NANELİ ÇİKOLATA PARÇALI DONDURMA
(YUMURTASIZ)

NANELİ ÇİKOLATA PARÇALI DONDURMA

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

500 ml tam yağlı süt
100 gr toz şeker
2 çorba kaşığı (20 gr) mısır nişastası
300 ml taze krema (buzdolabında soğutulmuş olacak)
Birkaç damla yeşil gıda boyası (isteğe bağlı)
1/2 veya 1 çay kaşığı kadar nane aroması/esansı
50-60 gr kadar bitter çikolata, oda sıcaklığında olacak

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Çocukluğumun (ya da genç ergenliğimin) en güzel anılarından biri New York sokaklarında yediğim, o güne kadar hiç bilmediğim yepyeni lezzetlerden Baskin-Robbins dondurmalarıydı. Dört yıl orada yaşadıktan sonra New York’a bir daha gitme şansım olmadı ama bildiğim kadarıyla Baskin-Robbins halen iyi bir marka olarak varlığını sürdürmekte. Sadece dondurma satışı yapılan bu dükkanın en müthiş özelliği ise 31 çeşit bulunduruyor olmasıydı. Bu lezzetler arasında en sevdiğim ise naneli ve çikolata parçalı olanı idi. İkinci sırada ise vanilyalı ve çikolata parçalı dondurma geliyordu. Zaten Amerikalıların her şeylerinin olduğu gibi dondurma toplarının da kocaman olması nedeniyle 2 toptan daha fazlasını yiyebildiğimi anımsamıyorum. Farklı tatlar denemeyi çok sevsem de, bu iki lezzeti keşfettikten sonra tercihim her seferinde bunlardan yana oluyordu. O nefis kremamsı dokusu ve tam kararında nane aromasıyla ince kıyılmış çikolata parçacıklarının damağımda yarattığı hazzı hiç unutamadım. Zamanla bizim ülkemizde de bazı dondurmacılarda naneli dondurmaya rastlayıp heveslenerek denesem de unutamadığım o lezzetin arayışında olduğum için çoğunlukla hayal kırıklığına uğradım. Ya kıvamında bir farklılık oluyor ya da tadında tam aradığım lezzeti bulamıyordum.

Gel zaman git zaman malumunuz olduğu üzere mutfağa iyiden iyiye merak sardıkça, parfe sorbe derken evde dondurma yapmaya da giriştim. Hatta bunun, içerdiği o kadar krema ve şekere rağmen, dışarıdan satın alacağımız tüm dondurmalardan ne kadar daha sağlıklı bir seçenek olduğunu fark edince 2-3 sene önce ev tipi bir dondurma makinesi de edindim. Dondurma makineniz yoksa biraz daha zahmetli aşamalardan geçerek yine de iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Nedir bu zahmetli aşamalar? Yarım saatte bir veya saat başı kabınızı buzluktan çıkartıp kenarlarından içe doğru iterek karıştırabilirsiniz, ki bu işlemi en az 5 kez tekrarlamanız gerekecektir. Veya iç içe oturan ve aralarında en az 1 parmak boşluk kalan iki kasenin arasına su koyup bunu dondurabilir ve kremanızı bunun içine koyup, yine buzlukta tutup ara ara çıkartıp karıştırmak suretiyle de oldukça güzel dokulu bir dondurma elde edebilirsiniz. Ama ben yine de not etmek isterim ki dondurma makinesi çok gerekli bir ev aleti gibi görünmese de aldıktan sonra keyifle kullandığım ve güzel verim elde ettiğim mutfak ekipmanlarımdan birisi haline geldi.

Krema bazlı dondurma için yapılması gerekenler aslında oldukça kolay. Basit bir ‘custard’ yani yumurta bazlı krema hazırlamak gerekiyor. Bu kremayı buzdolabında iyice soğutup daha sonra iyice soğutulmuş taze krema ile buluşturup karıştırarak soğutmak, yani dondurmak gerekiyor. Gelgelelim yıllar içinde denediğim çeşitli reçetelerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki tıpkı muhallebi gibi ocakta pişirerek hazırlanan o kremanın aslında yumurta bazlı olması gerekmiyor bile!   İşte bunu da New York Times gazetesinin yemek köşesi yazarlığını 13 yıl boyunca (2011 yılına kadar) sürdüren ve 14 kitaba imza atan gazeteci ve yemek yazarı  Mark Bittman’ın birkaç yıl önce satın alarak iPad’ime indirdiğim “How to Cook Everything” adlı kitabından öğrendim. Hatta Bittman’ın da tarifin başında belirttiği gibi yumurtasız krema ile hazırladığım dondurmada eklediğim aroma veya ek lezzetin tadı daha da güzel ortaya çıkıyor. Benim bu tarifte yaptığım tek uyarlama ise belirtilen krema miktarını biraz daha arttırmak oldu. Hadi buyrun birlikte deneyelim…

 

 

Malzemeler

500 ml tam yağlı süt
100 gr toz şeker
2 çorba kaşığı (20 gr) mısır nişastası
300 ml taze krema (buzdolabında soğutulmuş olacak)
Birkaç damla yeşil gıda boyası (isteğe bağlı)
1/2 veya 1 çay kaşığı kadar nane aroması/esansı
50-60 gr kadar bitter çikolata, oda sıcaklığında olacak

Adımlar

1
Yapıldı

Adım 1

Bir tencerede süt ve 50 gr şeker ısıtılır.

2
Yapıldı

Adım 2

Küçük bir kasede 2 çorba kaşığı mısır nişastası ve kalan 50 gr şeker biraz suyla ezilir. Süt kaynamadan bu karışım eklenir ve kaynayıp hafif koyulaşana kadar sürekli karıştırılarak pişirilir.

3
Yapıldı

Adım 3

Kaynadıktan sonra 2-3 dk daha karıştırmaya devam edip ateşten alınır. Mümkünse buzlu sudan oluşan bir benmaride muhallebi ara sıra karıştırmak suretiyle soğutulur. Daha sonra üstü örtülerek 1 gece buzdolabında iyice soğumaya bırakılır. Aynı zamanda dondurma makinenizin haznesi de derin dondurucuya yerleştirilir. Acele ediyorsanız iyice soğuyunca makinenizin haznesi hazırsa dondurmanızı hemen yapabilirsiniz ancak ben muhallebiyi bir gece buzdolabında bekleterek çok daha iyi sonuç alıyorum. Kısacası, basit bir planlama ile bir gün önceden hazırlığınızı yaparsanız sonuç daha güzel olacaktır.

4
Yapıldı

Adım 4

Ertesi gün çikolata bıçakla ince ince kıyılır ve kenarda bekletilir. İyice soğuyan muhallebiye dolaptan çıkartılan taze krema (300 ml, 1 kutu + 1 kutunun yarısı) ilave edilir ve karıştırılır. Arzuya göre ve kürdan ucu kadar gıda boyası ve aroma eklenip güzelce karıştırılır. Boya eklemek elbette isteğe bağlıdır ve şart değildir. Aroma ise kullanılan markaya göre kuvveti fark ettiğinden önce yarım çay kaşığı ile baslayıp tadını kontrol ederek gerekiyorsa biraz daha ilave edilir.

5
Yapıldı

Adım 5

Dondurma makinesi kullanıma hazır hale getirilir ve karışım haznenin içine boşaltılır. Yaklaşık 10 dakika sonra çikolata rendesi de eklenir. Makinenizin gücüne ve ortam sıcaklığına bağlı olarak ortalama 20-25 dakika içerisinde dondurma kıvamını bulacaktır. Dondurmanızı hemen servis edebilir veya uygun bir kap içerisinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Katkı maddesi içermediğinden çarşıdan aldığımız dondurmalara göre daha sert olacaktır. Bu nedenle dondurucuda sakladığınız dondurmayı servis etmeden 5-6 dakika öncesinden dışarı çıkarıp bekletmekte fayda vardır.

NANELİ ÇİKOLATA PARÇALI DONDURMA

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
Öne Çıkan Resim
önceki
LEBLEBİ UNUYLA KAKAOLU KEK
sonraki
NANELİ ÇİKOLATA PARÇALI DONDURMA (YUMURTASIZ)
Öne Çıkan Resim
önceki
LEBLEBİ UNUYLA KAKAOLU KEK
sonraki
NANELİ ÇİKOLATA PARÇALI DONDURMA (YUMURTASIZ)

Yorumunuzu Ekleyin