Hakkımda

İnci Berna KALINYAZGAN – Hakkımda

Geçmiş yıllarda Bilkent ve Başkent Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştım. Çalışma hayatıma daha sonra serbest çevirmen olarak devam ettim. Ankara’da yaşıyorum. 25 yıllık evli ve iki çocuk annesiyim. Çok iyi bir aşçı olan bir anne ve zamanla gerçek bir gurmeye dönüşen ve aynı zamanda acımasız bir eleştirmen olan babayla, yemek yemenin karın doyurmaktan öte bir faaliyet olduğu bir ortamda büyüdüm. Diplomat çocuğu olarak dünyaya gelmenin avantajlarını yaşadığım için kendimi her zaman şanslı addetmişimdir. Birçok farklı ülkede (Yunanistan, Cezayir, İsviçre, ABD ve İsveç) çok renkli ve dolu dolu çocukluk ve gençlik yılları geçirdim. Bu sayede genç yaşlarda dünyanın farklı ülkelerine ait mutfaklarla ve lezzetlerle tanıştım.

20 yılı aşkın süredir kendi evimin mutfağında yemekler ve tatlılar pişirmekte ve deneysel çalışmalar yapmaktayım. Ama öncesinde, babamın Büyükelçi olarak görev yaptığı rezidanslarda çalışan hatırı sayılır bir-iki usta aşçıdan bazı temel tarifleri ve teknikleri bire-bir öğrenme ayrıcalığına da sahip oldum. Zamanla yemek pişirmek benim için günlük bir rutin ya da hoşça vakit geçirmeye yarayan bir hobi olmaktan çıktı ve gerçek bir tutkuya dönüştü! Sahip olduğum birikimle yeni tarifler geliştirmeyi, öğrenmeyi, yeni lezzetler tatmayı ve yemek pişirmeyi çok seviyorum. Ailem ve arkadaşlarıma yaptığım yemekleri ikram etmekten her zaman büyük keyif alıyorum.

2014 Mayıs ayında başlattığım bu blog sayesinde artık yaptığım yemekleri, ilgilenen ve denemek isteyen herkesle paylaşabiliyorum. Paylaştığım tariflerin hemen hepsinin, çoğu zaman aile fertlerinden birini veya eski dostları anımsatan, kendine özgü küçük birer hikayesi var. Ve paylaştığım her tarifte, benimle ilgili yeni bir şeyler daha öğrendiğinizi fark edeceksiniz.


İnci Berna KALINYAZGAN – About Me

I am a freelance translator, former university lecturer (Bilkent University and Başkent University), self-taught homechef and mother of two teenagers living in Ankara, Türkiye! I was raised by a mother who is one of the best homecooks in the world and a father who has gradually become a true gourmet and a ruthless critic. With such parents of course I grew up in a house where food has always meant much more than satisfying your hunger. Lucky as I was to have been born as the daughter of a diplomat, I had an incredibly colorful childhood growing up in several different countries (Greece, Algeria, Switzerland, USA, and Sweden). This gave me the opportunity to get to know, taste and experience different cuisines from around the world at early ages.

I have been cooking and baking and experimenting in my home kitchen for over 20 years. But before that, I had the privilege to learn on a one to one basis, lots of basic recipes and techniques from a couple of memorable chefs working at the residences where my father was assigned as Ambassador. Throughout the years, cooking and baking have become much more than just a daily routine, or some hobby to pass time. They have grown to become my biggest passion! I love to cook, bake, learn and develop new recipes. I also love to eat and serve the food I make to family and friends.

I started this blog in May 2014 in the aim to share my recipes with anyone and everyone who is interested in the food I make. Nearly every recipe I share has a little anecdote of its own, and is often reminiscent of family members or some good old friends. And with every recipe I share you will learn a little more about me and my life.