İki  yılı biraz aşkın süredir blog yazıyorum. Yani bence hala acemi çaylak bir ‘blogger’ım. Ama bu işe başladığımdan beri çok hoş  insanlarla tanıştım. Hatta tanışmakla da kalmayıp bazılarıyla yakın arkadaşlıklar, dostluklar kurdum.  Bir de blog yazarı olunca bazı etkinliklere davet edilip, sponsor firmalardan gelen, tanıtım amaçlı hediye ürünler edinildiğini, bunların biz ‘blogger’lar tarafından denenip sırasıyla kendi takipçilerimiz ve okurlarımıza tanıtıldığını öğrendim zamanla… Biz blog yazarlarının pek çoğumuzun iş güç sahibi, meslek sahibi insanlar olduğumuzu ve bu işleri birer hobi niteliğinde çoğunlukla hiçbir maddi karşılığı olmaksızın yaptığımızı göz önünde bulunduracak olursanız zaman zaman bazı etkinliklerde sponsorların bizlere hediye ettikleri ürünleri bizlere çok görmemelisiniz diye düşünüyorum.  Fakat en son 15 Mayıs 2016 tarihinde katıldığım (ve yazısını paylaşmakta bir hayli geciktiğim) Sibel ve Tolunayla Bahar Yemeği etkinliğinde resmen hediye yağmuruna tutulduk! Belki benden daha çok etkinliğe katılan kıdemli blog yazarı arkadaşlara o kadar çok gelmemiş olabilir ama ben böylesini hiç duymamış ve görmemiştim! Bundan sonra da bu kadar çok sayıda sponsorun desteklediği bu kadar iyi ve özenle organize edilmiş başka bir etkinlik göreceğimden şüpheliyim doğrusu…

Bu etkinliği organize eden arkadaşlarım Sibel ve Tolunay ile yine çok esaslı, çok iyi hazırlanmış bir başka etkinlikte yaklaşık bir yıl önce tanışmıştım. O zamandan beri öylesine kaynaşmışız ki sanki onları yıllardır tanıyor gibi hissediyorum. Her ikisi de başarılı birer butik pastacı olan arkadaşlarımdan Sibel’in sayfasını ziyaret etmek isterseniz buraya, Tolunay’ın sayfasını incelemek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Her iki arkadaşım da zevk sahibi oldukları için bizi son zamanların en gözde mekanlarından, Next Level AVM’nin podyum katında bulunan Harvey Nichols MAG Lounge’da çok lezzetli bir öğle yemeğiyle ağırladılar.

Leziz yemekleri hazırlayan şefimiz Deniz Çiğ’e ve bizi güleryüzle ağırlayan müdür yardımcısı Burcu hanıma bir kez de buradan teşekkür ediyorum.

Yemeğimiz lezzetli, dengeli ve gayet keyifliydi. Hele içerisinde taze meyveler, limon ve nane  yaprakları bulunan detoks sularımız şahaneydi! Bonfile yumuşacık ve suluydu, ki bonfile gibi yağsız etlerde, eti yeteri kadar pişirip buna rağmen böyle pamuk gibi bir kıvamı tutturmak gerçekten ustalık ister. Şefimizin etlerimizi sous-vide usulü pişirmiş olabileceğini düşünüyorum ancak o gün bunu kendilerine sorma fırsatım olmadı…

 

Tatlı finali ise Mövenpick vanilyalı dondurma dolgulu nefis bir profiterol ile yaptık. Hepimizin ortak kanaati bu dondurmanın vanilya tadının biraz fazla baskın gelmiş olmasıydı. Ancak bu kolayca giderilebilecek bir sorun. Asıl önemli olan profiterolu oluşturan choux hamurunun tam kıvamında yani dişe gelir ve hafif kıtır kalmış olmasıydı. Ülkemizde birçok yerde yanlış uygulama ve  sunum nedeniyle, çikolata sosuna bulanıp bekletildiği için yumuşamış hatta ne yazık ki bazen elastiki bir yapıya ulaşmış  çok kötü profiteroller yaygın olduğu için sert ve biraz kıtır yapısını koruyan profiterol toplarıyla karşılaşan çoğu kimse bunun ‘bayat’ olabileceğini düşünse de, aslında doğrusu budur. Özellikle profiterol yemek üzere, aynı kıvamı yeniden yakalamak ümidiyle MAG Lounge’ı bir kez daha mutlaka ziyaret edeceğimi de bu vesileyle bildirmiş olayım.

Gelelim sponsorlara ve mekana ulaştığımızda bizleri bekleyen saymakla bitmeyecek gibi görünen hediye ürünlere… Bir defa hemen şunu söylemem lazım ki, mekana adım atıp  eşimle birlikte çekilmiş en sevdiğim fotoğraflarımızdan birini oldukça büyük bir kanvas tablo olarak görünce gerçekten çok şaşırdım zira herhangi bir etkinlikte ilk kez bu tür kişisel, yani kişiye özel, hatta sadece bana özel böyle bir hediye ile karşılaştım. Siz de sevdiklerinizi şaşırtmak ve farklı bir hediye ile sevindirmek isterseniz fotoğraftan kanvas tablo yaptırmayı kesinlikle düşünün derim zira etkinliğe davetli olan tüm arkadaşların en çok hoşlarına giden hediyelerin başındaydı bu tablolar.

Arka fonda eşimle çekilmiş en sevdiğim fotoğraflarımızdan birinin Tabloda firması tarafından hazırlanmış kanvas tablo formu görülmektedir.

Bir de beni duygulandıran bir başka sponsor hediyesi ise Kitabevi Mentale’nin bizler için seçtiği kitap oldu! Şansıma bana Sabahattin Ali’den Kürk Mantolu Madonna kitabı çıktı. Kitapseverler Kitabevimentale’nin facebook sayfasını inceleyebilirler.

Etkinlik için hazırlanan davetiyeler, menü kartları ve afiş gibi malzemeleri ise on parmağında on marifet becerikli arkadaşım Sibel bizzat kendisi hazırlamış ve bu işler için kendisine sponsor olan baskimo firmasından yararlanmış, siz de baskı, afiş ve benzeri işleriniz için bu firmaya başvurabilirsiniz.  Gün boyu fotoğraf çekimlerinde kullandığımız konuşma balonlarını ise bir diğer becerikli blogger arkadaşımız Nazlı hazırlamış. Ev dekorasyonuna meraklıysanız sevgili Nazlı’nın bloguna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ev sahibelerimiz  Sibel ve Tolunay ayrıca hepimize kendi elleriyle yaptıkları bileklik ve kitap ayraçlarını hediye olarak hazırlamışlar. Bu minik hediyeler  Dore Bonbon’dan birer paket leziz çikolata ve isim kartlarımız eşliğinde masada özenle bizler için hazırlanmıştı.  Dore Bonbon’un leziz çikolatalarını yemekten önce yememek için kendimi zor tuttuğumu itiraf etmeliyim! Benzer şekilde bizleri çikolata kaplı popkeklere boğan, daha evvel imalathanelerinde bizzat bir etkinliğe katılıp üretim aşamalarını da gördüğüm Tatlimo firmasına da cömert ikramları için teşekkür ediyorum. Daha fazlasını yememek için kendimi zor tuttuğum ürünlerden biri de buydu. Etkinlikte bizlere eşlik eden ve soru-cevap şeklinde bizlerle sağlıklı beslenme üzerine sohbet eden Dyt. Merve Emek ile tanıştığıma ve İnteraktif Diyet merkezinden bu sayede haberdar olduğuma da bu çikolata konusunun hemen peşi sıra eklemeden geçmeyim.

Başta söylediğim gibi bu etkinlikte öylesine çok sponsor yer almış ki, buraya kadar sözünü ettiğim firmalara ek olarak sizlere ürünlerinden bahsetmek istediğim sırada 27 firma daha var!!! Bunlardan halihazırda ürünlerini beğenerek kullandığım firmalar olduğu gibi bu etkinliğe sponsor olmaları sayesinde yeni tanıdıklarım da var. Laf aramızda bu etkinlik yazısının  gecikmiş olması belki sponsorlarımızı biraz endişelendirmiş olsa da aslında ürünlerin bir kısmını deneyip kullanma zamanını bana tanımış olması bakımından bence daha iyi oldu. Zira benim için de yeni olan ürünlerden siz okurlarıma söz ederken veya tavsiyede bulunurken ürünleri denemiş, kullanmış, tatmış olmak benim için çok önemli bir unsur. Ancak listemiz çok kalabalık olduğu için ürünleri gruplar halinde ele alarak sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

Bir yemek bloggerı olarak benim için farklı olan kozmetik ve bakım/temizlik ürünleri grubuydu. Bu grupta yer alan;  Vissmate firmasına piyasadaki mevcut benzer ürünlere alternatif oluşturan etkili temizlik malzemesiyle tanışma fırsatı sağladığı için,  Cocon No.333 firmasına hepimize ilginç gelen eşek sütünden üretimli, paraben ve sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi için, Le Soleil ‘e güneş görmeyen saçlar için üretilmiş şampuanları için, Natural Herbs’e  saçları güçlendirici etkisi olan ginseng ve keratinli şampuanları için, Mediwell’e çeşitli bakım kremleri ve özellikle kızımın çok hoşuna giden meyveli nefis kokulu dudak balmlarından  oluşan harika ürün paketleri için, Mat Kozmetik firmasına Esterel marka göz kalemi ve eyeliner için, Cosmed’e şampuan ve saç kremi için, Fixliner’a eyeliner çekmeye yardımcı olan şablonları için (böyle bir ürünün varlığından bile haberim yoktu),  HC Hair Care ‘e şu anda kavurucu güneşe ve deniz suyuna maruz kalan saçlarıma inanılmaz iyi gelen, saç dökülmelerini azaltan ve saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olan, sağlıklı cam şişe içinde sunulan nefis saç bakım ürünleri için, Krauterhof’a ise bikini sezonu öncesinde her gece sorunlu bölgelere düzenli sürerek faydasını gördüğüm sıkılaştırıcı vücut jeli için çok teşekkür ederim.

Bunların dışında Tolunay’dan hep methini duyduğum MAD Parfum firmasına her sürdüğümde beğenilen ve nedir diye sorulan ‘eau de toilette’ ve parfümden bile daha güzel kokan mandalinalı kolonyaları için, şampuan ve pastil gibi birçok ürününü halihazırda kullanmakta olduğum Otacı firmasına yeni ürünleri Argan el ve tırnak bakım kremiyle tanışmamızı sağladıkları ve bunun yanında yolladıkları birçok eşantiyon ürün için,  yıllardır zaten kullanmakta olduğumuz Pereja firmasına kokusuna bayıldığım yeşil çaylı kolonyası, gül suyu, evimizi mis gibi kokutan lavantalı oda kokusu ve hepsini henüz kullanma fırsatı bile bulamadığım çok sayıda vücut spreyi ve losyonu gibi ürünlerden oluşan cömert paketleri için gerçekten çok teşekkür ederim.

Gıda grubuna gelecek olursak, bu grupta yer alan firmalardan halihazırda tanıdığım ve ürünlerini güvenle kullandığım DoğadanGüzel GıdaPakmaya, ve özellikle Yayla Bakliyat’a çok kocaman bir teşekkür borçluyum. Yayla Bakliyat’ın Çiftçi serisinden kinoa, keten tohumu, maş fasulyesi, siyah fasulye, amaranth gibi hepsi birbirinden faydalı ve leziz ürünlerden oluşan, ağırlığından dolayı eve taşımakta zorlandığım inanılmaz bereketli paketleri tam da Ramazan’a denk gelince birkaç arkadaşıma da bazı ürünlerden hediye ettim. Pek çoğunuz için yeni olduğunu tahmin ettiğim ‘amaranth’ ürünüyle pek yakında yeni tarifler paylaşacağımı da bu arada duyurmak isterim. Tuğba Kuruyemiş’e çoktan afiyetle tüketilen kahve, lokum ve kuruyemiş paketleri için, Organik Satın Al firmasına yeni tanıştığım FitNut doğal fıstık ezmesi ve minik ara öğün atıştırmalık paketleri için, Has Hayat’a henüz deneme şansını bulamadığım acı biber salçası ve daha önce hiç denemediğim dağ sumağı ürünleriyle tanışma fırsatı sağladıkları için, Taze Kuru’ya  ara öğünlerde veya tatlı krizlerimde kendimi suçlu hissetmeden afiyetle tükettiğim hayatımda ilk kez denediğim kurutulmuş karpuz ve diğer nefis kurutulmuş meyveleri için,  Radoha Kefir’e  hem inek hem de keçi sütünden ürettikleri kefirler ve bana çok değişik gelen şaşırtıcı biçimde mis kokulu kefir sabunları için ve daha önce bir kez Sibel’in bana tattırdığı, tadı damağımda kalan özel üretim nefis tahinleri için  Kalaycıoğlu Tahin firmasına çok ama çok teşekkür ederim. Odun ateşinde kavrularak çok özel bir şekilde üretilen bu tahini denedikten sonra artık kolay kolay başka bir tahini kullanmak isteyeceğimi sanmıyorum ve bu ürünü şiddetle tavsiye ediyorum.

Etkinliği organize eden arkadaşlarımın her ikisi de butik pastacı olunca haliyle pastacılık malzemeleri de vardı hediye ürünlerimiz arasında. Bunlardan yeni tanıştığım Dr.Paste’e Sibel ve Tolunay’dan methini duyduğum renk renk şeker hamurları için, Türkmenler Gıda’ya  pastalarda kullanmaya fırsat kalmadan kahvenin yanında afiyetle bir çırpıda tükettiğim nefis fıstıklı drajeleri, henüz kullanmaya kıyamadığım renkli çikolataları ve sıkça yaptığım kurabiye gibi ürünlerde çoktan tüketip bitirdiğim, kalitesinden gerçekten memnun kaldığım pudra şekeri için, ve son olarak da uzun zamandır tanıyıp ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketip kullandığım, tanıdıklarıma her zaman önerdiğim Pasta Malzemeleri Ankara Pastacım’a insanda hemen mutfağa koşup cupcake ve kurabiye pişirme isteği uyandıran zevkli paketi için çok ama çok teşekkür ederim.

Bu ‘çok-sponsorlu’ ama katılmaktan büyük keyif aldığım etkinlikle ilgili yazıma noktayı koyarken, burada henüz denemediğimi belirttiğim (özellikle gıda grubundaki) ürünlerle ilgili geliştirdiğim veya uyguladığım tariflerimde de firma adlarına ve web sitesi bağlantılarına ve muhtemelen daha ayrıntılı yorumlarıma ilerleyen haftalarda yer vermeye devam edeceğimi de belirtmek isterim.

Yazdıklarımla ilgilenip vakit ayırıp okuduğunuz için hepinize ayrıca teşekkür ederim 🙂