RUBY BROWNIE –“RUBNIE”

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

2 adet orta boy yumurta
100 gr toz şeker
1 çay kaşığı vanilya şekeri
100 gr tereyağı
170 gr ruby pul çikolata
50 gr (arasına eklemek için) ruby pul veya beyaz çikolata
100 gr un
1 fiske tuz
2-3 damla (isteğe bağlı) ruby veya pembe gıda boyası

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

RUBY BROWNIE –“RUBNIE”

  • Orta

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Sanırım önce ruby çikolata hakkında kısaca biraz bilgi vermeliyim. Ruby çikolata, Belçika’nın ünlü çikolata firması Callebaut’nun son yıllarda çikolata dünyasına en büyük damgayı vuran yeni ürünüdür. 2017’nin sonlarına doğru piyasaya sürülen ve bitter, sütlü ve beyaz çikolatadan sonra dördüncü çikolata türü olarak lanse edilen, diğer çikolatalara hiç benzemeyen farklı tadı ve cazip rengi olan bu çikolatanın şu an tek üreticisi Callebaut’dur. Firma, piyasaya sürmeden önce yıllarca üzerinde çalışıp patentini elinde bulundurduğu ruby çikolatanın bu nefis pembe renge nasıl ulaştığı hakkında ser verip sır vermiyor. Fakat bu çikolatayla ilgili yapılan açıklamalara göre Ekvador, Brezilya ve Fildişi Sahilleri’nde var olan özel iklim koşullarında yetişen Ruby kakao çekirdeklerinin diğer çikolataların yapımında kullanılandan daha farklı tekniklerle işlenmesi sonucunda doğal olarak pembe renkli ve kırmızı meyvelere özgü mayhoş notalara sahip dördüncü çeşit olarak belirlenen yepyeni bir çikolata elde edilmiştir.

2019 Aralık ayında Ankara’daki özel bir kurs merkezinde katıldığım 6 haftalık Çikolatacılık kursundan sonra, eskiden beri kendi imkanlarımla amatörce yaptığım çeşitli artizan çikolataları biraz daha geliştirme şansı yakaladım. Tabii bu çalışmalarıma Ruby çikolata da dahil oldu. Ancak çikolata yapımı böyle blog yazılarıyla ve tarif vererek anlatılabilecek bir konu değil elbet. Bu bağlamda ruby çikolatayı denemek isteyip de nasıl kullanacağını bilmeyenler için kusursuz bir tarifim var. Kusursuz derken, bu tarifle kolay kolay hata yapamazsınız demek istiyorum. Yeter ki çikolatayı eritirken yakmayın.

Bu brownie ya da benim ona taktığım adla “rubnie” şu sıralar repertuarımdaki en yeni ürün sayılır. Genel olarak Google’da arama yaptığınız zaman ruby çikolatalı çeşitli tarifler var ancak henüz sayıca oldukça az olduklarını söyleyebilirim. Ruby çikolatayla brownie yapmak elbette büyük bir buluş veya icat değil ancak burada paylaştığım reçeteyi bu ürünü yapmaya karar verdiğim zaman ezbere oluşturdum ve spontane şekilde bu brownie’yi hazırladım.  2020’nin sonlarına doğru repertuarıma kattığım bu ürünü yakınlarım ve sevdiklerimle de birçok kez paylaştıktan ve lezzetiyle kıvamı konusunda tatmin olduktan sonra buraya tarifini eklemeye (biraz da arkadaş baskısıyla) karar verdim. Bu işlere ayrılan zamana, harcanan emeğe ve tüm iyi niyete karşılık şahsen benim en önemli beklentim saygı gösterilmesi ve tariflerimin izinsiz ve isimsiz olarak paylaşılmamasıdır. Ancak 6 senedir bu duruma çok kez maruz kaldığım için bazen böyle ortaya çıkan yeni ürünleri veya tamamen bana ait reçeteleri paylaşmakta açıkçası biraz zorlanıyorum. Diğer taraftan burası benim tariflerimi ve genel olarak mutfak deneyimlerimi hikayeleriyle kayıt altına aldığım bir nevi mutfak güncem sayılır. Bu bakımdan da yeni tariflerimi mümkün olduğunca zamanında buraya eklemenin daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Ruby çikolatayı pasta malzemeleri satan çeşitli tedarikçilerden farklı gramajlarda bulabilirsiniz. Callebaut’nun diğer tüm çeşitleri gibi küçük pul şeklinde satılmaktadır. İlerleyen dönemlerde mutfaklarda daha sık ve daha çok göreceğimizi tahmin ettiğim bu leziz ürünle ben kendi adıma ilk “İnci Tadında” açılışı bu minik brownie, pardon “rubnie”  ile yapmış olayım!

Malzemeler

2 adet orta boy yumurta
100 gr toz şeker
1 çay kaşığı vanilya şekeri
100 gr tereyağı
170 gr ruby pul çikolata
50 gr (arasına eklemek için) ruby pul veya beyaz çikolata
100 gr un
1 fiske tuz
2-3 damla (isteğe bağlı) ruby veya pembe gıda boyası

Adımlar

1
Yapıldı

Fırın 170 C'ye ayarlanır. 20x20 cm'lik kalıp yağlanır ve pişirme kağıdıyla kaplanır.

2
Yapıldı

Tereyağı ve ruby çikolatalar birlikte eritilir. Bu iş için varsa mikrodalga fırınınızı kullanabilirsiniz. Maksimum güçte 1 dk veya 1:10 dk yeterli gelecektir. İlk çıkardığınızda çikolata pulları erimemiş gibi görünecektir. Kısa bir süre bekleyip, spatulayla karıştırınca eridiğini ve homojen bir karışım haline geldiğini göreceksiniz.

3
Yapıldı

Eriyen çikolata kenarda beklerken, ayrı bir kabın içinde yumurta, şeker ve vanilya 3-4 dk mikserle çırparak iyice köpürtülür.

4
Yapıldı

Rengi açılana kadar çırpılan yumurtaların içine ılınmış olan çikolata & yağ karışımı eklenir ve karıştırılır. Gıda boyası kullanılıyorsa bu aşamada o da ilave edilir.

5
Yapıldı

Son olarak un bir fiske tuzla elekten geçirilip karışıma eklenir ve mikserin düşük hızında ve fasılalı şekilde karıştırılır.

6
Yapıldı

Kalıba harcın önce yarısından biraz fazlası yayılır ve üzerine 50 gram kadar ruby pul veya beyaz çikolata serpiştirilir. Kalan harç da üzerine spatula yardımıyla düzgünce şekilde yayılır ve önceden ısınmış 170 C fırında 20 dk pişirilir. Sonra fırın ısısı kapatılır ve 10 dk fırın içinde bekletilir.

7
Yapıldı

Çıkardıktan sonra önce oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Dilimlenip arzu edilirse ilave eritilmiş çikolatayla süslenerek servis edilir.

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
önceki
KAVUN PELTESİ
sonraki
RED VELVET CAKE – KREM PEYNİR KREMALI KIRMIZI KADİFE PASTA
önceki
KAVUN PELTESİ
sonraki
RED VELVET CAKE – KREM PEYNİR KREMALI KIRMIZI KADİFE PASTA

Yorumunuzu Ekleyin