimiz bahar, @senays_kitchen sayfasında görüp, ilk görüşte vurulduğum ve mevsimi bitmeden mutlaka denemeyi aklıma koyduğum, bir kez denedikten sonra da kalıcı olarak repertuvarıma eklediğim yeni bir tariftir. Mutfakta dinamizmi seviyorum ve çok lezzetli olacağını daha tatmadan tahmin ettiğim yeni tariflerle karşılaşmak beni bir hayli heyecanlandırıyor. Bazen bu yeni keşifleri deneyemeden söz konusu sebze veya meyvenin mevsimini kaçırıyorum! Denemek istediğim tariflerin listesi böylece uzayıp gidiyor. Neyse ki geçtiğimiz bahar enginar mevsimini ucundan da olsa yakalayıp bu “yeşil” versiyonunu deneye bilmiştim. Çekirdek aile olarak hepimizin çok beğendiği bu yeşil enginara bu sene misafir sofralarım da da yer verdim.
Şenay, Instagram ortamından tanıştığım mutfak tutkunu bir genç bir arkadaşımızdır. Bu tip arkadaşlıkların tadı bir başka oluyor zira hemen hemen bütünüyle yeme-içme, yeni tarifler denemek ve yeni lezzetler keşfetmek üzerine kurulu (yani başkalarının sıkılabildiği ama bizim gibiler in başlıca sohbet konularından ibaret) bir ahbaplık söz konusu oluyor.  Şenay’la yakınlaşmamıza sebep olan bir başka unsur ise özellikle enginarla yapılan yemeklere olan ortak ilgimizdi. Nitekim kendisi de benim sunduğum tüm enginarlı tarifleri denemiş ve her birini layıkıyla yapmıştır. İşte fotoğraflarda gördüğünüz bu nefasetin hikayesi de böyle…
Sadece bir malzeme ilavesi ve miktarlarda ufak oynamalarla Şenay’ın tarifinden yola çıkarak hazırladığım bu “Yeşil Enginar” tek kelimeyle nefis bir lezzet! Malzemelerin lezzet uyumu tam manasıyla damak şenlendiren cinsten. Enginar severlere şiddetle tavsiye ederim. Üstelik hazırlaması da gayet kolay. Gelin anlatayım…

Malzemeler

 • 2 tane temizlenmiş enginar çanağı
 • 3-4 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
 • 1/2 olgun avokado
 • 2-3 dal taze soğan
 • 2-3 dal dereotu
 • 4-5 adet yarım iç ceviz
 • 1 çay kaşığı toz şeker (isteğe bağlı)
 • Tuz, karabiber
 • 1-2 yemek kaşığı limon suyu
 • Lime suyu (isteğe bağlı)
 • 1-2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Adım Adım Yapılışı

0/0 Tamamlanan Adımlar
 1. Enginar çanakları düdüklü tencerede yarım çay bardağı su, 2-3 kaşık limon suyu, biraz tuz ve bir fiske şekerle pim çıktıktan sonra 6-7 dakika pişirilir. Normal tencere kullanılacaksa, biraz daha fazla su ilave edilir ve yaklaşık 30 dakika veya yumuşayana kadar pişirilir.
 2. Kinoa 20 dk soğuk suda bekletildikten sonra birkaç su durulanır, süzülür ve 1’e 2 (veya 2’den bir parmak eksik) su ölçüsüyle ve çok az tuz ilavesiyle kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte, kapağı kapalı olarak pilav gibi pişirilir ve ılınmaya bırakılır.
 3. Avokado küp küp doğranır, yıkanan dereotu ve taze soğanlar ince ince kıyılır. Cevizler iri parçalar halinde bıçakla kabaca kıyılır.
 4. Tüm malzeme birkaç kaşık ılınmış kinoayla bir araya getirilir, tuz, karabiber, azıcık şeker, limon ve varsa lime suyu ve zeytinyağı ilave edilir. Avokadoları ezmemeye dikkat ederek nazikçe karıştırılır ve enginar çanaklarının ortalarına tepeleme doldurulur. Üzerlerine biraz daha dereotu ilave ederek servis edilir.

İpuçları ve Alternatifler

 • Alternatif bir servis şekli olarak şöyle de yapılabilir: Enginar çanaklarının alt kısmındaki yarım santim kadar olan kritik, yani kılçıklı bölge enlemesine kesilip atılır. Kalan kısım avokado gibi küçük küpler şeklinde doğranır ve diğer malzemeye ilave edilerek nazikçe karıştırılır. Kaşık salatası şeklinde porsiyonluk kaselerle servis edilir.
 • Burada verilen ölçüler misliyle arttırılarak kişi sayısına göre çoğaltarak yapılabilir. Enginarın pişme süresi değişmeyecektir. Ancak pişirirken eklenen su ve diğer malzemeleri orantılayarak arttırmanız gerekir.