BREZİLYA TATLISI
PAVE

BREZİLYA TATLISI

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Yumurtalı Krema İçin 380 gr Şekerli kondanse süt
500 ml Süt
3 çorba kaşığı Nişasta
2 M boy yumurta sarısı
Savoyerli Katman İçin 14 adet Savoyer
1 su bardağı (200 ml) Süt
3 çorba kaşığı dolusu Kakao
Beyaz Krema Katmanı İçin 2 Yumurta akı
1 fiske Tuz
2 çorba kaşığı (silme) Pudra şekeri
1/2 tatlı kaşığı Vanilya
100 ml Sıvı krema
2 çorba kaşığı (silme) Toz krem şanti (gerekirse)
Üzerine rendelemek için bitter çikolata

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Bu tatlıyı hayatımda ilk defa geçen sene Bilkent Station’da düzenlenen tatlı festivalinde stand açan, çok özel çikolatalar ve pastalar üreten Ankara’nın nefis butik çikolatacısı Nona Brigadeiro’nun sahibi Mara’nın elinden yemiştim. Mara’nın porsiyonluk kuplar halinde sunduğu bu leziz tatlı o zamandan beri aklımda yer etti. Çok basit ama çok lezzetli olan ve o güne dek hayatımda hiç adını bile duymadığım bu pave meğer Brezilya’nın en popüler birkaç tatlısından biriymiş. Farklı lezzetler ya da aromalarla hazırlanabiliyormuş. Çikolatalı  veya kakaolusunun en klasik ve yaygın versiyon olduğunu ve ananaslı olanın da oldukça popüler olduğunu not etmeden geçmeyelim. Her evin, ya da her annenin kendi yorumunu katabildiği bir tatlıymış aynı zamanda. Örneğin kimileri pötibör benzeri bisküviyle yaparken kimileri illa ki savoyer  kullanırmış. (Bu tatlı hakkında farklı kaynaklardan bilgi toplarken aklıma çocukluğumun popüler tatlılarından pudingli pötibör pasta geldi 🙂 ) Aslında bu pave denen tatlının görünüşte çok büyütecek bir tarafı da yok gibiydi. Alt kısımda bir çeşit “custard” yani yumurtayla hazırlanan bir krema ya da puding, onun üstünde hafif ıslatılmış savoyerler ve onun da üzerinde çırpılmış kremalı bulut gibi yumuşacık bir katman. Ama bu lezzetler birleşince damakta harikalar yaratıyor! O zamandan beri kafaya taktığım bu tatlıyı denemek de bu zamana kısmetmiş. Haftalardır “pavé” ile ilgili birçok tarif araştırıp, Portekizce dahil farklı dillerde birtakım videolar izledikten sonra anladım ki kendi tarifini üretmekten başka çare yok! Yine de prensipte iki ayrı yemek bloğunda yer alan iki nispeten farklı tariften faydalandım. Yani biraz ondan biraz bundan oldu. Bu arada ölçüleri de tatlıyı hazırlarken kıvam tutturmak ya da ziyan etmemek adına değiştirmek zorunda kaldım. Aslında ilk denemeden hemen sonra tarif yayınlamak hiç adetim değildir ama nadiren de olsa bu tür istisnalar yapabiliyorum. Yine de buraya not düşmeliyim ki, bu tatlıyı birkaç kez daha yaptıktan sonra tarifinde ufak tefek uyarlamalar yapabilir, belki deneyen okurlarımdan gelecek yorumlarla daha da geliştirebilirim. Ama şimdilik, oldukça başarılı bir sonuç elde ettiğim bu ilk haliyle burada yerini alsın istedim.

Unutmadan şu kondanse süt meselesine değinecek olursak… Özellikle Brezilya’da neredeyse tüm tatlılarda kullanılan bu yoğunlaştırılmış tatlı süt ürünü ne yazık ki ülkemizde üretilmiyor. Gurme ürünler satan bazı market veya satış noktalarında genelde 380 gr’lık konserve kutularda bu ürünü bulma ihtimaliniz var. Ancak bulamazsanız süttozu (DİKKAT! Kahve beyazlatıcı değil, gerçek süttozu!) kullanarak kendiniz kolayca evde hazırlayabilirsiniz. Pratik Şekerli Kondanse Sütü çok kısa süre içinde nasıl hazırlayacağınızı şu tarifimi okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Bu tarifi hazırlarken faydalandığım kaynaklar:

http://brazilianfoodie.blogspot.com.tr/2012/07/pave-ing-around.html

www.oliviascuisine.com

İpuçları ve Alternatifler

  • Arzu edilirse porsiyonluk kaselerde de hazırlanabilir.
  • Servis sırasında üzerine parça çikolata, fındık, fıstık vb.gibi ilaveler yapılabilir.
  • Ananas, çilek, limon, kiwi, frambuaz gibi meyvelerle veya gençler arasında çok sevilen Oreo gibi bisküvilerle hazırlanabilir.
  • En üstteki beyaz kremayı hazırlamak için yumurta aklarının çiğ olarak kullanılması sizi rahatsız ediyorsa merengi kaynama noktasındaki benmari üzerinde çırparak da hazırlayabilirsiniz. Bu durumda krema ile birleştirmeden önce merengin soğumasını beklemek gerekecektir.
  • Yumurta akıyla krema hazırlamak sizi bütünüyle rahatsız ediyorsa, üst kremayı sadece krem şanti olarak da hazırlayabilirsiniz. Bu durumda 200 ml, yani bir kutu kremanın tamamını kullanmak gerekecektir. Çok sıvı kalması halinde 1-2 çorba kaşığı toz krem şanti ilavesi yaparak kıvamını ayarlayabilirsiniz.

 

 

Malzemeler

Yumurtalı Krema İçin 380 gr Şekerli kondanse süt
500 ml Süt
3 çorba kaşığı Nişasta
2 M boy yumurta sarısı
Savoyerli Katman İçin 14 adet Savoyer
1 su bardağı (200 ml) Süt
3 çorba kaşığı dolusu Kakao
Beyaz Krema Katmanı İçin 2 Yumurta akı
1 fiske Tuz
2 çorba kaşığı (silme) Pudra şekeri
1/2 tatlı kaşığı Vanilya
100 ml Sıvı krema
2 çorba kaşığı (silme) Toz krem şanti (gerekirse)
Üzerine rendelemek için bitter çikolata

Adımlar

1
Yapıldı

Adım 1

Yumurtalı Krema
Kondanse süt ve yarım litre süt birlikte bir tencerede hafif-orta ateşte ısıtılır. Ayrı bir kapta yumurta sarıları 1 çorba kaşığı nişastayla karıştırılır. Süt kaynama noktasına yaklaşınca bir kepçe yardımıyla azar azar yumurtalara ilave edilir ve hızla karıştırılır. Birkaç kepçe süt ilavesinden sonra karışım tencereye aktarılır.

2
Yapıldı

Adım 2

15 dakika kadar orta ateşte sürekli karıştırarak pişirilir. Karışım yeterince koyulmadıysa, ayrı bir kapta 2 çorba kaşığı nişasta biraz suyla ezilir ve sıcak süte eklenir. Yaklaşık 20-25 dk piştikten sonra 29x18 cm boyutunda borcama aktarılır.

3
Yapıldı

Adım 3

Savoyerli Katman
Aynı tencereye bir bardak süt ve kakao konulur. Bir çırpma teliyle sürekli karıştırarak hafif ateşte ısıtılır. Süt kaynamalı, sadece parmak yakmayacak kadar ısınmalıdır.

4
Yapıldı

Adım 4

Savoyerler bu sütün içine birkaç saniyeliğine banılır ve kremanın üzerine muntazam şekilde yerleştirilir. Artan kakaolu süt bir kaşıkla savoyerlerin üzerine pay edilerek gezdirilir. Bir süre oda sıcaklığında ılındıktan sonra üstü kapalı olarak buzdolabında bir gece veya 5-6 saat bekletilir.

5
Yapıldı

Adım 5

Beyaz Krema Katmanı
Yumurta akları bir fiske tuzla mikser yardımıyla iyice köpürtülür sonra şeker ilave edilir ve katı kar halini alana kadar iyice çırpılır.

6
Yapıldı

Adım 6

Bunun içerisine sıvı krema, çırpma kabının kenarından incecik akıtarak ve bir yandan çırparak ilave edilir. (Bu aşamada benim kremam çok sıvı kaldığı için 2 çorba kaşığı toz krem şanti ilave edip kısa bir süre daha çırparak kıvamını ayarladım. Belki sıvı kremayı ayrı kapta önce çırpıp sonra merengle katlayarak birleştirmek daha iyi bir yöntem olabilir ve o zaman toz krem şanti ilavesine gerek kalmayabilir).

7
Yapıldı

Adım 7

Beyaz krema tatlının üzerine yayılır ve buzdolabında en az 2-3 saat bekletilir. Üzerine çikolata rendelenip soğuk servis edilir.

BREZİLYA TATLISI

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
önceki
Ödüllü Cheesecake
sonraki
DÜĞÜN ÇORBASI
önceki
Ödüllü Cheesecake
sonraki
DÜĞÜN ÇORBASI

Yorumunuzu Ekleyin