UN KURABİYESİ

UN KURABİYESİ

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

325 gr (3 su bardağı kadar) un
190 gr (6 dolu yemek kaşığı kadar) sadeyağ veya tereyağı
75 gr (5 yemek kaşığı) + üzerine serpmek için 2-3 yemek kaşığı daha pudra şekeri

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Un Kurabiyesi. 3 malzemeli, ağızda dağılan, insanın yedikçe yiyesi gelen inanılmaz lezzet! Yıllardır yaptığım yoktu. Geçenlerde sevgili Zeynep ‘Un kurabiyesi tarifin var mı?’ diye sorunca, var tabii dedim! Var ama bi’ de bana sor kaç yıldır yapmamışım! Açtım yine eski defterleri başladım tarifleri gözden geçirmeye zira yeni evliyken en sık yaptığım şeylerden biriydi. Hatta Annem kendi çay davetleri için bile un kurabiyesini benden isterdi ve ben de bundan büyük bir gurur duyarak onun çay sofraları için de hazırlardım.

Aslında bendeki un kurabiyesi anıları çoook eskilere gider. Çocukluğumun kurabiyesidir. Türkiye’ye ait anıları bölük pörçük olan çocukluğumun mis kokulu, ağızda dağılan babaanne kurabiyesidir. Çünkü bizim ailede bunu en güzel o yapardı. Babaannemin un kurabiyesinin üstüne yoktu! Hatırlayanlar olacaktır, o zamanlar özellikle de bu tür tariflerde Vita yağı kullanılırdı. Babaanneme göre bu un kurabiyesi başka türlü olmazdı! Vita yağıyla yapılmalıydı çünkü bu tam pastane usulü bir un kurabiyesiydi. Pudra şekeri ise çok nostaljiktir anılarımda. Benim çocukluğumun Türkiye’sinde markette pudra şekeri bulunmazdı. Rahmetli babaannem un kurabiyesi yapacağı zaman gider mahallenin en iyi pastanesinden özel olarak satın alırdı pudra şekerini. Evet elbette biliyoruz ki bunlar olabilecek en zararlı üç malzeme – yağ (hele ki Vita yağı!), şeker ve un. Fakat o kurabiyenin tadı hala damağımdadır. Sadeyağ bulabilirseniz bu kurabiye için onu kullanmanızı önerebilirim. Değilse mümkün olduğu kadar kokusuz, pastörize tereyağı ile de gayet güzel oluyor. Bu tarifi tereyağıyla yapacaksanız  yağın yumuşaklık derecesi de oldukça önemlidir. Buzdolabından yeni çıkmış tereyağıyla olmaz bu iş! Oda sıcaklığında bir müddet beklemiş olmalıdır yağınız. Fakat bu süre de değişkendir zira mevsime ve ortam sıcaklığına göre kısalıp uzayabilir. Dolayısıyla burada biraz elinizin ayarına kalıyor iş! Tereyağı kendini bırakmamış olmalı ama parmağınızı hafifçe bastırınca içine doğru  bir oyuk oluşacak kadar yumuşamış olmalıdır. Sadeyağ kullanıyorsanız zaten yumuşatmak gibi bir derdiniz olmaz, doğrudan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu reçeteyi 1993 yılından kalma defterimden aktarıyorum sizler için. Tabii buraya aktarırken ufak tefek bazı güncellemeler yaptım. Bu tarifte nedense fincanla da yazılıdır ölçüler. Fakat ben hiç fincan ölçüsü kullanmam. O yüzden kafa karıştırmasın diye onları buraya aktarmadım. Onun yerine un için klasik su bardağı (200 ml’lik) ve yağ ile şeker için de yemek kaşığı cinsinden belirttim miktarları. Yalnız şunu da not etmem gerekir ki özellikle katı yağ miktarlarının kaşık cinsinden ifade edilmesini hiç doğru bulmuyorum ve bilhassa pastacılıkla ilgili tariflere meraklı olanların mutlaka bir mutfak terazisi edinmesini her zaman ısrarla öneriyorum. Ölçü demişken, kullandığınız unun cinsine göre un miktarında da ufak oynamalar olabilecektir. Bunu göz önünde bulundurarak hamuru tutarken unun hepsini bir anda eklememenizi tavsiye ederim. Hadi o zaman kolay gelsin! Bir kaçamak yapacaksak yaptığımıza değsin, mis gibi un kurabiyeleri pişsin…

(tarif yaklaşık 40 adet kurabiye içindir)

 

 

Malzemeler

325 gr (3 su bardağı kadar) un
190 gr (6 dolu yemek kaşığı kadar) sadeyağ veya tereyağı
75 gr (5 yemek kaşığı) + üzerine serpmek için 2-3 yemek kaşığı daha pudra şekeri

Adımlar

1
Yapıldı

Adım 1

Fırın 200 C'ye ısıtılır (Dikkat! Kurabiyeleri fırına verirken sıcaklık yarı yarıya düşürülecektir!).

2
Yapıldı

Adım 2

Erimemiş sadeyağ (veya yumuşamış ama cıvıklaşmamış tereyağı) ve 75 gr pudra şekeri çatalla veya tahta kaşıkla karıştırılarak rengi iyice beyazlaşıncaya kadar dövülür. Stand mikseriniz varsa bu işi kürek ucuyla yapabilirsiniz.

3
Yapıldı

Adım 3

Yağ ve pudra şekeri iyice beyazlayınca elekten geçirerek un ilave edilir ve fazla yoğurmadan hamur hızlıca toparlanır. Ne cıvık ne de fazla kuru olmalıdır.

4
Yapıldı

Adım 4

Hamurdan rulolar yapılır ve üzerleri boydan boya çatalla çizilir.

5
Yapıldı

Adım 5

Rulolar eşit boyutlarda hafif verev olacak şekilde dilimlenir ve aralarında 2'şer santim boşluk bırakarak fırın kağıdı serilmiş (veya yapışmaz yüzeyli) tepsiye dizilir.

6
Yapıldı

Adım 6

Tepsiyi fırına verir vermez sıcaklık 100 C'ye indirilir. Fırın performansına göre 30-45 dk arası, kurabiyelerin üstü sararmadan pişirilir. Parmağınızla hafifçe dokunduğunuzda üstleri sertleşmişse pişmiş demektir.

7
Yapıldı

Adım 7

Fırından çıktıktan 2-3 dk sonra kurabiyeler, aralarında boşluk kalmayacak şekilde tepsinin ortasında toplanır ve halen ılıkken üzerine bir elek yardımıyla pudra şekeri serpilir. Hava almayacak şekilde oda sıcaklığında 3-4 güne kadar tazeliğini koruyacaktır.

UN KURABİYESİ

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
önceki
BAL KABAKLI KUP
sonraki
MANDALİNA PELTESİ
önceki
BAL KABAKLI KUP
sonraki
MANDALİNA PELTESİ

Yorumunuzu Ekleyin